خواص جلبک واکامه

0
485

جلبک واکامه کم‌کالری و کم‌چرب بوده و حاوی نوعی کاروتنوید ضد التهابی و ضد سرطان است که فوکوزانتین نام دارد. جلبک واکامه منبع غنی کربوهیدرات و پروتئین می‌باشد. جزء اصلی این جلبک آب بوده که با مقداری فیبر و قند همراه است. در ادامه مطلب به بررسی خواص جلبک واکامه می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

جلبک واکامه

کنترل وزن

مقدار بسیار کم کالری، کربوهیدرات و چربی موجود در جـلبک واکامه باعث می‌شوند تا این جلبک بدون داشتن کالری زیاد، سیرتان نگه دارد. جلبک واکامه برای خواص چربی‌سوزش شناخته می‌شود و چربی‌های اضافۀ جمع‌شده در سلول‌ها را مهار می‌کند.

پیشگیری از سرطان

یُد بخش مهمی از یک رژیم سالم است و جلبک‌های دریایی سرشار از این ماده‌اند. ید با کاهش سطوح سرطان سینه ارتباط داشته و این خاصیت توسط بسیاری از کسانی که جـلبک واکامه را مصرف کرده‌اند ثابت شده است.

پیشگیری از دیابت

بر اساس مطالعه‌ای، وقتی موش‌های چاق جلبک واکامه را مصرف کردند، علائم قند خون بالا، هایپرانسولینمی و هایپرلپتینمیا در آنها ناپدید شد. فوکوزانتین موجود در این جلبک اثری ضد دیابتی دارد و حتی بر روی بدن انسان نیز اثر می‌گذارد.

کاهش کلسترول و فشار خون

علاوه بر اثرات مهارکنندۀ چربی‌های اضافه، فوکوزانتین همچنین کبد را تحریک می‌کند تا تولید DHA را افزایش دهد. DHA نوعی اسید چرب است که کلسترول بد (LDL) را کاهش می‌دهد. کلسترول بد در بروز تصلب شرایین و مسدود شدن شریان‌ها نقش دارد و می‌تواند به بیماری‌های قلبی منجر گردد.

بهبود گردش خون

محتوای بالای آهن در جلبک واکامه باعث افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون می‌شود. آهن بخش مهمی از گلبول‌های قرمز خون است و سطوح بالای آن به این معناست که گردش خون در سیستم قلبی – عروقی افزایش می‌یابد. این باعث می‌شود تا اکسیژن بیشتری به قسمت‌های مهم بدن رسیده، انرژی افزایش یافته، سلامت پوست بهتر شده و فرآیند بهبودی بافت‌ها و اندام‌های بدن افزایش پیدا کند.

افزایش انرژی

منیزیم یک مادۀ معدنی بسیار مهم در بدن انسان است. سطوح بالای منیزیم در جلبک واکامه به این معناست که این جلبک می‌تواند به انتقال انرژی بدن به طور مطلوب کمک کرده و همچنین در تولید و بهینه‌سازی پروتئین موثر باشد.

بهبود سلامت نوزاد

فولات یا ویتامین ب9 بسیار برای زنان باردار حیاتی است و احتمال بروز نقائص لوله عصبی در نوزادان را کاهش می‌دهد. جلبک واکامه حاوی مقادیر قابل‌توجهی از فولات است، بنابراین زنان باردار باید این جلبک ژاپنی را در رژیم‌شان جای دهند.

سایر خواص جلبک واکامه

  • بهبود سلامت استخوان
  • برقراری تعادل هورمون‌ها
  • مراقبت از مو و پوست
منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید