خطر سقط جنین در هفته‌های بارداری

0
2406

خطر سقط جنین با پیشرفت بارداری کاهش می‌یابد، اما این خطر به طور کامل برطرف نمی‌شود. در این مطلب به بررسی خطر سقط جنین در هفته‌های بارداری می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

خطر سقط جنین

هفته اول تا چهارم: ۲۲ تا ۷۵ درصد

خطر سقط جنین در ۴ هفتهٔ اول بارداری در بالاترین سطح خود قرار دارد. حدود ۲۲ تا ۷۵ درصد از زنان سقط جنین را در یک ماه اول بارداری تجربه می‌کنند. شما معمولا متوجه بارداری خود در ۲ هفتهٔ اول نمی‌شوید، تنها زمانی متوجه میشوید که تحت درمان ناباروری قرار بگیرید. خطر سقط جنین در این دوره بالاتر است، زیرا تخمک ممکن است نتواند جای خود را در رحم پیدا کرده و کاشته شود. این اتفاق به سقط جنین و پایان بارداری ختم میشود.

هفته پنجم تا هفتم: ۵ تا ۱۰ درصد

بعد از گذراندن هفته چهارم، خطر سقط جنین به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. بعد از هفتهٔ پنجم تنها ۱۰ درصد احتمال سقط جنین وجود دارد. این کاهش خطر بدلیل این است که تخمک در رحم کاشته شده و جنین بعد از هفتهٔ ششم یا هفتم شروع به رشد و توسعه می‌کند. همچنین ممکن است که در این دوره برخی از علائم بارداری را تجربه کنید که عبارتند از: حالت تهوع، خستگی، درد پستان و تکرر ادرار.

هفته هشتم تا دوازدهم: ۳ درصد

ممکن است صدای ضربان قلب کودکتان را در هفته هشتم بشنوید و این به معنای کاهش خطر سقط جنین است. اگر تا این مرحلهٔ بارداری را با موفقیت سپری کرده‌اید، به احتمال ۹۸ درصد بارداری را به طور سالم به پایان خواهید رساند. البته مهم است که همچنان مراقبت ویژه داشته و توصیه‌های پزشک‌تان را دنبال کنید. خطر سقط جنین در این مرحله بسیار کم است، اما اگر به رژیم غذایی، داروها و میزان فعالیت‌تان توجه نداشته باشید، احتمال بروز سقط جنین وجود دارد.

بعد از سه ماهه دوم: ۱ تا ۳ درصد

احتمال سقط جنین در این مرحله بسیار کم است، اما اگر با ناهنجاری‌های رحم مواجه شوید، احتمال سقط جنین همچنان وجود دارد. پارگی غشاها و زایمان زودرس نیز ممکن هستند، اما نادر می‌باشند. بعد از هفتۀ بیستم، احتمال سقط جنین کمتر می‌شود، اما همچنان ممکن است که مرده‌زایی را تجربه کنید. خطر سقط جنین بعد از وارد شدن به سه ماهۀ سوم به زیر 1 درصد می‌رسد. سقط جنین در این دوره می‌تواند ناشی از ایجاد مشکلات کروموزومی یا توسعه‌ای، تولد زود هنگام یا تصادفات مربوط به بند ناف باشد.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید