خطرات مصرف استامینوفن در بارداری

0
752

استامینوفن یکی از رایج‌ترین داورهای مسکن است که در اغلب کشورها می‌توان بدون داشتن نسخۀ پزشک آن را از داروخانه‌ها تهیه کرد. اما این بدین معنا نیست که استامینوفن بدون خطر است و مصرف آن در هر مقداری هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد. همانند اغلب داروها، استامینوفن هم عوارض جانبی مخصوص به خودش را دارد و به ویژه مصرف زیاد آن می‌تواند مشکلات مختلفی را برای فرد به وجود آورد. یکی از مواد منع مصرف این دارو، در دوران بارداری می‌باشد. در این مطلب به بررسی خطرات مصرف استامینوفن در بارداری می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مصرف استامینوفن در بارداری

عوارض مصرف استامینوفن در بارداری

محققان دریافتند زمانیکه مادران باردار در طول سه ماهه اول بارداری قرص‌های مُسکن مصرف کرده باشند، دخترشان بیشتر با احتمال دیر به حرف آمدن در سن ۲.۵ سالگی مواجه است. اما چنین رابطه‌ای در مورد کودکان پسر مشاهده نشد.

طبق گفته محققان، تاخیر در به حرف آمدن کودک بدین معناست که کودک کمتر از ۵۰ کلمه در صحبت هایش استفاده می‌کند.

به گفته محققان، داروی استامینوفن باید با احتیاط و تنها در صورت ضرورت مصرف شود. استامینوفن تسکین دهنده تب و درد در طول بارداری است. چراکه مصرف دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی از جمله آسپرین، ایبوپروفن، و ناپروکسن، بخصوص در ماه‌های آخر بارداری، با خطراتی همراه است.

شانا سوآن، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی آیکان نیویورک، در این باره می‌گوید: «در حال حاضر هیچ گزینه مناسبی به جای استامینوفن نیست.»

مطالعه اخیر نشان داده است زنانی که بیش از یک ماه در طول بارداری شان استامینوفن مصرف کرده باشند، کودک شان در معرض ریسک بالا ابتلا به اختلال بیش فعالی قرار دارند.

محققان معتقدند احتمالا این دارو مُسکن با هورمون‌های حائز اهمیت در رشد مغز جنین تداخل می‌یابند.

به گفته سوآن، «استامینوفن به لحاظ هورمونی فعال است و همین مسئله می‌تواند توضیح دهنده علت بروز خطر تاخیر به حرف آمدن در دختران باشد. هر نوع تاثیر هورمونی ممکن است به شیوه‌ای متفاوت بر دختران و پسران تاثیر گذارد.»

این یافته‌ها مبتنی بر مطالعه ۷۵۴ زن سوئدی بود که در مطالعه بلندمدت سلامت در طول سه ماهه اول بارداری شان ثبت نام کرده بودند. در مجموع ۵۹ درصد این زنان از زمان باردارشدن شان استامینوفن مصرف کرده بودند.

میزان پیشرفت زبانی و کلامی کودکان این زنان در سن ۳۰ ماهگی ارزیابی شد. حدود ۴ درصد دختران و ۱۳ درصد پسران با تاخیر در حرف زدن تشخیص داده شدند.

مطالعه نشان داد ریسک تاخیر به حرف آمدن در بین دختران همراه با افزایش مصرف استامینوفن مادر در دوره بارداری مرتبط بود.

به گفته محققان، اگر مادری در سه ماهه اول بارداری بیش از شش قرص مصرف کرده باشد، خطر به تاخیر افتادن حرف زدن دخترش حدود شش برابر بیشتر است.

مهر
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید