خواص تخم ریحان

0
611

تراکم آنتی‌اکسیدان‌ها و فلاونویدها در تخم ریحان بسیار بالا است و این به بهبودی سلامت پوست و تحریک رشد سلول‌های جدید کمک می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند رادیکال‌های آزاد را خنثی کنند که از عوامل بروز استرس اکسیداتیو، جهش سلولی، چین‌وچروک، لکه‌های پیری و سایر لکه‌های پوستی هستند. در ادامه به بررسی سایر خواص تخم ریحان می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

خواص تخم ریحان

مراقبت از مو

با داشتن مقادیر قابل توجهی از آهن و آنتی‌اکسیدان‌های متنوع، و همچنین ویتامین کا، تخم ریحان می‌تواند ساخت تارهای مو را تحریک کرده و از ریزش مو جلوگیری کند. آهن برای گردش خون به پوست سر و همچنین تولید موی قوی مفید است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این دانه‌ها به پیشگیری از التهاب و استرس اکسیداتیو در پوست سر و در نهایت ریزش مو کمک می‌کنند.

کاهش وزن

تخم ریحان سرشار از فیبر است که برای حجم دادن به مدفوع، سیر کردن و جلوگیری از پرخوری بسیار مفید میباشد. علاوه بر این موارد، وقتی تخم ریحان هضم می‌شود، ممکن است تا 20 برابر اندازۀ اولیه‌اش بزرگتر شده و احساس سیری را در شما ایجاد کند.

کنترل فشار خون

تحقیقات نشان می‌دهند که سطحِ پتاسیم موجود در تخم ریحان به قدری کافی است که فشار خون را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار دهد. پتاسیم یک گشادکنندۀ عروق است و می‌تواند تنش موجود در شریان‌ها و رگ‌های خونی را کاهش داده و در نهایت فشار موجود بر سیستم قلبی – عروقی را پایین آورد.

بهبود سلامت استخوان

با داشتن طیف وسیعی از مواد معدنی از جمله آهن، پتاسیم، مس، کلسیم، منگنز و منیزیم، خوردن تخم ریحان به طور منظم می‌تواند به بهبود تراکم استخوان کمک کند. این باعث می‌شود تا خطر ابتلا به پوکی استخوان کاهش یابد.

پیشگیری از بیماری‌ها

مقادیر قابل توجهی از ویتامین آ و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها در تخم ریحان وجود دارد که به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن در بدن کمک می‌کنند. این باعث می‌شود تا فشار موجود بر سیستم ایمنی بدن کاهش یافته و از ورود مواد بیماری‌‌زا و عفونت‌ها به بدن جلوگیری شود.

کنترل قند خون

تعدادی از مطالعات نشان می‌دهند که ترکیبات فعال موجود در تخم ریحان، نظیر فیبر، به کنترل قند خون کمک می‌کند. خواص تخم ریحان برای کسانی که از دیابت نوع 2 رنج می‌‌برند بسیار مهم می‌باشد، زیرا سطوح انسولین و گلوکز را کنترل می‌کند. نوشیدن یک لیوان آب به همراه تخم ریحان در صبح می‌تواند حساسیت به انسولین را در طول روز بهبود دهد.

سایر خواص تخم ریحان

  • خنک‌کننده است
  • استرس را تسکین می‌دهد
  • بینایی را بهبود می‌بخشد
  • درد را تسکین می‌دهد
منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید