خواص آب پرتقال طبیعی

0
357

یکی از بهترین و مغذی‌ترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان آب پرتقال است؛ البته به شرطی که آب پرتقال طبیعی بوده و محصولی فرآوری شده نباشد. آب پرتقال طبیعی میتواند به بهبود بسیاری از مشکلات سلامتی کمک کرده و همچنین سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کند که مقاومت شما در برابر بیماری های مختلف و ویروس‌ها را افزایش میدهد. در این مطلب قصد داریم به طور مفصل به بررسی خواص آب پرتقال طبیعی و ارزش غذایی این نوشیدنی بپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

خواص آب پرتقال

بمبِ ویتامین C

بدن قادر به ساخت ویتامین C نیست، بنابراین این ویتامین باید از طریق موادغذایی و نوشیدنی دریافت شود. نوشیدن ۲ لیوان آب پرتقال در روز می تواند به افزایش ۴۰ تا ۶۰ درصدی ویتامین C در بدن کمک کند.

ویتامین C دریافتی از طریق آب پرتقال، محافظ بدن در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد است. این ویتامین همچنین از پیری زودرس جلوگیری و به جذب موادمعدنی ضروری مانند کلسیم کمک می کند.

کاهش التهاب

مصرف موادغذایی با میزان بالایی چربی و قند می تواند منجر به پیشرفت واکنش های التهابی شود. واکنش های التهابی، مقاومت به انسولین را به دنبال دارند که از علل رایج دیابت نوع ۲ و آترواسکلروز به حساب می آید.

آترواسکلروز یا تصلب شرایین بیماری رایجی است که دیواره رگ های خونی به دلیل رسوب چربی سخت می شوند. نوشیدن آب پرتقال در زمان خوردن غذایی با میزان کربوهیدرات و چربی بالا می تواند از بروز این التهاب جلوگیری کند. همچنین این آب میوه سپری در برابر مقاومت به انسولین و آترواسکلروز است.

خواص آب پرتقال طبیعی برای تنظیم فشارخون

افزودن یک لیوان آب پرتقال به رژیم غذایی می تواند به بهبود فشارخون دیاستولیک کمک کند.

مطالعاتی که بر روی خواص آب پرتقال طبیعی انجام شده است نشان می دهد که آب پرتقال حاوی هسپریدین بوده که یک رنگدانه گیاهی محلول در آب و بسیار سالم است.

این آب میوه می تواند به تنظیم فشارخون و کاهش خطر بیماری های قلبی-عروقی کمک کند.

کاهش کلسترول بد

نوشیدن آب پرتقال به صورت منظم باعث کاهش سطوح لیپوپروتئین با چگالی پایین یا کلسترول LDL می شود.

کلسترول LDL معمولا به کلسترول نوع بد شهرت دارد، به طوریکه با تجمع در عروق و رگ های خونی منجر به بیماری های قلبی-عروقی و مشکلات مربوط بهجریان اکسیژن در خون می شود.

مفید برای پوست

خواص آب پرتقال طبیعی باعث درخشندگی پوست می شود و فواید بسیاری برای سلامت پوست دارد. همچنین نوشیدن این آب میوه به هیدراته کردن پوست و حفظ استحکام آن کمک می کند.

استفاده از آب پرتقال به عنوان درمان موضعی نیز فوایدی برای پوست دارد، به طوریکه به پاکسازی پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک کمک می کند. آب پرتقال همچنین یک درمان طبیعی برای بهبود آفتاب سوختگی است.

جلوگیری از نقایص لوله عصبی

کمبود فولات یکی از علت های اصلی کمبود وزن در هنگام تولد و نقایص لوله عصبی است که باعث مشکلات مادرزادی در مغز و نخاع می شود.

نوشیدن یک سوم فنجان آب پرتقال در روز ۴۰ میکروگرم فولات برای بدن مادران باردار فراهم می کند.

فولات یکی از ریزمغذی های مهمی است که از نقایص تولد جلوگیری می کند. بنابراین مصرف یک سوم فنجان آب پرتقال تامین کننده ی ۱۰ درصد از نیاز روزانه توصیه شده ی بدن به فولات است.

تولید کلاژن

ویتامین C یک ترکیب اصلی و مهم برای تولید سالم کلاژن بوده که جزء ساختار استخوان ها، تاندون ها، رباط ها و رگ های خونی است.

کمبود ویتامین C در بدن منجر به اسکوروی می شود که علائم این بیماری کبودی، خونریزی، افتادن دندان ها و درد شدید مفاصل است.

برای جلوگیری از بروز اسکوروی مصرف روزانه حداقل ۹۰ میلی گرم ویتامین C برای بزرگسالان توصیه می شود. همچنین افراد سیگاری به میزان بیشتری از این ویتامین نیاز دارند که ۱۲۵ میلی گرم در روز است.

خواص آب پرتقال

سایر خواص آب پرتقال طبیعی

ویتامین B6 موجود در آب پرتقال به تولید هموگلوبین کمک می کند. همچنین آب پرتقال حاوی بتاکاروتن بوده که در کمک به جلوگیری از آسیب سلولی موثر است.

این آب میوه مقداری کلسیم دارد که به سلامت استخوان و تقویت دندان ها کمک می کند. اسیدفولیک موجود در آب پرتقال نیز در بهبود سلامت مغز، نخاع و سیستم عصبی نقش دارد.

همچنین براساس یافته ها آب پرتقال برای کاهش وزن نیز بسیار مفید است.

ارزش غذایی آب پرتقال

آب پرتقال حاوی ویتامین ها و موادمعدنی است. جدول زیر ارزش غذایی یک فنجان آب پرتقال کنسانتره منجمد رقیق شده با آب را نشان می دهد.

ویتامین ها

ویتامین C

۹۶.۹ میلی گرم

ویتامین B2

۰.۰ میلی گرم

ویتامین B6

۰.۱ میلی گرم

ویتامین A

۲۶۶ واحد بین الملل

ویتامین B1

۰.۲ میلی گرم

ویتامین B3

۰.۵ میلی گرم

ویتامین K

۰.۲ میکروگرم

ویتامین E

۰.۵ میلی گرم

مواد معدنی

آهن ۰.۲ میلی گرم

روی ۰.۱ میلی گرم

فسفر ۳۹.۸ میلی گرم

کلسیم ۲۲.۴ میلی گرم

منیزیم ۲۴.۹ میلی گرم

سدیم ۲.۵ میلی گرم

پتاسیم ۴۷۳ میلی گرم

فلورید ۱۴۵ میکروگرم

چربی ها

محتوای چربی کل ۰.۱ گرم

چربی چند اشباع نشده ۰.۰ گرم

چربی تک اشباع نشده ۰.۰ گرم

کلسترول ۰.۰ میلی گرم

سایر موادمغذی

آب ۲۱۹ گرم

پروتئین ۱.۷ گرم

قند ۲۰.۹ گرم

کربوهیدرات ۲۶.۸ گرم

نسخه
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید