خواص دارویی انواع گل

1
845

گلها و گیاهان یکی از عناصر تزیینی طبیعت می باشند که تاثیر به سزایی را در زندگی انسانها می گذارند ، گلها و گیاهان سوای فواید ظاهری و روانی از خواص و فواید فوق العاده ای برخوردار می باشند که می توانند به عنوان یک معالجه کننده عمل کنند ، در ادامع مطلب می خواهیم به خواص دارویی انواع گل بپردازیم ، با گیاه یاب همراه باشید.

خواص انواع گلها

انواع گل ؛ گل همیشه بهار

گیاهی علفی، یک‌ساله و به ارتفاع ۵۰ سانتی‌متر است. برگ‌های آن بیضوی شکل و کرکدار و گل‌هایش به رنگ زرد نارنجی و درشت در انتهای ساقه قرار گرفته‌اند و صبح‌ها باز و عصرها جمع می‌شوند.

گل‌ها بخش مورد استفاده‌ی گیاه هستند که ترکیباتی مانند اسانس، گلوکزیدها، موسیلاژ، کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها و الکل‌های تری ترپنی دارند.

کاربرد خوراکی

در درمان التهابات دستگاه گوارش، اسپاسم‌های روده‌ای-معده‌ای، سوهاضمه و زخم‌های مزمن کاربرد دارد.

کاربرد موضعی

 درمان زخم‌های سخت، التهابات پوستی و سوختگی‌هاست.

عوارض جانبی

بهتر است در زنان باردار و شیرده مصرف نشود.

انواع گل ؛ گل بابونه

گیاهی یک‌ساله و بسیار معطر به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتی‌متر با برگ‌های باریک و دراز است و گل‌هایی به رنگ‌های سفید و زرد دارد. گل‌ها دارای ترکیباتی مانند اسانس، فلاونوئیدها و سزکویی‌ترپن لاکتون‌ها (ماتریسین) هستند.

کاربرد خوراکی

درمان اسپاسم‌های گوارشی و التهابات دستگاه گوارش، مقوی معده، ضداسهال، ضدورم، ضدکرم و آرام‌بخش است.

کاربرد موضعی

درمان التهابات غشاهای مخاطی و پوست، بیماری‌های باکتریال پوست (عفونت‌های لثه، حفره دهان)، التهابات و تحریکات دستگاه تنفس و التهابات ناحیه‌ی تناسلی و مقعدی است.

عوارض جانبی

واکنش‌های حساسیت مانند شوک آنافیلاکتیک، درماتیت پوستی و حساسیت به گرده دارد.

انواع گل ؛ گل سرخ

درختچه‌ای با شاخه‌های قهوه‌ای پوشیده از تیغ و به شدت متراکم است. برگ‌های آن بریدگی شانه‌ای دارد و به رنگ سبز تیره‌اند. گل‌های آن قرمز، صورتی، زرد یا سفید و معطر هستند. خاستگاه اصلی این گیاه، ایران و قفقاز بوده که امروزه در تمام پارک‌ها و باغ‌های اروپایی می‌روید. حدود ده هزار نوع مختلف از این گیاه وجود دارد که دارای تانن و اسانس هستند.

کاربرد درمانی

در درمان التهابات خفیف مخاط دهان و حلق و افسردگی کاربرد دارد. قابض، ملین ضعیف و افزایش دهنده‌ی میل جنسی است.

تداخل با سایر داروها

با آهن، وارفارین، آنتی‌اسیدهای حاوی آلومینیم، آسپیرین، سالیسیلات‌ها، باربیتورات‌ها، استروژن‌ها و داروهای ضدبارداری تداخل دارد.

انواع گل ؛ گل بومادران

گیاهی پایا به ارتفاع ۲۰ تا ۹۰ سانتی‌متر است. برگ‌های آن بریدگی‌های زیاد، باریک و بدون دمبرگ و گل‌های سفید رنگ به شکل کاپیتول کوچک و مجتمع دارد. سرشاخه‌های گلدار بومادران شامل اسانس، فلاونوییدها (آپی ژنین) و آلکالوئیدها (آکی لتین) و تمام قسمت‌های گیاه دارای بوی نافذ و تلخ مزه است.

کاربرد خوراکی

درمان مشکلات سوهاضمه، بی‌اشتهایی و دردهای اسپاستیک دستگاه گوارش، اختلالات قاعدگی (مشکلات پیش‌قاعدگی PMS، منظم شدن قاعدگی، کاهش خونروی ماهیانه و درد، علائم یائسگی حساسیت‌های همراه با آبریزش است.

درمان موضعی

تسکین دردهای “Psychosomatic” در قسمت لگن خانم‌ها، التیام‌بخش زخم، شقاق و التهابات پوستی و مخاطی است.

عوارض جانبی ممکن است باعث درماتیت و حساسیت پوست به نور شود.

انواع گل ؛ گل راعی (هوفاریقون)

گیاهی علفی و پایا به ارتفاع یک متر و دارای برگ‌های متقابل، بیضوی و دراز است. گل‌ها به رنگ زرد درخشان هستند. در کناره‌های گلبرگ‌های زرد رنگ، نقاط تیره به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای دیده می‌شود که از خصوصیات بارز این گیاه است. سرشاخه گلدار هوفاریقون شامل نفتودی آنترون‌ها (هایپریسین، پزودوهایپریسین و‌ هایپرفورین)، فلاونوئیدها و تانن است.

کاربرد خوراکی

درمان اختلالات عصبی، افسردگی، اضطراب یا مشکلات عصبی است.

کاربرد موضعی (روغن گیاه)

درمان سوختگی و زخم‌های به شکل کوفتگی است.

عوارض جانبی

 ممکن است حساسیت به نور خورشید (به خصوص در افراد با پوست روشن) ایجاد شود.

تداخل با سایر داروها

 بهتر است با داروهایی مانند فلوکستین و داروهای قلبی حاوی دیگوگسین مصرف نشود، زیرا ممکن است مقدار کمی اثرات آن‌ها را کاهش دهد.

انواع گل ؛ گل گاوزبان ایرانی

گل گاوزبان ایرانی گیاهی علفی، دو یا چند ساله به ارتفاع تقریبی ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر با ریشه‌های نیمه غده‌ای است که به طور عمودی تا عمق ۵۰ سانتی‌متری در خاک فرو می‌رود و به علت داشتن ریشه‌ی اصلی و فرعی و استفاده از رطوبت عمق خاک، مقاومت آن در برابر خشکی زیاد است.

این گیاه پوشیده از کرک‌های نسبتا نرم و ابریشمی است که روی برگ‌ها به شکل خوابیده و در سایر قسمت‌ها به شکل افراشته و مخلوط با کرک‌های کوتاه و متراکم است.

برگ‌‌های آن نسبتا بزرگ، ساده، زبانه‌ای، چین خورده به رنگ سبز تیره به طول حدود ۲۰ سانتی‌متر و عرض پنج سانتی‌متر، به شکل سر نیزه‌ای، در قسمت دمبرگ باریک و نوک تیزشده و پوشیده از خارهای ظریفی است که به آن حالت خشن می‌دهد و به این خاطر به آن گاوزبان می‌گویند.

گل‌های آن ترکیباتی مانند موسیلاژ، تانن و اسانس و به مقدار کم آلکالویید پیرازولیدین دارند.

کاربرد درمانی

معرق، خلط‌آور در سرماخوردگی، ادرارآور و مقوی قلب و اعصاب است.

عوارض جانبی

در مصرف آن به دلیل وجود آلکالوییدهای پیرازولیدین باید اعتدال را رعایت کرد.

انواع گل ؛ گل گاوزبان اروپایی

گیاهی علفی، یک ساله و به ارتفاع تا ۷۰ سانتی‌متر است که ساقه‌های منشعب و پوشیده از تارهای خشن و برگ‌های منفرد، ساده و پوشیده دارد. برگ‌ها در قسمت بالایی بدون دمبرگ و در قسمت انتهایی دارای دمبرگ مشخص هستند. گل‌های این گیاه نسبتا کوچک و به رنگ آبی زیباست. این نوع گل گاوزبان در ایران رویش ندارد.

گل‌های گاوزبان دارای موسیلاژ، تانن و اسانس و به مقدار کم آلکالویید پیرازولیدین هستند.

کاربرد درمانی

اثر خلط‌آوری دارد و در سرماخوردگی‌ها استفاده می‌شود. ضددرد، ضدتب، محرک غدد آدرنال، قابض، معرق، نرم‌کننده‌ی مجاری تنفسی، خلط‌آور و پایین آورنده‌ی فشارخون بالاست.

عوارض جانبی

در مصرف آن به دلیل وجود آلکالوییدهای پیرازولیدین باید اعتدال را رعایت کرد.

انواع گل ؛ کاسنی

کاسنی یک گیاه دارویی پایا با گل‌های آبی یا ارغوانی است. کاسنی در قدیم در قاره‌ی آمریکا به‌ شکل گیاه خودروی کنار جاده‌ای درآمده است. منشا اصلی این گیاه اروپای مرکزی، مناطق غربی و مرکزی آسیا و شمال آفریقاست و پراکندگی وسیعی در نواحی مختلف ایران به خصوص شهرستان اقلید، آذربایجان و مناطق کوهستانی خراسان دارد.

به آب و هوای خنک، آفتابی یا کمی سایه نیاز دارد و گرمای شدید تابستان را تحمل نمی‌کند.

کاربرد درمانی

کاسنی کاملا سرد است و تقویت کننده‌ی کبد، مسکن حرارت و عطش و گرمی، تقویت کننده‌ی کلیه و فشارخون و صفرا و پاک‌کننده‌ی مجرای ادرار و کلیه‌هاست. برای تنظیم فشارخون بسیار مفید و ضماد آن برطرف کننده‌ی ورم‌های گرم و درد چشم و افزایش بینایی است.

موسیر

موسیر گیاهی است شبیه سیر که ریشه‌اش فقط یک پیاز درشت است. برگ‌هایش باریک و دراز و گل‌هایش بنفش مایل به قرمزند. پیاز این گیاه خوراکی است و در ترشی‌ها و اغذیه به کار می‌رود و بویش از سیر کمتر است. ایتالیایی‌ها از موسیر خوراکی‌های گوناگونی می‌پزند و پیازچه‌ی آن را در روغن زیتون کنسرو می‌کنند.

کاربرد درمانی

فرآورده‌های موسیر در کم کردن قند خون در افراد دیابتی مورد استفاده ‌است و هم چنین از خواص گندزدایی آن برای دفع انگل‌ها همراه غذا از آن استفاده می‌شده ‌است. التیام دهنده و ترمیم کننده‌ی زخم‌ها و تسکین دهنده‌ی التهاب طحال و کبد است.

نیک و نو

اشتراک گذاری

یک دیدگاه

  1. خوب بود اتفاقی از گوگل اومدم اینجا ولی خوب بود برای دوستم فرستادم اونم دنبالشه اونم بیاد ببینه

    ممنون که سرعت سایتتون بالاست برای این تو خیلی از سایتا رفتم ولی سرعت سایتشون بد بود خداروشکر که راحت چیزی که میخواستم پیدا کردم

    ممنون

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید