خواص روغن های گیاهی

0
180

روغن های گیاهی یکی از مهمترین خواص از طبیعت هستند که معمولا بی بو و در درمان مشکلات پوستی و بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین هیچگونه ضرری برای مصرف کننده بوجود نمی آورد. در ادامه مطلب به خواص درمانی انواع روغن های گیاهی مفید برای سلامت جسم خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

روغنبرخی روغن‌ها در عطر درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. غلظت آنها معمولاً به حدی زیاد است که به صورت مستقیم روی سطح پوست قرار نمی‌گیرد و باید پیش از مصرف رقیق شوند، نام دیگر این روغن‌ها، روغن حامل است. ترکیبات اصلی این روغن‌ها برای حفظ سلامت ما بسیار مفیدند و به زیبایی ظاهری نیز کمک می‌کنند. رایج‌ترین روش، استفاده از روغن‌های حامل و ترکیب کردن آنها با روغن‌های اصلی است؛ چرا که این روغن‌ها بسیار غلیظ هستند. تنوع بو و رایحه نیز در بین آنها فراوان است. معروف‌‌ترین آنها روغن رزماری و نعنا است. برخی از آنها فقط برای مصارف خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ مثل روغن چوب صندل. استفاده از این روغن‌ها به صورت ترکیبی، برای ماساژ دادن پوست بسیار مناسب است. گاهی فقط یک قطره از روغن‌های حامل می‌تواند برای تمام سطح پوست بدن کافی باشد. یک روش دیگر برای استفاده از روغن‌های حامل، ترکیب آنها با روغن‌های گیاهی است. برای انجام این کار، گیاهان تازه یا خشک را در ظرفی ریخته درِ آن را محکم ببندید و بعد روی سطح آن را با روغن پایه بپوشانید بعد از یکی دو هفته روغن بو و رایحه آن گیاه و البته سایر خواص درمانی آن را جذب می‌کند.

روغن نارگیل

مالیدن روغن کهنه نارگیل برای تسکین درد کمر، بواسیر و زانو مؤثر است و در صنعت صابون و شامپوسازی بهترین روغـن است. همچنین خوردن و مالیدن روغـن نارگیل بر بدن برای تقویت عضلات و موی سر مفید است.

روغن بادام زمینی

 که روغنی آراشیه نامیده می شود یکی از روغـن های سبک و مرغوب است و تقریبا ۲۵% پروتئین دارد. این روغـن به طور خالص یا مخلوط با روغـن زیتون مصرف غذایی و دارویی دارد. مالیدن این روغـن قبل از حمام بر پوست سر برای شوره سر و ریزش مو مفید است.

روغـن بادام زمینی به علت داشتن ویتامین fو فقدان کلسترول خالص برای افرادی که چربی خون شان زیاد است مفید بوده و از بروز بیماری آتروم (جمع شدن چربی در جدار شریان ها) پیشگیری می نماید.

روغن به

خوردن روغـن به برای درمان اسهال مزمن، زخم معده و روده مفید است. مالیدن این روغـن بر بدن برای درمان جرب و گال، معالجه شوره سر، شپش بدن، صدای وزوز گوش، زخم ها و سوزش دهان مفید است. همچنین مالیدن روزانه یک مرتبه روغـن به بر کف دست و پا از دفع عرق زیاد جلوگیری می کند.

روغن پسته

روغـن پسته قلب را تقویت می کند و خوشبوکننده دهان است. چکاندن چند قطره روغـن پسته در بینی برای تقویت حافظه و دفع سموم مؤثر است. این روغـن در عطرسازی مصرف فراوان دارد.

 روغـن پسته قلب را تقویت می کند و خوشبوکننده دهان است

روغن زرده تخم مرغ

مالیدن این روغن بر پوست سر جهت رویاندن موها بسیار مؤثر است. همچنین مخلوط روغـن زرده و زعفران جهت خون مردگی اعضای بدن و مالیدن آن به تنهایی برای درمان شقاق و کف پا مؤثر است.

روغن فندق

 از مغز فندق تهیه می شود و روغنی است به رنگ زرد روشن با طعمی ملایم که در آشپزی کاربرد دارد و اثرات درمانی آن شبیه روغـن بادام است. برخی نقاشان، روغـن فندق را در روغـن نقاشی داخل می کنند تا تابلوهای رنگ روغنی زودتر خشک شوند.

مصرف روغـن فندق به مدت دو هفته و روزانه ۱۵ گرم در دفع کرم کدو مؤثر است ضمن اینکه مخلوط مساوی روغـن فندق با روغـن زیتون برای سرخ کردن رنگ موها مفید است. این روغـن در عطرسازی هم مصرف می شود همچنین مقوی معده بوده و بهترین داروی ریزش مو است.

اگر این روغـن را سریعا به محل گزیدگی عقرب و رتیل بمالید زهر را از بین می برد.

روغن مغز هسته هلو

 برای تسکین دردها و ناراحتی های بواسیر مالیدن روغـن هسته هلو بر موضع مفید است. این روغـن همچنین برای تسکین درد گوش مؤثر بوده و اگر آن را با عسل مخلوط نموده و شب بر روی دست ها بمالید برای نرم نگه داشتن دست ها بسیار مفید است.

روغن زیتون

 این روغـن به رنگ طلایی بوده خواص طبی و ارزش غذایی فراوان دارد. ملین، سهل الهضم، کاهنده میزان کلسترول برای بیماران قلبی که عروق آنان گرفته و دیابتی ها تجویز می شود. در معالجه بعضی بیماری های دستگاه گوارش، قولنج روده و امراض جلدی از آن استفاده می شود. از نظر غذایی هر گرم روغـن زیتون ۹ کالری انرژی تولید می کند. در صورتی که هر گرم پروتئین فقط ۴ گرم کالری تولید می کند روغـن زیتون نرم کننده پوست دست و صورت است و استفاده از آن در آشپزی باعث لذیذ شدن بیشتر غذاها می گردد.

روغن نعناع

 این روغـن که همان پماد مانتول است از اسانس نعناع گرفته می شود و در صورت مالش بر عضو، اثر آرام کننده بر دردهای موضعی داشته و برای رفع دردهای عصبی (سیاتیک)، سردرد و درد دندان به کار می رود. همچنین به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده کاربرد دارد.

روغن دارچین

این روغـن برطرف کننده پادردهای رطوبتی و دردهای رطوبتی مفاصل است.

همچنین درمان کننده دردهای معده است. به خانم های حامله و کسانی که دچار زخم و ناراحتی های مشابه معده هستند توصیه می کنیم روغـن دارچین بخورند. چکاندن این روغـن در گوش باعث از بین بردن سنگینی گوش می شود.

روغن برگ حنا

 مقوی و مسکن درد اعصاب و مفاصل است، مخلوط آن با روغـن زیتون موهای ریخته شده را دوباره می رویاند. برای تقویت موی سر بسیار مفید بوده و سر را ضد عفونی می کند، مخلوط آن با پیه جهت التیام زخم خصوصا گوشه کردن ناخن بسیار مؤثر است.

روغن گل حنا

 این روغـن از جوشانده آن در روغـن زیتون به دست می آید. مقوی مو و نیکوکننده رنگ رخسار است. ترکیب روغـن گل حنا با موم و روغـن گل سرخ جهت درد پهلو و کوفتگی اعضا سود فراوان دارد.

روغن کنجد

 طبیعت این روغـن گرم است، روی پرزهای معده را می پوشاند از این رو جهت مبتلایان به زخم معده ارزش زیادی دارد. روغـن کنجد برای جلای موی سر بسیار مفید بوده، چاق کننده بدن، لطیف کننده صدا، زیادکننده استقامت بدن در برابر سموم جانوران گزنده است. همچنین مالیدن این روغـن بر روی زخم سوختگی مفید است. اگر آن را با زرده تخم مرغ مخلوط کرده و روی ورم های جلدی و ورم پلک بگذارید آن را فرو می برد ضمن اینکه اثر ملین داشته و چون تند نمی شود در مصارف درمانی مرغوب تر از روغـن زیتون است.

روغن گل سرخ

 این روغـن که از جوشاندن آب گل سرخ در روغـن کنجد به دست می آید جهت درد اعضا و کوفتگی آن بسیار مؤثر است. این روغـن از دیرباز در صنعت عطرسازی به کار می رود. از این روغـن جهت سوختگی و محل گزش حشرات استفاده می شود.

روغن سویا

 این روغـن وقتی به صورت گیاهی در می آید از آن در تهیه سالاد و سس مایونز استفاده می شود. این روغـن گیاهی مقدار کمی اسیدهای چرب اشباع شده دارد و عاری از کلسترول است با وجود این تمام چربی های ضروری را داراست لذا احتمال خطرات قلبی را کاهش می دهد، انعطاف رگ های خونی را زیاد می کند، در جلوگیری از سرطان های پروستات و سینه نقش بسزایی دارد و به علت نداشتن کلسترول برای همه افراد عموما افراد چاق، سالخورده و فشارخون بالا مؤثر است.

روغن سیاه دانه

 از سپیدی زودرس موها جلوگیری کرده و در سیاهی مو نقش مؤثری دارد، در رفع کرم های معده نافع است. همچنین جهت از بین بردن زگیل، ترک دست و پوست، درد مفاصل و تحلیل و ورم ها تأثیر بسزایی دارد.

روغن تخم کتان

 به علت داشتن موسیلاژ بسیار بالا، نرم کننده بسیار خوبی است و در درمان یبوست تأثیر دارد. همچنین در درمان بیماری های مجاری ادرار، زخم معده و دردهای پریود نقش بسیاری دارد.

روغن بابونه

 ضماد روغـن بابونه برای درد کمر و نقرس مفید است. چکاندن روغـن بابونه شیرازی در بینی و مالیدن آن به پیشانی جهت رفع سردرد میگرنی و یک طرفه مؤثر بوده ورم را فرو می نشاند و زخم های چرکی و آبکی را خشک می کند؛ ترک پوست که بر اثر سرما باشد با این روغـن معالجه می شود. مالیدن این روغـن بر ناحیه ای که درد می کند باعث تسکین فوری می شود.

روغن گردو 

روغنی است با رنگ طلایی و طعم مطبوع گردو، حاوی امگا۳ (دارای اسیدهای چرب اشباع نشده با چند اتصال مضاعف)، بازکننده عروق و برطرف کننده چربی های مضر است. برای رفع درد مفاصل ۴ قاشق غذاخوری به صورت استعمال خارجی مصرف می شود.

روغن اسفند 

این روغـن از نظر طبیعت گرم و خشک است و برای فلج، رعشه، سستی، صرع و پریدن ناگهانی اعضای بدن چه از طریق خوردن و چه از طریق ضماد مفید است. تنقیه با آن نیز برای تسکین درد کمر و سیاتیک و سردی کلیه و رحم نافع است.

روغن اسطوخودوس

برای درمان بیماری های ریوی با دو تا سه قطره روغـن اسطوخودوس و روغـن بادام و زیتون، سینه و پشت بیمار را ماساژ دهید.

برای رفع خستگی و آرامش می توانید چند قطره روغـن اسطوخودوس را درون آب گرم ریخته و به مدت یک ربع ساعت در آن دراز بکشید. جهت خواب رفتن دست و پا از آن استفاده می شود و همچنین درمان کننده روماتیسم، آرتروز و نقرس است.

روغن سنجد

 این روغـن از جوشاندن برگ سنجد در روغـن زیتون به دست می آید. مالیدن این روغـن جهت تسکین درد و ورم مفاصل و اعضای بی حس شده نافع است. مالیدن آن بر سر باعث بلندی موی سر می شود و گذاشتن آن بر روی دمل چرکی چرک را از بین برده و زخم آن را التیام می دهد.

روغن گل بنفشه

 برای درمان سردرد و بیخوابی، مالیدن روغـن بنفشه بر پوست سر و پیشانی مفید است. مالیدن روغـن گل بنفشه بر سر مانع ریزش مو شده، موخوره و خشکی مو را برطرف می کند، برای نرم کردن مفاصل، رفع خارش، نگهداری ناخن، مالیدن روغـن بنفشه بر پوست و روی ناخن بسیار مفید است. روغـن بنفشه سرد و خواب آور بوده و برای خشکی بینی استفاده می شود. مالیدن روغـن بنفشه بر سینه اطفال جهت درمان سرفه خشک آنها بی نهایت مؤثر است.  

 برای درمان سردرد و بیخوابی، مالیدن روغـن بنفشه بر پوست سر و پیشانی مفید است

روغن زنجبیلر 

وغنی با رنگ طلایی متمایل به مسی با طعم مطبوع زنجبیل. قابلیت ضد انعقاد خون، ضد هیستامین، مفید جهت سرگیجه و تقویت نیروی جنسی. ماساژ آن ضد شوره و قارچ موی سر می باشد. مصرف آن در مصارف خانگی و شیرینی بسیار مطبوع است.

روغن بادام شیرین

 مقوی اعصاب، رفع بیخوابی، مفید برای سرفه خشک و صاف کردن صدا می باشد. مالیدن آن به پلک چشم باعث رفع خستگی و دید بهتر می شود. اگر مدتی مهره های پشت را ماساژ دهند برای نقرس و خمیدگی پیرامون مفید است. جهت پرپشت شدن ابرو و مژه ها استفاده می شود.

روغن بادام تلخ

 روغنی با رنگ طلایی تقریبا روشن و بوی ضعیف تلخی. جهت رفع لکه و صاف شدن چین و چروک پوست. رفع خشکی و ترک دست و پا و برطرف کردن درد و صدای گوش نافع است.

روغن تخم کدو

 روغنی با رنگ سبز تیره با طعم تلخ کدو، که در مقابل نور، عقیقی رنگ می شود. جهت درمان پروستات مفید است. همچنین برای مغز و اعصاب تأثیر مثبت دارد. مقدار توصیه شده از یک قاشق مرباخوری تا یک قاشق غذاخوری در روز می باشد.

روغن شاهدانه

 روغنی با رنگ سبز و طعم مطبوع شاهدانه خام. نشاط آور بوده و در رفع استرس نقش مؤثری دارد. برای تنظیم خواب مفید است. مسکّن دردهای عصبی، گرفتگی عضلانی است. برای سوختگی های شدید مفید بوده و ضد آفتاب است.

روغن جوانه نخود

خون ساز، اشتهاآور و مغذی است. افزاینده حرارت غریزی بدن بوده و تقویت کننده نیروی جوانی است. یک تا دو قاشق غذاخوری از آن در تقویت مو و رفع سردرد مفید است.

روغن کرچک 

جهت افزایش رشد موی سر، مژه و ابرو بسیار سودمند است. نوع خوراکی آن در درمان یبوست نقش مؤثری دارد. همچنین در رفع دل درد و دل پیچه بسیار نافع است. مالیدن آن بر سر کودکانی که در حال دندان در آوردن هستند حرارت سر کودک را کاهش داده و دندان در آوردن را راحت می کند.

الودکتر ، پارسینه

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید