خشخاش؛ تاریخچه ، فواید و مضرات

0
206

اولین محل رشد و مصرف خشخاش یا همان تریاک امروزی در بین النهرین یا جنوب غربی آسیا بود. سومری ها از آن به عنوان هال گیل ، “گیاه شادی” یاد می کردند. سومریها خیلی زود آن را به آشوریان منتقل کردند که به نوبه خود آنرا به مصریان تحویل دادند. از آنجا که مردم از قدرت تریاک مطلع شدند ، تقاضا برای آن افزایش یافت. بسیاری از کشورها برای گسترش در دسترس بودن آن و کاهش هزینه های آن ، اقدام به رشد و پردازش تریاک کردند. کشت آن در امتداد جاده ابریشم ، از دریای مدیترانه از طریق آسیا و سرانجام به چین منتقل شد و در آنجا جنگنده تریاک از اواسط دهه ۱۸۰۰ بود.

از بذر گرفته تا فروش

امروز ، سفر طولانی هروئین به معتادان به مواد مخدر با کاشت دانه خشخاش شروع می شود. تریاک به طور عمده توسط کشاورزان فقیر در زمین های کوچک در مناطق دور افتاده جهان رشد می کند. این گیاه در آب و هوای خشک و گرم شکوفا می شود و اکثر قریب به اتفاق خشخاشها در کوههای باریک و ۴۵۰۰ مایلی باریک رشد می کنند که از طریق ترکیه و پاکستان و برمه در سراسر آسیای مرکزی امتداد دارند. اخیراً تریاک در آمریکای لاتین به ویژه کلمبیا و مکزیک رشد کرده است. کشاورز محصول تریاک خود را به نزدیکترین روستا می برد و در آنجا آن را به فروشنده ای که بهترین قیمت را به او پیشنهاد می کند ، می فروشد.

جاده ابریشم
جاده ابریشم یک اصطلاح قرن ۱۸ برای مجموعه ای از مسیرهای به هم پیوسته است که از اروپا به چین می گذرد. این مسیرهای تجاری بین امپراتوری های ایران و سوریه در سواحل دریای مدیترانه و پادشاهی هند در شرق توسعه یافت. در اواخر قرون وسطی ، مسیرها از ایتالیا در غرب تا چین در شرق و از اسکاندیناوی در شمال امتداد می یافت. خشخاش یکی از محصولاتی بود که در طول جاده ابریشم معامله شد.

جنگ تریاک
به منظور تأمین نیاز روزافزون خود به چای تولید شده چینی ، انگلیس با کنترل خود از شرکت هند شرقی ، قاچاق تریاک هند را به چین آغاز کرد. این امر باعث افزایش اعتیاد در بین چینی ها شد و منجر به جنگ تریاک در اواسط دهه ۱۸۰۰ شد. مهاجرت های بعدی چینی ها برای کار در راه آهن و تندروی طلا ، سیگار کشیدن تریاک را به آمریکا آورد.

تریاک – یک داروی باستانی
تریاک برای پزشکان یونان و روم باستان به عنوان یک مسکن قدرتمند شناخته شده بود. همچنین از آن برای القای خواب و تسکین در روده استفاده می شد. حتی تصور می شد که تریاک از کاربر در برابر مسمومیت محافظت می کند. اثرات لذت بخش آن نیز ذکر شد. تجارت و تولید تریاک از قرن مدیترانه به مدیترانه به چین گسترش یافت. تریاک مشتقات زیادی دارد ، از جمله مرفین ، کدئین ، اکسی کدون و هروئین. پروفسور دکتر اتو ویلهلم توما.

مورفین
در سال ۱۸۰۳ مرفین ، ماده اصلی تریاک ، از رزین تریاک استخراج شد. مورفین ده برابر از تریاک فرآوری شده قدرتمندتر است ، از نظر کمیت مقدار به عنوان یک داروی معجزه آسا ، این دارو در اواسط دهه ۱۸۰۰ توسط پزشکان تجویز شد. مورفین یکی از مؤثرترین داروهایی است که برای تسکین درد شدید شناخته می شود و استانداردی است که بر اساس آن میزان تسکین دهنده های جدید اندازه گیری می شود.

کدئین
کدئین ، یکی دیگر از اجزای تریاک ، برای رفع درد متوسط و سرکوب سرفه از نظر پزشکی تجویز می شود. این ماده نسبت به مورفین از میزان درد کمتری برخوردار است و معمولاً به صورت خوراکی مصرف می شود. به عنوان یک مهارکننده سرفه ، در تعدادی از آماده سازی های مایع یافت می شود.

منبعسیمای سلامت
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید