خواص برگه زردآلو

0
739

برگه زردآلو در واقع همان میوۀ زردآلو است که هستۀ آن خارج شده و خشک شده است. زردآلوی تازه منبعی عالی از مواد مغذی است، اما وقتی این میوه خشک می‌شود، تراکم برخی از این مواد مغذی افزایش پیدا می‌کند. همانند اغلب میوه‌های خشک‌شده، زردآلوی خشک شده نیز نسبت به زردآلوی تازه، در وزن یکسان حاوی ارزش غذایی بیشتری است. زردآلو مقدار قابل‌توجهی از قند طبیعی را در خود جای داده است، به همین دلیل برگه زردآلو بر خلاف برخی از میوه‌های خشک‌شده، نیازی به شکر اضافه و مواد نگهدارنده ندارد.

برگه زردآلو

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» خشک کردن زردآلو باعث می‌شود تا عمر این میوه افزایش پیدا کند و حمل کردن آن بسیار راحت‌تر شود. برگه زردآلو انواع مختلفی دارد و در مناطق مختلف جهان به شکل‌های گوناگونی در بازار یافت می‌شود. به طور مثال برخی از برگه‌های زردآلو آبِ بیشتری دارند که به معنای آنتی‌اکسیدان کمتر و محتوای بیشتر ویتامین ث است.

ارزش غذایی برگه زردآلو

ترکیب مواد مغذی موجود در برگه زردآلو شامل ۲ گرم فیبر در هر وعدۀ ۳۰ گرمی است. در همین میزان، ۱ گرم پروتئین و مقدار ناچیزی چربی یافت می‌شود. زردآلوی خشک‌شده نسبت به زردآلوی تازه محتوای کمتری از ویتامین ث را داراست، اما میزان کلسیم، آهن، پتاسیم، منیزیم و ویتامین E در برگه زردآلو بیشتر است.

همچنین مقدار قابل‌توجهی از آنتی‌اکسیدان‌ها و کاروتنوئیدها در زردآلوی خشک‌شده موجود است. هر وعده از این میوۀ خشک‌شده تنها ۷۰ کالری دارد که بیشتر این کالری از قندهای طبیعی زردآلو بدست می‌آید.

در ادامه به بررسی برخی از خواص برگه زردآلو می‌پردازیم.

مراقبت از پوست

هر میوه‌ای مانند برگه زردآلو که حاوی تراکم بالایی از آنتی‌اکسیدان‌هاست، می‌تواند برای خنثی کردن اثرات رادیکال‌های آزاد و پیشگیری از استرس اکسیداتیو بسیار عالی باشد. این خاصیت باعث می‌شود تا چین‌وچروک پوست کاهش پیدا کرده و سرعت روند پیری کُندتر شود. همچنین زردآلو برای تقویت قابلیت ارتجاعی پوست و به حداقل رساندن جای زخم‌ها و لکه‌های پیری مفید است.

بینایی

اثرات کاروتنوئیدها برای بهبود قدرت بینایی کاملا شناخته شده است. کاروتنوئیدها می‌توانند استرس اکسیداتیو را در شبکیۀ چشم کاهش داده و از بروز آب مروارید و دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا (که باعث تاری دید یا نابینایی می‌شود) پیشگیری کنند.

دستگاه تنفسی

مواد مغذی گیاهی موجود در زردآلوی خشک‌شده می‌توانند التهاب را در نواحی گلو و سینوس‌ها سرکوب کرده و باعث بهبود سلامت کلی دستگاه تنفسی شوند. همچنین محتوای ویتامین ث این میوه برای تحریک سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت‌های اساسی مفید است.

تراکم استخوان

از آنجایی که این میوه طیف گسترده‌ای از مواد معدنی نظیر آهن، پتاسیم، کلسیم و منیزیم را در خود جای داده، می‌تواند باعث افزایش چشمگیر تراکم مواد معدنی استخوان شود. همانطور که می‌دانید با افزایش سن، خطر کاهش تراکم مواد معدنی در استخوان‌ها و ابتلا به پوکی استخوان افزایش پیدا می‌کند و برگه زردآلو می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کند.

گردش خون

از آنجایی که سطح آهن در این میوه بالاست، زردآلو می‌تواند برای بهبود گردش خون مفید باشد. همانطور که می‌دانید بدن برای تولید گلبول‌های قرمز خون، به آهن نیاز دارد. گردش خون خوب به این معناست که اکسیژن‌رسانی و انتقال مواد مغذی ضروری به بخش‌های مهم بدن انجام می‌شود.

یبوست

برگه زردآلو سرشار از فیبر است که برای تنظیم کردن حرکات روده‌ای مفید می‌باشد. زردآلوی خشک‌شده همچنین برای بهبود کمبودهای تغذیه‌ای مفید بوده و باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن در روده می‌شود.

لخته شدن خون

مطالعات نشان می‌دهند که برگه زردآلو می‌تواند در بهبود لختگی خون در بدن موثر باشد. این خاصیت برای افرادی که به اختلالات خونریزی دچار هستند بسیار عالی می‌باشد. اما از طرفی می‌تواند برای افرادی که داروهای رقیق‌کنندۀ خون مصرف می‌کنند یا مشکل خاص قلبی-عروقی دارند مضر باشد.

رشد عضلات

اگرچه محتوای پروتیئن برگه زردآلو زیاد نیست، اما با همان ۱ گرم پروتئین در هر وعده نیز می‌تواند باعث بشود تا میزان پروتئین دریافتی روزانۀ شما افزایش پیدا کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید