خواب بعد از ظهر در سلامت جسم تاثیر دارد

190

بسیاری از افراد عادت دارند که در طول روز در ساعات بعد از ظهر و عصر چند ساعتی چرت بزنند و خواب بعد از ظهر را با هیج چیزی عوض نمیکنند. ما نیز پیشنهاد میکنیم اگر زمانش را دارید از خواب بعد از ظهر غافل نشوید، زیرا خوابیدن در این ساعات علاوه بر رفع خستگی، بدن شما را نیز تقویت میکند. البته زیاده روی نکنید تا دچار کسالت نشوید. در ادامه با ما همراه باشید تا فواید خواب بعد از ظهر را بررسی کنیم.

خواب بعد از ظهر

سلامت قلب

چرت یا همان خواب بعد از ظهر منظم  خطر ابتلا به حملات و بیماری های قلبی را تا حدود ۳۰% کاهش می دهد. این تاثیر از آنجاست که چرت بعد از ظهر، استرس را به عنوان یکی از عوامل مهم بیماری های قلبی کاهش می دهد.

محرک های مثبت

 در پایان چرت بعد از ظهر، بدن دو هورمون آدرنالین و نورادرنالین را ترشح می کند. این هورمون ها در بیدار شدن مؤثر هستند زیرا با تحریک ریتم قلب، موجب خون رسانی بهتری به مغز می شوند.
پایان چرت بعد از ظهر تاثیر محرکی دارد. پس از این استراحت، انرژی لازم برای فعالیت های بقیه روز را داریم. این حالت بعد ازخواب شبانه نیز به وجود می آید. به همین علت است که معمولا ۱۰ دقیقه بعد از بیدار شدن احساس بسیار عالی داریم.

افزایش خلاقیت

مفید ترین و خلاقانه ترین  ایده ها پس از چرت بعد از ظهر به ذهن می رسد. در این مدت فعالیت مغزی کاهش می یابد اما متوقف نمی شود. ضمیر ناخودآگاه در حال فعالیت است و ذهن نسبت به تجریبات و تصاویر دیده شده طی بیداری راحت است.

 راهنمایی خوب

بعد از یک استراحت کوتاه، راه حل هایی مناسب تری برای اطلاعاتی که ناخودآگاه در ذهن ثبت شده اند، کسب می شود. همچنین در مورد اتفاقاتی که چند دقیقه بعد از بیدار شدن روی می دهند نیز می توان ارزیابی خوبی داشت. این حالت عموما پس از خواب شبانه ممکن نیست زیرا ذهن مدتی رویا پردازی کرده است.

 

 فواید خواب بعد از ظهر

جبران اثرات منفی کم خوابی

امروزه به خاطر مشغله های کاری و همچنین عادت به بیدار ماندن دیروقت شبانه اکثر ما به اندازه کافی نمی خوابیم و از عوارض کم خوابی رنج می بریم. خستگی، استرس، کاهش توجه و تمرکز، افت سطح یادگیری کودکان و نوجوانان، کاهش بازدهی، افزایش خطر ابتلا به دیابت و افزایش وزن از جمله عوارض خواب ناکافی است که چرت بعد از ظهر می تواند این مشکل را جبران کند.

بهبود دهنده خواب شبانه

چرت بعد از ظهر زمان خیلی طولانی نیست و نباید بیشتر از ۱۰ تا ۳۰ دقیقه باشد. حتی می توان کمتر از این مدت و تنها چند دقیقه خوابید که برای شاغلین در محل کار و حتی وسایل حمل و نقل عمومی قابل اجراست.
چرت بعد از ظهر مانع از داشتن یک خواب شبانه مناسب نمی شود، البته در صورتی که به عصر موکول نشود. حتی به خاطر کاهش استرس وافزایش خلاقیت می تواند خواب شبانه را نیز بهبود دهد.

نکاتی برای چرت زدن مناسب


زنگ ساعت را تنظیم کنید


لازم نیست زیاد بخوابید، فقط کافیست احساس کنید به اندازه کافی استراحت کرده اید. یک چرت ۳۰ دقیقه ای برای رفع خستگی کافی است. زنگ ساعت را تنظیم کنید تا بدون دلهره بخوابید.


خواب بعد از ظهر حتما!


حتما شنیده اید که کسالت و خستگی حدود ساعت دو بعدازظهر طبیعی است، چون تقریبا ناهارتان را خورده اید و بدن تان در حال گوارش غذاست. اگر امکانش وجود دارد سعی کنید بعد از ناهارتان چرت بزنید تا برای باقی روز پرانرژی باشید. اگر از عصر به بعد بخوابید، در خواب شب تان اختلال ایجاد خواهد کرد.


محیط تان را آرام و راحت کنید


محیط خواب تان را آماده کنید. چراغ را خاموش کنید، دمای محیط را پایین بیاورید، روانداز داشته باشید و سرتان را روی بالش بگذارید. البته قرار نیست یک خواب عمیق و طولانی داشته باشید، اما وقتی بیدارمی شوید باید احساس راحتی کنید.


خودتان را برای چرت زدن آماده کنید


اگر نمی توانید محیط خواب تان را آرام کنید یا چراغ را خاموش کنید، از چشم بند یا گوش بند استفاده کنید. یادتان نرود زنگ ساعت را تنظیم کنید تا زیاد نخوابید.

یادتان باشد شما نیاز به این خواب دارید

در جامعه امروزی آنقدر وسواس کاری و اشتغال ذهنی داریم که سلامتی مان را تقریبا فراموش کرده ایم. از خودتان زیاد کار نکشید و با خودتان مثل بهترین دوست تان یا اعضای خانواده تان رفتار کنید. اگر از سلامت تان غافل شوید نمی توانید انتظار داشته باشید در امور زندگی تان بهترین عملکرد خودتان را ارائه دهید.
به خواب تان اهمیت بدهید و هر وقت حس کردید به آن نیاز دارید حتما بخوابید. این کار تنبلی، خودخواهی، عدم کفایت و یا هر ویژگی منفی دیگری نیست. همه ی ما موظفیم مراقب سلامت مان باشیم.

نمناک ، جام جم سرا

بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید