خواص به

0
219

به (نام علمی: Cydonia oblonga) میوه ای نسبتاً غیر معمول است که ارتباط نزدیکی با سیب و گلابی دارد. میوه به دارای گوشت خشک و کرکی است و طعمی ترش و تقریباً گس دارد. در کشورهای مختلف از این میوه به روش های مختلف استفاده می شود و اغلب از عصاره آن به عنوان طعم دهنده استفاده می کنند. همچنین میتوانید از آن به صورت مربا، مارمالاد و کمپوت و یا در پودینگ و ژله استفاده کنید. هرچند، خواص به در اصل در خوردن پوست و میوه ی گوشتی آن است، چرا که سرشار از مواد مغذی از جمله ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها، ترکیبات فنولیک و فیبر غذایی می باشد.

خواص به

به جایگاه مهمی در سلامت انسان دارد، چرا که منبع غنی از ویتامین C، روی، پتاسیم، مس، آهن و فیبر غذایی بوده و همچنین غنی از ترکیبات آلی خاصی مثل کتکین، اپی کتکین، لیمونن و فیتونوترینت های مختلف دیگری می باشد.

از برخی از خواص به می توان به توانایی آن در کمک به جلوگیری از سرطان، کمک به کاهش وزن، بهبود سلامت دستگاه گوارش، کاهش کلسترول خون، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از بیماری های معده روده ای، تسکین التهاب، افزایش سلامت پوست، کاهش فشار خون، جلوگیری از واکنش های آلرژیک و تحریک گردش خون در سیستم قلبی-عروقی را نام برد.

بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از خواص به داشته باشیم:

جلوگیری از سرطان

به نظر می رسد سرطان یکی از بحث برانگیز ترین بیماری ها در تاریخ معاصر می باشد. بنابراین، هرچیزی که بتواند شانس ایجاد سرطان را کاهش دهد، معمولاً بسیار محبوب می شود. میزان بالای آنتی اکسیدان ها از جمله ترکیبات فنولیک و فیتونوترینت در به، در خنثی سازی و یا از بین بردن رادیکال های آزاد در بدن بسیار تأثیرگذار هستند. رادیکال های آزاد فرآورده های فرعی خطرناکِ متابولیسم سلولی هستند که باعث تغییر و یا مردن سلول های سالم می شوند. ترکیبات آنتی اکسیدان موجود در به، ارتباط مستقیمی در کاهش شانس ابتلا به انواع مختلف سرطان را دارند.

خواص به برای کاهش وزن

یکی از بهترین راه ها برای پایین نگه داشتن وزن و تضمین یک متابولیسم سریع، بهبود گوارش است. به، مانند بیشتر میوه ها، سرشار از فیبر غذایی می باشد، و میزان بالای آن در بدن به این معناست که سیستم گوارش به طور مؤثر و منظم کار می کند. با بهبود سلامت گوارشی تان، می توانید وزن اضافی و ذائد خود را پایین نگه داشته و انرژی بیشتری داشته باشید.

بیماری های معدی-روده ای

فیبر غذایی علاوه بر تسهیل در عملکرد کلی دستگاه گوارش، می تواند به جلوگیری از برخی شرایط معدی-روده ای مثل بیماری التهابی روده (IBD)، سرطان های مختلف یا دیورتیکولیت نیز کمک کند. کتکین و اپی کتکین موجود در فیبر به برخی از سموم سرطان زا، که در روده بزرگ یافت می شوند چسبیده و در نتیجه از غشاء مخاطی آن دستگاه مهم محافظت می کنند.

خواص به برای سلامت پوست

میزان بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین های موجود در به، برای سالم و جوان نگه داشتن پوست بسیار مفید می باشند.

آنتی اکسیدان ها آسیبی را که رادیکال های آزاد به پوست می زنند را از بین می برند. در نتیجه چین و چروک را کاهش داده، لکه ها را از بین برده و به دفاع از پوست در برابر اثرات اشعه  ماوراءبنفش  کمک می کند.

خواص به در نظارت بر فشار خون

پتاسیم یکی از مهم ترین مواد معدنی در بدن انسان می باشد، چون برای حفظ فشار خون و تسهیل در انتقال مؤثر سیالات در سلول های بدن ضروری است. در مورد فشار خون، پتاسیم باعث استراحت رگ های خونی و شریان ها شده و در نتیجه فشار بر روی دستگاه گردش خون را کاهش می دهد. این امر می تواند شانس ایجاد شرایطی مثل تصلب شرایین را کاهش دهد، که این نیز میتواند خطر ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب، حمله قلبی و سکته را کاهش دهد.

واکنش های آلرژیک

به مدت هاست که به خاطر توانایی اش در کنترل واکنش های آلرژیک مورد تحسین قرار گرفته است. زمانی که به عنوان پماد یا ژل روی پوست اعمال می شود، می تواند برای درماتیت آتوپیک و دیگر بیماری های پوستی مشابه مفید باشد. میزان بالای ویتامین C موجود در به نیز به کنترل التهاب و بهبود سلامت و ظاهر پوستتان کمک می کند.

افزایش سیستم ایمنی بدن

همانطور که قبلاً اشاره شد، به دارای مقدار زیادی از آنتی اکسیدان ها می باشد، اما سایر ویتامین ها از جمله ویتامین C وE موجود در به، سیستم ایمنی بدن را به روش های مختلف تقویت میکنند. برای مثال، ویتامین C سیستم ایمنی بدن را جهت افزایش تأمین گلبول های سفید تحریک می کند، که گلبول های سفید در خط اول دفاع در برابر عوامل بیماری زا، ویروس ها و باکتری ها در بدن قرار دارند.

گردش خون و سلامت مو

میزان غنی مواد معدنی موجود در به شامل آهن، مس و روی می باشد. این سه ماده ی معدنی، همراه با عناصر کمیاب مختلف دیگر، برای تولید گلبول های قرمز لازم و ضروری هستند. وقتی تولید گلبول های قرمز خون بالا باشد، گردش خون در اطراف بدن افزایش می یابد، و این به این معناست که اکسیژن به سراسر بدن می رسد.این امر باعث افزایش جریان خون در پوست و پوست مو شده که می تواند سلامت فولیکول مو و تحریک رشد مو را افزایش دهد.

* در حال حاضر شواهد قطعی در مورد عوارض جانبی به وجود ندارد. هرچند، دانه های به حاوی مقدار بسیار کمی از سیانور می باشند. بنابراین خوردن بیش از حد آن میتواند دردسر ساز باشد.


ترجمه توسط گیاه یاب

منبع: organicfacts.net

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید