خواص آبلیمو برای پوست

0
640

آب لیمو یکی از بهترین درمانگرهای طبیعی برای پوست است، که دارای خاصیت آنتی باکتریال و آنتی اکسیدان بسیار قوی می‌باشد. ترکیبات فعال موجود در آب لیمو شامل اسید سیتریک، اسید اسکوبیک، هیدروکربن، مونوترپن‌ها، لینالول، فلاونوئید، مس، آهن، فسفر، پتاسیم، کلسیم و… می‌باشند. از مهم‌ترین موادی که باعث خواص آبلیمو برای پوست می‌شود می‌توان به اسید سیتریک و ویتامین‌های موجود در آن اشاره کرد (البته اگر به اعتدال مصرف شود). از آب لیمو می توان به تنهایی و به صورت موضعی، و یا به صورت ترکیبی با روغن‌ها و دیگر مراقبت کننده‌های پوست استفاده کرد که تاثیر آن را دو چندان می‌کنند.

خواص آبلیمو برای پوست

خواص آبلیمو برای پوست

خواص آبلیمو برای پوست بسیار فراوان می باشد؛ مانند تسکین جوش، درمان آکنه، کاهش مشکلات مرتبط با رنگدانه ی پوست، از بین بردن لکه های پوستی، جلوگیری از پیری زودرس پوست، از بین بردن التهابات پوستی و غیره.

جوش

جوش ها و آکنه ها معمولا بر اثر بسته شدن منافذ پوست ایجاد شده و با باکتری و میکروب شدیدتر می شوند. آب لیمو با خاصیت لایه برداری و آنتی باکتریالی که دارد، بهترین ماده برای از بین بردن باکتری و چربی های اضافۀ روی سطح پوست و منافذ باز پوست می باشد.

تیرگی پوست

اگر پوست شما دارای لکه های تیره و یا جوش های سر سیاه است می توانید برای از بین بردن آن ها از آب لیمو که دارای خاصیت روشن سازی پوست می باشد استفاده کنید. همچنین بسیاری از افراد از آب لیمو برای بهبود جای زخم و دیگر قسمت های پوست که دارای رنگ متفاوتی از پوست می باشند، استفاده می کنند.

لک یا کک‌ومک

برخی افراد فکر می کنند که داشتن کک و مک روی پوست جالب و جذاب است؛ اما برای بسیاری از افراد اینگونه نیست؛ شما می توانید با استفاده از آب لیمو به کاهش این لکه های فصلی (یا دائمی) کمک کنید. با استفاده از آب لیمو این لکه های خال مانند پس از مدتی از بین رفته و به رنگ اصلی پوستتان شبیه می شوند.

پیری زودرس پوست

وجود آنتی اکسیدان و دیگر ویتامین های موجود در آب لیمو باعث خنثی شدن اثر رادیکال های آزاد و از بین بردن آلودگی ها و سموم روی پوست می شود. همچنین این مواد با کاهش اکسیده شدن پوست که بر اثر استرس ایجاد می شود، از پیری زودرس پوست جلوگیری می کنند. بعلاوه ویتامین های موجود در آب لیمو باعث می شوند که پوست شما حتی در سالخوردگی نیز قابلیت ارتجاعی خود را از دست ندهد.

التهاب پوست

اگر دارای هر گونه بیماری التهابی مانند شوره ی سر، پسوریازیس، اگزما و رزاسه هستید، با استفاده ی موضعی از آب لیمو روی ناحیه ی مورد نظر، خارش و سوزش آن را از بین ببرید.

آکنه

آب لیمو باعث از بین رفتن چربی های اضافی پوست، خنثی سازی باکتری های موجود در منافذ پوست، کاهش قرمزی و بهبود محرک هایی می شود که باعث ایجاد آکنه می شوند.

عوارض جانبی استفاده از آب لیمو برای پوست

استفاده از آب لیمو برای درمان مشکلات پوستی دارای چندین عوارض جانبی نیز می باشد؛ مانند براق شدن پوست، خشکی پوست و حساس شدن پوست به نور.

براق شدن پوست

افرادی که دارای لک های تیره ای بر روی پوست شان هستند، اگر از آب لیمو استفاده کنند احتمالا به براقیت پوست نیز دچار می شوند. پس بهتر است از مصرف آن اجتناب کنند.

خشک شدن پوست

خاصیت گس مانند آب لیمو باعث می شود که اگر به مقدار زیاد از آن استفاده کنید پوست تان خشک و پوسته پوسته شود و حتی ممکن است شروع به خارش هم کند.

حساسیت به نور خورشید

برخی شواهد و تحقیقات نشان می دهند که استفاده از آب لیمو باعث حساس شدن پوست به نور خورشید و در نتیجه آفتاب سوخته شدن پوست شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید