خواص دارویی گیاه اکیناسه

0
650

گیاه اکیناسه که با نام سرخارگل یا اکیناشا نیز شناخته می‌شود، گیاه بومی آمریکای شمالی و اروپا است. گیاه اکیناسه از تیرۀ کاسنی بوده و ارتفاع آن می‌تواند تا یک‌ونیم متر برسد. گل‌های اکیناسه بسیار زیبا هستند و در رنگ‌های مختلفی نظیر صورتی، قرمز، ارغوانی، بنفش و زرد یافت می‌شوند. در این مطلب به بررسی خواص گیاه اکیناسه و طرز تهیۀ دمنوش آن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

گیاه اکیناسه

تسکین آنفلوانزا

گیاه اکیناسه با تولید پادتن‌های (آنتی‌بادی‌های) بیشتر باعث می‌شود که شدت و طول مدت آنفلوانزا کاهش پیدا کند؛ برای بهبود آنفلوانزا با اکیناسه باید یک قاشق چای‌خوری ریشه این گیاه را در یک فنجان آب جوش بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه دَم بکشد؛ روزانه سه بار قبل از هر وعده غذایی یک فنجان از این دمنوش را میل کنید، طول دوره درمان با استفاده از این روش هفت تا ۱۰ روز است.

سرماخوردگی

اکیناسه نقش موثری در مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی دارد؛ برای این منظور باید به مدت یک هفته هر روز چهار فنجان از این دمنوش را مصرف کنید.

برونشیت

مصرف اکیناسه تاثیر بسزایی در درمان برونشیت دارد، برای این منظور باید به مدت یک هفته هر روز چهار فنجان از این دمنوش را مصرف کنید.

التهاب مثانه

اکیناسه سبب رفع التهاب مثانه می‌شود، زیرا آلکامید‌های موجود در این گیاه با باکتری‌ها و قارچ‌ها مقابله می‌کنند، برای این منظور باید به مدت یک هفته هر روز چهار فنجان از این دمنوش را مصرف کنید.

پیشگیری از آنفلوانزا

اکیناسه سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، برای این منظور باید نصف قاشق چای‌خوری ریشه این گیاه را در یک فنجان آب‌جوش بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه دَم بکشد، به مدت ۱۰ روز در ماه، قبل از غذا یک فنجان از این دمنوش را میل کنید، می‌توانید این کار را از سه ماه مانده به زمستان شروع کنید و تا اواخر اسفند نیز ادامه دهید.

طرز تهیه دمنوش گیاه اکیناسه

برای تهیه دمنوش اکیناسه، نصف قاشق چای‌خوری ریشه این گیاه را در ۱۵۰ میلی‌لیتر آب بریزید و بگذارید ۱۵ دقیقه دَم بکشد.

موارد منع مصرف

افرادی که حساسیت دارند، باید از مصرف دمنوش اکیناسه خودداری کنند؛ استفاده از این دمنوش در مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، ایدز و بیماری‌های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) و لوپوس ممنوع است؛ افرادی که دچار فرم شدید بیماری سل، سرطان‌های خون و کلاژنوز (بیماری‌های نسج همبند) هستند نیز مجار به مصرف دمنوش اکیناسه نیستند؛ مصرف بیش از هشت هفته به صورت مداوم این دمنوش توصیه نمی‌شود.

مصرف همزمان دمنوش اکیناسه با دارو‌های سرکوب‌گر، سیستم ایمنی و کورتیکواستروئید‌ها مضر است؛ همچنین از آنجایی‌که این دمنوش تعادل الکترولیت‌ها را در بدن بر هم می‌زند، مبتلایان به نارسایی‌های کلیوی باید آن را با احتیاط مصرف کنند.

مصرف فرآورده‌های اکیناسه در کودکان باید با احتیاط و زیر نظر پزشک صورت گیرد، زنان باردار و شیرده نیز باید در استفاده از این دمنوش احتیاط کنند.

باشگاه‌خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید