خاصیت خرما برای مقابله با بیماری‌ها

0
605

خرما میوه‌ای کوچک و بسیار شیرین است که درخت آن در مناطق گرمسیر رشد می‌کند. این میوه دارای ترکیبات فوق‌العاده‌ای است که آن را به یک خوراکی بسیار مقوی و پرخاصیت تبدیل کرده‌اند. شما می‌توانید خرما را در وعده‌های مختلف مانند صبحانه، عصرانه و… میل کنید و از فواید آن بهره‌مند گردید. در ادامه به بررسی چند خاصیت خرما برای مقابله با بیماری‌های مختلف می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

خاصیت خرما

خرما را می‌توانید به انواع روش‌ها مصرف کنید، از جمله به صورت خام، خیس خورده، سرخ شده و کبابی، پوره، به همراه شیرینی و کیک، بهترین زمان برای استفاده از این میوه مغذی باتوجه به بالا بودن قند تشکیل دهنده آن نوبت صبحانه است تا در طول روز کالری دریافتی از خرما با فعالیت فرد سوزانده شود و از طرف دیگر املاح و سایر مواد مورد نیاز بدن تامین شود.

تنظیم‌کننده فشارخون

پتاسیم و منیزیم موجود در خرما برای تنظیم و جلوگیری از افزایش فشار خون بسیار مفید است. این ماده غذایی همچنین سبب بهبود گردش خون و خونرسانی به اعضای بدن می‌شود.

تنظیم‌کننده کلسترول

خوردن خرما سبب رسوب زدایی از رگ‌های خونی شده و سطح کلسترول را تنظیم می‌کند.

پیشگیری از سکته مغزی

پتاسیم اصلی‌ترین ماده غذایی توصیه شده توسط پزشکان برای جلوگیری از بروز سکته مغزی است، براین اساس کارشناسان مصرف روزانه ۴۰۰ گرم پتاسیم را به افراد به ویژه سالمندان توصیه می‌کنند.

علاوه بر خرما، موز نیز یکی دیگر از خوراکی های لذیذ و سرشار از ماده معدنی پتاسیم است.

درمانگر کم خونی و فقر آهن

مصرف خوراکی‌های حاوی آهن نقش بسیار موثری در تشکیل گلبول‌های قرمز و هموگلوبین در بدن دارد. خرما در کنار پروتئین حیوانی یک ماده لذیذ برای درمان فقر آهن و مشکلات آن مانند خستگی، لاغری، ریزش موی سر، بی حالی، کاهش تمرکز و نظایر این‌ها است.

کارشناسان به ویژه مصرف روزانه خرما را به زنان و دختران بالغ توصیه می‌کنند تا قاعدگی مانع از رسیدگی به وضعیت سلامت آن‌ها نشود.

خاصیت خرما برای درمان اسهال

یکی از بیماری‌های رایج به ویژه در فصول گرم سال، اسهال است که به دلایل مختلفی از جمله سطح ضعیف بهداشت، عوامل میکروبی، عفونی و باکتریایی مربوط می‌شود.

در خرما به دلیل ماده پتاسیم عملکرد روده‌ها تقویت شده از بروز اسهال جلوگیری می‌شود.

درمان یبوست

در نقطه مقابل اسهال، یبوست قراردارد که به علت عمل نکردن روده‌ها اتفاق می‌افتد، خیساندن خرما از شب قبل در آب و نوشیدن آب و خرما در روزبعد می‌تواند بسیاریی از املاح و سموم را از بدن خارج کند و درنهایت از این میوه مغذی و مصرف آن به صورت ناشتا می‌توان به عنوان یک راهکار موثر برای تنظیم وزن استفاده کرد.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید