خواص درمانی روغن کرچک

0
449

در زمان‌های گذشته باور بر این بود که بسیاری از عارضه‌ها ریشه در عملکرد نامناسب معده دارند و به همین دلیل برای درمان مشکلاتی نظیر سرماخوردگی، تب، یبوست، سوءهاضمه، مصرف مواد سمی، بیماری‌های پوستی و… از یک سم‌زدای مناسب برای دستگاه گوارشی استفاده می‌شد. یکی از محبوب‌ترین سم‌زداهای سنتی روغن کرچک می‌باشد که تا همین چند دهه پیش بسیار مورد استفاده مردم قرار می‌گرفت. در ادامه به بررسی خواص درمانی روغن کرچک می‌پردازیم.

خواص درمانی روغن کرچک

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» یک زمانی از این روغن برای مسموم کردن و کشتن افراد استفاده می‌شد. مصرف آن در دوز‌های پایین می‌تواند باعث تحریک شدن حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود. روغن کرچک گزینۀ چندان سالم و مغذی‌ای نیست و به همین دلیل است که بیشتر در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد و جایگاه محبوبی در محصولات خوراکی ندارد. اغلب خواص درمانی روغن کرچک بعلت وجود ترکیبات ضد باکتری، ضد سمی و ضدعفونی‌کننده آن هستند.

درمان روماتیسم

اسید ریسینولئیک، اسید اولئیک، اسید لینولئیک و سایر اسیدهای چرب موجود در روغن کرچک برای درمان روماتیسم، آرتروز و نقرس بسیار موثر هستند. این اسیدها به راحتی از طریق پوست به بدن نفوذ می‌کنند. در بسیاری از مواقع برای افزایش قدرت درمانگری و تاثیرگذاری، روغن کرچک با سایر داروها ترکیب می‌شود.

پیشگیری از بارداری

روغن کرچک حاوی سمی به نام رایسین است که اگر در مقادیر خیلی کم استفاده شود، می‌تواند همانند یک ضدمیکروب در بدن عمل کند. این خاصیت باعث می‌شود تا بتوان از روغن کرچک بعنوان یک اسپرم‌کش نیز استفاده کرد، بسیاری از لوسیون‌ها و ژل‌های اسپرم‌کش حاوی این روغن هستند. استفاده از این روغن در مقادیر بیشتر برای زنان باردار می‌تواند باعث سق جنین گردد. اگرچه این روش برای پیشگیری از بارداری بسیار خطرناک بوده و می‌تواند جانِ مادر را نیز بگیرد و به هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود.

بهبود اختلالات قاعدگی

اسید ریسینولیک موجود در روغن کرچک به بهبود علائم اختلالات قاعدگی که شامل تاخیر، درد و توقف قاعدگی هستند کمک می‌کند.

مراقبت از پوست

این روغن حاوی اسید آندسیلنیک است که خواص ضد باکتری و ضد عفونی‌کننده‌اش می‌تواند برای درمان بیماری‌ها و زخم‌های پوستی مفید واقع شود، به خصوص عارضه‌هایی که در اثر عفونت‌های باکتریایی یا قارچی پدیدار شده‌اند.

خواص درمانی روغن کرچک برای تسکین یبوست

استفاده از روغن کرچک بعنوان یک ملین بسیار رایج است. این روغن برای درمان یبوست‌های بسیار شدید موثر بوده و می‌تواند زمانی که حتی ضد یبوست‌های قوی جواب نمی‌دهند مورد استفاده قرار گیرد.

مراقبت از مو

خواص ضد باکتری، حشره‌کش و ضد قارچ رایسین و اسید ریسینولیک که در روغن کرچک وجود دارند، برای محافظت پوست و موی سر در برابر عفونت‌های قارچی و میکروبی (۲ علت اصلی ریزش مو) مفید هستند. بعلاوه اسیدهای چرب این روغن برای تغذیۀ تارهای مو و پیشگیری از خشک شدن پوست سر موثرند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید