خواص تخم رازیانه

0
514

دکتر مایکل گرگر: «امروزه تحقیقات بسیاری نشان می دهند که نیترات موجود در سبزیجاتی مانند چغندر و سبزیجات برگدار به عنوان روشی کم هزینه به بیمارانی که از مشکلاتی مانند فشار خون بالا و اختلالات عروقی رنج می برند در جهت پیشگیری و درمان کمک می کند. همچنین افراد سالم نیز از این سبزیجات به عنوان شیوه ای موثر در جهت بهبود عملکرد ورزشی استفاده می کنند. تاکنون بیشتر آزمایشات به عمل آمده بر روی آب چغندر بوده است اما آنچه که موجب خوشحالی من شد این بود که دریافتم محققان طی مطالعه ای پی برده اند که خواص تخم رازیانه نیز برای این موارد مفید هستند.»

خواص تخم رازیانه

در ادامه پاسخ دکتر مایکل گرگر را به سوالات مختلف درباره خواص تخم رازیانه و سبزی های دیگر می‌خوانیم:

مطالعات دقیقا چه چیزی را نشان داد؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» طبق مطالعه ای که در چند وقت گذشته به عمل آمده بود تنها دلیلی که افراد جزیره اوکیناوانا در ژاپن برای سالیان زیادی در سلامت به سر می بردند نیترات موجود در سبزیجات مصرفی آن ها بوده است. این در حالی است که  آمریکایی ها و اروپایی های زیادی با همان سن جان خود را از دست می دادند.  نیترات باعث کاهش فشار خون می شود.دلیل اینکه این موضوع را در آن زمان گزارش ندادم این بود که هرگز اشاره ای به نقش سبزیجات در این تحقیق نشده بود. من گل های داوودی را می شناسم اما گمان نمی کردم که بینندگان بتوانند گل های داوودی خوراکی مانند تاکایی،چین جین چی،اوساکا شیرونا،ترشی نزاوانا یا شوکران آبی را در فروشگاه های محلی بیابند.

سبزیجات کمتر شناخته شده مانند اسفناج یخ زده چه خواصی دارند؟

محققان می خواستند به تاثیر سریع یک وعده غذایی شامل یک قوطی اسفناج یخ زده پخته شده بر تنگی شریان ها و فشار خون پی ببرند. ابتدا به وعده غذایی نیاز داشتند که موجب تنگی شریان ها شود در نتیجه  آن ها به افراد یک ساندویچ مرغ و پنیر دادند که چند ساعت پس از مصرف، قابلیت ارتجاعی شریان ها کاهش یافت.  این در حالی است که وقتی اسفناج را به وعده غذایی اضافه کردند عکس این اتفاق رخ داد.

پس از مصرف مرغ و پنیر برای دقایقی ضربان قلب افزایش یافت اما مصرف اسفناج ضربان قلب را تنظیم کرد.در نتیجه مصرف یک وعده غذایی سرشار از اسفناج موجب پایین آمدن فشار خون و بهبود میزان گرفتگی شریان ها می شود.مصرف متناوب اسفناج برای سلامت قلب مفید می باشد.حال می خواهیم بدانیم مصرف چه غذاهایی موجب بهبودعملکرد بدن به طور مثال در هنگام پیاده روی می شود؟ چغندر و اسفناج از جمله مناسب ترین غذاها در مواقعی  که خارج از منزل به سر می برید نمی باشند.اما آیا سبزیجاتی وجود دارد که بتوان آن را به آسانی به ترکیب غذایی افزود؟ اگر به دنبال فهرستی از سبزیجات مملو از نیترات می باشید سبزیجاتی مانند کرفس،کاسنی فرنگی،کاهو یا برگ چغندر و انواع دیگری از سبزیجات را که نمی توان آن ها را در جیب حمل کرد می یابید.

خواص تخم رازیانه

نظرتان درمورد خواص تخم رازیانه چیست؟

آیا دانه های رازیانه نیز شامل این فهرست می شوند؟ آیا همان سبزیجات مناسب و سرشار از نیتراتی می باشند که به دنبال آن هستیم؟

دانه های رازیانه به عنوان خوش بو کننده دهان در شبه قاره هند و سراسر جهان پس از غذا خوردن مصرف می شوند. درهنگامی که از کنار رستوران های هندی عبور می کنید می توان یک ظرف دانه رازیانه که گاهی اوقات در قالب آب نبات می باشند را به صورت نمونه مشاهده کرد. هنگامی که آن ها را می جوید تولید نیتریک اکسید به طرز قابل توجهی در بدن افزایش می یابد و موجب گشاد شدن رگ های خونی می شود بدین طریق رگ ها قادر خواهند بود به راحتی منبع فراوانی از نیترات را جا به جا کنند. محققان کوه نوردانی را یافته اند که اعتقاد دارند مصرف دانه های رازیانه در ارتفاعات زیاد منجر به حفظ اکسیژن بدن و پیش گیری از HAPE-افزایش ورم ریوی در ارتفاعات زیاد-که یکی از عوامل کشنده کوه نوردان در یک مایل و نیم بالاتر از سطح دریا است .

خواص تخم رازیانه در مواقعی که به صورت سنتی مصرف می شود میتوانند درمانی در جهت نقش یک داروی ضد نفخ را ایفا کنند.همچنین رازیانه به عنوان درمانی برای موهای زائد زنانه نیز استفاده می شود.کرم دانه رازیانه می تواند رویش این موها را به طرز قابل توجهی کاهش دهد.

اگر دانه های رازیانه تاثیر هورمونی زیادی دارند آیا مصرف آن ها ممکن عوارضی داشته باشد؟

مواردی از بزرگ شدن غیر طبیعی سینه ها در دختران جوانی که به مدت چندین ماه از چای رازیانه استفاده کرده اند گزارش شده است. میزان هورمون استروژن در بدن این دختران افزایش یافته بود اما پس از قطع مصرف چای میزان رشد سینه و افزایش هورمون به روال طبیعی بازگشت. مطالعات جدید توصیه به خودداری از مصرف رازیانه در گروه های آسیب پذیر-کودکان زیر دوازده سال،زنان باردار و شیرده-دارند. احتمال دارد موش های خانگی موجب تولید استراگولا که ماده ای سرطان زاست در رازیانه شوند اما سلول های بدن قابلیت دفع استراگولا را دارند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید