خواص اسیدهای آمینه و منابع آنها

0
556

اگر پروتئین‌ها بلوک‌های ساختمان بدن باشند، اسیدهای آمینه بلوک‌های ساختمان پروتئین هستند. بدن تمام انسان‌ها به اسیدهای آمینه نیاز دارد و این اسیدها تنها مختص ورزشکاران و بدنسازان نیستند. اسیدهای آمینه باعث بهبود خلق‌وخو، تمرکز، سلامت جسمی، خواب و سایر پدیده‌های فیزیولوژیکی می‌شوند. در ادامه به بررسی خواص اسیدهای آمینه می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

خواص اسیدهای آمینه

مبارزه با التهاب

مطالعات نشان داده‌اند که اسیدهای آمینه خوراکی فعالیت ضد التهابی دارند. این مطالعات نشان می‌دهند که اسیدهای آمینه شاخه‌دار (BCAA) که شامل والین، لیوسین و ایزولیوسین هستند، می‌توانند با التهاب مبارزه کنند.

خواص اسیدهای آمینه برای عضله

آرژنین نوعی اسید آمینه است که بر اساس نتایج مطالعات، باعث افزایش حجم و قدرت بدن می‌شود. اسیدهای آمینه شاخه‌دار اصلی‌ترین بلوک‌های ساختمان عضلات هستند. خواص اسیدهای آمینه به رشد و ترمیم بافت عضلات کمک می‌کنند. آرژنین همچنین جریان خون به عضلات را بهبود می‌بخشد. گلوتامین احتباس آب درون عضلات را افزایش داده و باعث رشد سلولی می‌شود.

کاهش خستگی

در یک مطالعه سوئدی یافته شد که مصرف اسیدهای آمینه شاخه‌دار به کاهش خستگی جسمی و روانی ناشی از ورزش کمک کرده و حتی عملکرد شناختی بعد از ورزش را بهبود می‌دهد.

اسیدهای آمینه همچنین به خواب بهتر کمک می‌کنند که این در کاهش خستگی صبحگاهی موثر است.

کاهش وزن

پژوهشی نشان می‌دهد که اسیدهای آمینه به کاهش چربی اضافه بدن کمک می‌کنند. این اسیدها می‌تواند سنتز عضله را بهبود داده و به چربی‌سوزی سالم ختم شوند.

اسیدهای آمینه شاخه‌دار همچنین اشتها را سرکوب کرده و این خود می‌تواند در کاهش وزن و کاهش خطر چاقی موثر باشد.

تقویت سیستم ایمنی

مصرف مکمل‌های غذایی حاویِ اسیدهای آمینه می‌تواند به بهبود وضعیت ایمنی بدن کمک کرده و از بیماری‌های عفونی جلوگیری کند.

در میان اسیدهای آمینه، به نظر می‌رسد که گلوتامین بیشترین اثر را بر روی سیستم ایمنی بدن دارد. گلوتامین یک مادۀ مغذی قوی برای بهبود سیستم ایمنی محسوب می‌شود و می‌تواند عملکرد این سیستم را به طور گسترده‌ای افزایش دهد. برخی از مطالعات به اهمیت این اسید آمینه در تغذیه بالینی اشاره دارند.

خواص اسیدهای آمینه برای سلامت شناختی

یافته‌ها نشان می‌دهند که اسید آمینه تیروزین اثرات مثبتی بر روی عملکرد شناختی دارد، به ویژه وقتی در معرض سطوح بالایی از استرس هستید. تریپتوفان نیز باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف مکمل‌های حاویِ اسیدهای آمینه می‌تواند علائم افسردگی و اضطراب را کاهش دهد.

منابع غذایی اسیدهای آمینه

  • پروتئین‌های حیوانی: گوشت گاو، مرغ، بوقلمون و تخم‌مرغ.
  • محصولات لبنی: شیر، پنیر و ماست.
  • غذای دریایی: ماهی‌های سالمون و تن.
  • مغزها، حبوبات و دانه‌ها: سویا، عدس، نخود، لوبیا سیاه، بادام و گردو.
  • غلات کامل: کینوآ، نان گندم کامل، پاستای غلات کامل و برنج دانه بلند.
منبعstylecraze.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید