خواص آب معدنی برای سلامتی

0
467

بسیار واضح است که آب معدنی از چشمه‌های طبیعی معدنی گرفته بدست می‌آید؛ بنابراین در این آب مقادیر بسیار زیادی مواد معدنی وجود دارد. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، آب معدنی دارای کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و سدیم فراوانی می‌باشد که در آب‌های معمولی وجود ندارد. هر یک از منابع طبیعی آب معدنی ترکیبات متفاوتی دارند و به همین دلیل است که آب‌های معدنی تجاری که در فروشگاه‌ها وجود دارند نیز تا حدودی دارای طعم‌های متفاوتی هستند. در این مطلب به بررسی خواص آب معدنی برای سلامتی میپردازیم.

خواص آب معدنی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» در زمان های گذشته افراد به منابع آب معدنی می رفتند و از آب بسیار منحصر به فرد آن ها برای شست و شو، استحمام و غسل کردن استفاده می کردند و از فواید بی نظیر آن نیز بهرمند می شدند. امروزه از آب این منابع تحت عنوان آب معدنی در بطری های بسته بندی شده استفاده می شود و ما با مصرف این آب ها از فواید بی نظیر آنها بهرمند می شویم. برخی از این آب های معدنیِ بسته بندی شده دارای گاز فشرده شده (مانند کربنات) نیز هستند؛ و به همین دلیل حباب ها و طعم گاز دار کربنات –که افراد بسیاری از آن لذت می برند– در آن ها احساس می شود. بنابراین نوشیدن آب معدنی از نوشیدنی های گازدار کربناتی یا دیگر نوشیدنی هایی که دارای مقادیری قند و یا دیگر مواد هستند، می تواند سالم تر و لذتبخش تر باشد.

در ادامه نگاهی به خواص آب معدنی خواهیم داشت.

دفع مسمومیت

آب معدنی نیز مانند دیگر نوشیدنی ها می تواند به افزایش دفع ادرار کمک کند، که بهترین راه برای دفع مسمومیت، حذف چربی های اضافی، نمک و زهرابه به حساب می آید. خواص آب معدنی همچنین می تواند برای کاهش فشار کلیه و افزایش متابولیزم بدن مفید باشد.

کاهش وزن

اگر چه کالری موجود در آب معدنی برابر با صفر است، اما مواد مغذی اضافی و کربنات موجود در این آب می تواند نسبت به آب های معمولی بیشتر باعث سیری و پر شدن شکم شود. افرادی که با اضافه وزن و مشکلات مربوط به آن دست و پنجه نرم می کنند و یا در تلاش برای برقراری میزان کالری خود هستند، با نوشیدن آب معدنی می توانند وزن خود را کاهش دهند.

الکترولیت

آب معدنی نیز مانند آب های طبیعی دارای پتاسیم و سدیم است؛ در بهترین انواع آب معدنی میزان سدیم کمتر و میزان پتاسیم بالاتر است. از آنجایی که پتاسیم دارای خاصیت رگ گشایی می باشد، استفاده از آب معدنی بهترین راه برای بهبود عملکرد سیستم عصبی و کاهش فشار خون محسوب می شود. به عبارت دیگر این آب های حاوی کربنات می توانند از گرفتگی قلب جلوگیری کنند.

تراکم استخوان

آب معدنی با داشتن میزان بالای منیزیم و کلسیم می تواند به افزایش تراکم مواد معدنی استخوان ها کمک کند و با بالا رفتن سن از خطر ابتلا به پوکی استخوان نیز جلوگیری می کند.

کلسترول

منیزیم به دلایل بسیار می تواند به سلامت قلبی عروقی بدن کمک کرده و با کاهش کلی میزان کلسترول نیز ارتباط نزدیکی دارد. نوشیدن آب معدنی هایی که دارای منیزیم بالایی هستند می توانند به کاهش خطر تصلب شرایین و حملات قلبی کمک بسیاری کنند.

خواص آب معدنی

بیماری آلزایمر

وقتی الکترولیت بدن شما در حالت تعادل باشد و سیستم عصبی عملکرد درستی داشته باشد، خطر ابتلا به التهابات مزمن و استرس اکسیدیتیو کاهش پیدا می کند. در عوض تحقیقات بسیاری وجود دارند که نشان می دهند مصرف آب های معدنی می توانند از بیماری های مربوط به فشار سیستم عصبی، مانند آلزایمر جلوگیری کنند.

خواص آب معدنی برای جریان خون

اگر چه آهن معمولا در مفهوم اولیه ی مواد معدنی وجود ندارد، اما در بسیاری از انواع آب های معدنی مقادیری از آهن یافت می شود. با اضافه کردن آهن به رژیم غذایی تان می توانید به بهبود گردش خون خود کمک کنید. آهن یک منبع سرشار از تولید گلبول های قرمز خون است. بنابراین مصرف آهن به معنای اکسیژن سازی بیشتر، تسریع بهبود بیماری ها و بهبود عملکرد اعضای بدن می باشد.

خطرات آب معدنی

واضح است که آب های معدنی دارای فواید بسیار زیادی هستند، اما استفاده از این آب ها می تواند عوارض جانبی هم داشته باشد؛ مانند افزایش فشار خون، مسمومیت با پلاستیک، سرطان و شیرین کننده های غیر طبیعی.

فشار خون: برخی از آب معدنی ها دارای مقادیر بالایی از سدیم هستند که می توانند باعث بالا رفتن فشار خون شوند. بخصوص در افرادی که سابقه ی دست به گریبان شدن با عدم تعادل الکترولیت را داشته اند.

مسمومیت با پلاستیک: اگر آب معدنی در بطری و به طرز نامناسبی بسته بندی و ذخیره شده باشد، خطر ابتلا به مسمومیت پلاستیکی افزایش می یابد؛ با این که این نوع مسمومیت زیاد شایع نمی باشد اما بهتر است اگر امکان دارد همیشه آب معدنی را از سرچشمه ی آن مصرف کنید.

شیرین کننده های غیر طبیعی: برخی از انواع آب معدنی ها طی فرایندهای بیشتری تهیه می شوند و از این رو در معرض دیگر مواد شیمیایی و شیرین کننده ها نیز قرار می گیرند. اگر شما می خواهید که از فواید آب معدنی خالص بهرمند شوید، از هر چیزی که بیش از اندازه، تحت فرایند و پردازش قرار گرفته است خودداری کنید؛ چرا که باعث کاهش میزان مواد معدنی موجود در آب می شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید