خطرناکترین عادت های روزانه

0
334

هر کسی در زندگی روزمرۀ خود عاداتی را دنبال می‌کند و در بسیاری از مواقع بسیاری از ویژگی‌های شخصیتی فرد، توسط همین عادت‌ها شناخته می‌شوند. به طور مثال ممکن است همکار شما عادت داشته باشد هر روز صبح یک فنجان قهوۀ تلخ در محل کار میل کند، و این عادت روزمره به بخشی از شخصیت او تبدیل می‌شود. به گونه‌ای که اگر روزی اینکار را انجام ندهد، اطرافیانش متعجب خواهند شد. اما عادت های روزانه همیشه مفید نیستند و در واقع در بسیاری از موارد باعث آسیب رساندن به سلامت انسان می‌شوند. با گیاه یاب همراه باشید تا خطرناکترین عادت های روزانه که از سیگار کشیدن هم مضرترند را بررسی کنیم.

عادت های روزانه

سیگار چقدر خطرناک است؟

سیگار کشیدن یکی از رایج‌ترین عادت های روزانه در سراسر جهان است. محققان می گویند که از هر دو فرد سیگاری، یک نفر جان خود را به دلیل بیماری های مرتبط با مصرف دخانیات از دست می دهد. متاسفانه سالانه بر میزان افرادی که به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند افزوده می شود.

نتایج پژوهش ها حاکی از آن است که مصرف سیگار مدت عمر مردها را ۱۲ سال و طول عمر زن ها را ۱۱ سال کوتاه تر می کند. اما مشکل به همین جا ختم نمی شود. آسیب هایی که از برخی عادت های روزانه ایجاد می شود مشابه با مصرف سیگار است. در ادامه به این عادت ها اشاره می شود.

خواب زیاد یا کم

مدت زمان ایده آل برای خواب بین ۷ تا ۹ ساعت است. نتایج مطالعات محققان نشان می دهد که خوابیدن کمتر از ۶ و بیشتر از ۱۰ ساعت در شب می تواند عامل بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، دیابت، چاقی مفرط و افسردگی شود.

متخصصان همچنین از مضرات بیداری های مکرر صحبت می کنند، چون خواب نامناسب فواید استراحت را کاهش می دهد. بیداری های مکرر باعث می شود در طول روز احساس خستگی داشته باشید.

دل نکندن از نوشابه‌ها

نوشابه های گازدار حاوی میزان زیادی شربت ذرت هستند که دارای مقدار زیادی فروکتوز می باشد. این ترکیب مهم ترین عامل افزایش خطر ابتلا به چاقی مفرط، دیابت، بیماری های قلبی و دیگر بیماری های مزمن محسوب می شود.

اگر می خواهید میزان آسیب و خطرات ناشی از نوشیدن نوشابه های گازدار را بدانید باید بگوییم که مصرف هر قوطی کوچک نوشابه در روز می تواند در عرض ۱ سال باعث ۷ کیلو اضافه وزن می شود. علاوه بر این، همین میزان نوشابه خطر ابتلا به دیابت را ۸۵ درصد افزایش می دهد.

نشستن‌های درازمدت

اگر جزو افرادی هستید که در طول روز ۸ ساعت در محل کار پشت میز می نشینید و بعد از برگشتن به خانه روی مبل دراز می کشید و سریال های تلویزیونی را دنبال می کنید، سلامتی خود را به طور جدی به خطر می اندازید.

گفتنی است که ماندن به مدت طولانی در وضعیت نشسته خطر ابتلا به دیابت، سرطان و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. متاسفانه این خطرات در بین افرادی که زیاد می نشینند، حتی با انجام ورزش نیز کاهش پیدا نمی کند. تنها کاری که می توان انجام داد کاهش ساعات پشت میزنشینی است.

مصرف زیاد قهوه

درست است که نوشیدن یک فنجان قهوه تازه دم و داغ می تواند برای شروع یک روز کاری فوق العاده به نظر برسد، اما توجه داشته باشید که مصرف روزانه بیش از ۴ فنجان در روز می تواند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های مربوط به زیاده روی در مصرف قهوه را به میزان ۵۶ درصد افزایش دهد.

قهوه منبع کافئین است. این ماده باعث تحریک آزاد شدن اپی‌نفرین، کاهش فعالیت انسولین و افزایش فشار خون می شود.

پا روی پا انداختن

خیلی از افراد عادت دارند به هنگام نشستن روی صندلی یکی از پاها را روی دیگری می اندازند. این کار به ظاهر معمولی و بی خطر می تواند در گردش خون اختلال ایجاد کرده و باعث لخته شدن خون و عوارضی مانند واریس، افزایش فشار خون، ترومبوز، خشکی ران ها و مشکلات وضعیتی بدن می شود.

تغذیۀ ناسالم

تغذیه نامناسب که شامل مصرف فست فودها یا غذاهای حاوی میزان زیادی مواد نگهدارنده است، عادت خطرناکی محسوب می شود که سلامت بدن را به اندازه مصرف الکل، مواد مخدر و دخانیات به خطر می اندازد.

بر خلاف مصرف دخانیات که فقط بخشی از مردم را شامل می شود، تغذیه نامناسب مشکل جهانی بوده و اکثر قریب به اتفاق مردم را در بر می گیرد. تغذیه نامناسب می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند دیابت نوع دو، بیماری های عروق کرونری، سرطان، فشار خون بالا، کم خونی و دیگر مشکلات سلامتی می شود.

تبیان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید