جلوگیری از فشار خون و سرطان با این گیاه

0
417

خرفه گیاهی است که معمولا بصورت خودرو در مناطق مرطوب رشد می کند. این گیاه شاید خیلی مورد توجه واقع نشده باشد ولی طبق بررسی های جدید کشف شده است که مصرف خرفه باعث جلوگیری از فشار خون بالا شده و همچنین ضد سرطان نیز می باشد. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: ویتامین C موجود در خرفه باعث شده که در ردیف گیاهان آنتی‌اکسیدان و ضدسرطان قرار گیرد. خرفه برای جلوگیری از فشار خون بسیار موثر است.

محسن پویان، اظهارکرد: خرفه گیاهی است که از ادوار قدیم در طب گیاهی مورد استفاده بوده و در متون قدیمی طب گیاهی ایران و عرب به نام‌های تورک، بقله مبارکه، بقله فاطمه و بقله الزهرا آمده است.

وی افزود: خرفه گیاهی یک ساله بوده که هم به صورت خودرو و هم به صورت مزروع و پرورشی در ایران وجود دارد.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی ادامه داد: نوع پرورشی این گیاه ساقه‌ای برافراشته دارد که ارتفاع آن به ۴۰ سانتی متر می‌رسد و برگ‌هایی کلفت، آبدار و گوشتی دارد.

پویان تصریح کرد: نوع خودروی این گیاه ساقه‌ای کوتاه و خزنده دارد و در اغلب نقاط ایران از شمال تا جنوب و شرق ایران در باغات مزارع بهاره به صورت گیاه ناخواسته مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه گل‌های خرفه زرد رنگ، دانه‌های گیاه سیاه و کوچک‌اند، ‌بیان کرد: ساقه، برگ و دانه خرفه در طب گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی یادآور شد: قسمت عمده برگ خرفه را آب تشکیل می‌دهد و مواد لعابی اکسید پتاسیم، تانن، املاح فسفات، منیزیم، آهن، منگنز، کلسیم، پتاسیم و سدیم از جمله مواد شیمیایی موجود در گیاه خرفه است.

پویان تاکید کرد: اسید چرب امگا ۳ موجود در خرفه از مواد بسیار ارزشمند بوده که در کاهش کلسترول و فشار خون نقش عمده‌ای دارد.

وی اضافه کرد: ویتامین C موجود در خرفه باعث شده که در ردیف گیاهان انتی‌اکسیدان و ضد سرطان قرار گیرد.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه برگ‌های خرفه به عنوان ضد خونریزی و قطع خونریزی‌ها مورد استفاده دارد، افزود: عصاره گیاه با برگ‌های له شده آن در ترمیم و التیام زخم و بیماری‌های پوستی اثرات مفیدی دارد.

پویان به استفاده از خرفه در رفع عوارض گزیدگی حشرات و آبسه اشاره کرد و گفت: در بیماری‌های اسهال، سوزاک و ترشحات سفید مهبل در زنان اثرات درمانی آن در تحقیقات به اثبات رسیده است.

وی با بیان اینکه این گیاه همچنین برای دفع کرم اکسیوریس و کرم کدو مفید بوده و تب‌بر است، اظهارکرد: برگ و ساقه خرفه مسکن صفرا بوده و برای تب‌های صفراوی و نیز رفع عطش و کنترل ترشح ادرار، مثانه، روده‌ها و بیماری بواسیر از برگ و ساقه خرفه استفاده می‌شود.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی تصریح‌کرد: ضماد برگ با روغن گل‌سرخ برای تسکین سردرد و درمان سوختگی آتش استفاده دارد.

وی از استفاده مخلوط عصاره برگ خرفه با حتا برای بیماری پیسی خبرداد و یادآور شد: زنان باردار نباید از گیاه خرفه استفاده کرده و زیاده‌روی در مصرف خرفه و مصرف مداوم و طولانی آن نور چشم را کاهش داده و اشتها را نیز کم می‌کند.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی  خاطر نشان کرد: نوع زراعی این گیاه در اغلب نقاط خراسان‌جنوبی از جمله دشت بجد کشت می‌شود و نوع خودروی خرفه در بیشتر مزارع بهاره و باغات به عنوان گیاه ناخواسته می‌روید.

برنا

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید