حواستان به مشکلات چشم باشد

0
477

چشم‌ها از اعضای بسیار مهم و حیاتی محسوب می‌شوند که بسیاری از عملکرد‌ها و کارهایی که انجام می‌دهیم به آنها وابسته هستند. همانند سایر اعضای بدن، چشم‌ها نیز نیازمند مراقبت‌های خاص هستند، به خصوص که چشم‌ها نسبت به اعضای دیگر بیشتر در معرض آلودگی‌ها و آسیب‌ها قرار دارند. در این نوشتار قصد داریم به بررسی مشکلات چشم و عارضه‌های چشمی بپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مشکلات چشم

مراقبت از چشم ها

می گویند چشم ها آینه درون هستند. هر احساسی در شما از روی چشم ها نمایان می شود. فردی که از بینایی خوبی برخوردار است، باید با تمام توان از چشم های خود مراقبت کند تا سلامت بینایی اش را حفظ کند. اما با توجه به شیوه زندگی امروزی و بویژه رواج روزافزون نمایشگرهای الکترونیکی، محافظت از چشم ها در برابر برخی مشکلات روز به روز دشوارتر شده است.

استرس چشمی واقعیتی است که امروزه وجود آن بیش از گذشته احساس می شود؛ اما این تنها مشکلی نیست که می تواند بر سلامتی چشم ها اثر بگذارد.

دیدن پرده

برخی افراد احساس می کنند که پرده ای روی چشم های آنها قرار گرفته و مزاحم دید آنهاست. وجود این پرده از دیدن واضح اشیا ممانعت می کند. به عقیده چشم پزشکان، این موضوع مشکلی بسیار شایع است و شامل ظهور غباری در چشم می شود. این مشکل از بروز آب مروارید حکایت می کند. علیرغم این که آب مروارید بیشتر در میان افراد کهنسال رواج دارد، اما افراد جوان تر نیز می توانند به این بیماری دچار شوند.

زردی چشم

هنگامی که رنگ زرد در تمام چشم و بویژه در سفیدی آن وجود داشته باشد، نشانگر وجود مشکلی در کبد  است که از میزان زیاد بیلی روبین – ماده ای که کبد مستقیما ترشح می کند- در بدن ناشی می شود.

مشکلات چشم

مشاهده جرقه

هنگامی که حرکات ناگهانی انجام می دهید و یا اینکه به عنوان مثال به سرعت از روی تخت بلند می شوید، تغییر ناگهانی گردش خون می تواند موجب بروز حالت سرگیجه و احساس وجود جرقه هایی در مقابل چشم ها شود که این پدیده در واقع از سوی بدن ایجاد می شود.

برخی مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی یا آب سیاه چشم (گلوکوم) نیز می توانند موجب بروز این حالت شوند. نشانه های بیماری های مذکور اساساً از طریق این جرقه ها آشکار می شوند و موجب جدا شدن شبکیه از چشم می شوند.

افتادگی پلک

چین و چروک پوست بویژه در ناحیه صورت، به وفور در افراد مسن دیده می شود و نتیجه طبیعی گذر زمان و انباشتگی ناخالصی ها است. اگرچه افتادگی پلک ها می تواند در اثر برخی مشکلات مربوط به سلامت ایجاد شود، اما این مشکل به طور مستقیم با کمبود برخی مواد مغذی در ارتباط است.

یک نوع بیماری به نام پتوز (افتادگی پلک) می تواند بدون ارتباط با سن فرد مبتلا، موجب افتادگی پلک ها شود. عوامل دیگری نیز مانند کارکرد نامناسب سیستم ایمنی بدن و یا وجود تومور در ناحیه سر می تواند باعث افتادگی پلک ها گردد.

مشکلات چشم و اختلالات بینایی

اختلالات جزیی در بینایی می تواند از خستگی چشم ها ناشی شود که دلیل این خستگی نیز زیاده روی در استفاده از نمایشگرهای الکترونیک مانند تلفن همراه و رایانه می باشد. اما این اختلالات می توانند دلایل دیگری نیز داشته باشند.

هنگامی که دید شما عادی باشد، اما بطور ناگهانی دچار اختلال بینایی شوید و تنها بصورت جزیی اطراف را ببینید این امر می تواند نشانه وجود تورم در چشم ها باشد. در موارد شدیدتر نابینایی جزیی به مدت چند دقیقه می تواند مشکلات قلبی-عروقی  را آشکار می کند.

تبیان

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید