خطرات و عوارض بی حرکتی

0
725

یک زندگی کم‌تحرک بسیار برای سلامتی خطرناک است. هرچه کمتر در طول روز بنشینید و بخوابید، احتمال اینکه زندگی سالمتری داشته باشید بیشتر است. اگر در طول روز بلند شوید و کمی راه بروید، احتمال مرگ زودرس را کاهش می‌دهید. اگر زندگی کم‌تحرکی دارید، احتمال بروز اضافه وزن، ابتلا به دیابت نوع ۲ و تجربۀ افسردگی و اضطراب در شما بیشتر است. در این مطلب به بررسی خطرات و عوارض بی حرکتی می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

عوارض بی حرکتی

اثرات و عوارض بی حرکتی

پاها

نشستن‌های طولانی‌مدت باعث ضعیف شدن و از دست رفتن عضلات پا می‌شود. عضلات بزرگ پا بسیار برای راه رفتن و حفظ تعادل بدن مهم هستند. ضعیف شدن این عضلات احتمال بروز آسیب ناشی از زمین خوردن و فشار تمرین را افزایش می‌دهد.

وزن

تکان خوردن بدن کمک می‌کند تا چربی‌ها و قندهایی که خورده‌اید هضم شوند. اگر مدت زمانی زیادی را در حال نشستن سپری کنید، فرآبند هضم به طور موثر انجام نمی‌شود و چربی‌ها و قندها در بدن باقی می‌مانند.

کمر

نشستن‌های طولانی‌مدت باعث می‌شوند تا پشتیبانی کمر و لگن‌تان را از بدهید. نشستن منجر به کوتاه شدن عضلات خم‌کنندۀ لگن شده و می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای مفاصل لگن گردد.

اضطراب و افسردگی

هنوز درک کاملی از این موضوع وجود ندارد، اما مشخص گردیده افرادی که بیشتر در حالت نشستن هستند، با خطر افسردگی و اضطراب بالاتری مواجه می‌شوند.

سرطان

مطالعات نشان می‌دهند که سرطان یکی از عوارض بی حرکتی و نشستن‌های طولانی‌مدت است. این نوع سبک زندگی خطر ابتلا به سرطان‌های ریه، رحم و روده را افزایش می‌دهد. دلیل این ارتباط هنوز مشخص نیست.

بیماری قلبی

یکی دیگر از عوارض بی حرکتی مربوط به بیماری‌های قلبی است. بر اساس نتایج ییک مطالعه، مردانی که بیش از ۲۳ ساعت تلویزیون در طول هفته تماشا می‌کنند، نسبت به مردانی که تنها ۱۱ ساعت تلویزیون در طول هفته تماشا می‌کنند، ۶۴ درصد بیشتر در خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی – عروقی می‌باشند.

دیابت

مطالعات نشان می‌دهند که حتی دراز کشیدن در تخت به مدت ۵ روز می‌تواند باعث افزایش مقاومت به انسولین گردد. بر اساس تحقیقات، افرادی که اغلب وقتشان را مشغول نشستن هستند، ۱۱۲ درصد بیشتر در خطر ابتلا به دیابت می‌باشند.

واریس

نشستن‌های طولانی‌مدت می‌تواند منجر به واریس شود، زیرا هنگام نشستن، خون در پاها جمع می‌گردد. واریس معمولا خطرناک نیست، اما از لحاظ ظاهری بسیار ناخوشایند است. در موارد نادر واریس ممکن است به لخته‌های خونی منجر گردد که خود می‌تواند مشکلات جدی به وجود آورد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید