حمام کردن و اشتباهاتی رایج

0
472

بهترین زمان برای استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و لوسیون‌ها، وقتی است که بدن‌تان را کمی خشک کرده‌اید و پوست بدن هنوز رطوبت دارد. در این حالت، ترکیبات مرطوب‌کننده به‌خوبی وارد پوست می‌شوند و اثرگذاری مطلوبی از خودشان نشان می‌دهند. ما ناخواسته اشتباهاتی را در حمام کردن انجام می دهیم که بهتر است از آن پرهیز کنیم.

حمام کردن و اشتباهاتی رایج

لایه‌برداری پوست سر را با کمک ناخن‌ها انجام می‌دهید 

اگر لایه‌برداری پوست سر به‌درستی انجام شود، می‌تواند احساس شادابی و طراوت به شما بدهد. اما افرادی که این کار را با کمک ناخن‌ها انجام می‌دهند، قطعا به پوست سرشان آسیب می‌رسانند. درواقع، ناخن‌ها می‌توانند پوست سر را خراش بدهند و حتی باعث پوسته دادن این ناحیه از بدن شوند.
برای این‌که لایه‌برداری پوست سر به‌خوبی انجام بگیرد، باید از نوک انگشتان خودتان کمک بگیرید، نه از ناخن‌ها. همچنین نباید ساقه‌های موها را با شدت زیاد بین انگشتان دست فشار بدهید، چون این کار می‌تواند به ساقه‌های موها آسیب برساند و باعث چند تکه شدن انتهای آن‌ها شود.

صابون شما حاوی هیچ ترکیب مرطوب‌کننده‌ای نیست 

صابون‌هایی که حاوی هیچ ترکیب مرطوب‌کننده‌ای نیستند، مانند بسیاری از صابون‌های آنتی‌باکتریال و دئودورانت، می‌توانند پوست بدن را خشک کنند. بنابراین، همواره صابون‌هایی را انتخاب کنید که حاوی اسید استئاریک باشند یا سراغ انواع مرطوب‌کننده بروید. افرادی که پوست خشک و حساسی دارند، باید بیشتر از دیگران به این نکته توجه نشان بدهند.

با آب داغ و به مدت طولانی حمام می‌کنید

هیچ کس از شما نمی‌خواهد که در میانه زمستان، با آب سرد حمام کنید یا دوش بگیرید. با این‌حال، آب بیش از حد داغ نیز قطعا برای پوست مناسب نیست. بعضی از افراد عادت کرده‌اند که خصوصا در زمستان، با آب بسیار داغ و به مدت طولانی حمام کنند یا دوش بگیرند، درحالی که از مضرات این کار آگاه نیستند. این کار، چربی‌های طبیعی پوست را از بین می‌برد و دقیقا به عناصری آسیب می‌رساند که وظیفه حفظ رطوبت در پوست را بر عهده دارند.

به پوست سرتان نرم‌کننده نمی‌زنید 

بیشتر افراد موقع استفاده کردن از نرم‌کننده، این محصول را فقط به قسمت‌های بیرونی موها می‌رسانند. این درحالی است که محصولات نرم‌کننده مو باید تمام موها، از ریشه‌ای‌ترین قسمت تا بیرونی‌ترین قسمت،‌ را در بر بگیرند. تماس نرم‌کننده‌ها با پوست سر نیز واقعا مهم است، چون از خارش و پوسته دادن پوست سر جلوگیری می‌کنند.

در حین شست‌وشو، پوست بدن را لایه‌برداری می‌کنید

 بیشتر افراد از لیف‌ها و ابزارهای پارچه‌ای دیگر به‌صورت نادرست استفاده می‌کنند و آن‌ها را شدیدا روی پوست فشار می‌دهند. این درحالی است که لیف‌ها واقعا ابزار مناسبی برای لایه‌برداری از پوست نیستند، چون می‌توانند لایه محافظتی و طبیعی پوست را از بدن جدا کنند.
توصیه متخصصان این است که افراد دارای پوست خشک و حساس فقط از دست‌های خودشان برای شستن بدن کمک بگیرند. افراد دارای پوست چرب نیز باید از لیف‌های لطیف استفاده کنند تا به پوست‌شان آسیب نرسانند. در ضمن، لیف‌ها باید به مرور زمان جایگزین شوند تا باکتری‌ها نتوانند در آن‌ها تجمع کنند.

آب‌کشی پایانی را به‌خوبی انجام نمی‌دهید

به‌گفته متخصصان، وقتی که می‌خواهید از حمام خارج شوید، بسیار مهم است که مطمئن شوید همه ترکیبات صابون‌ها و شامپوها کاملا از بدن جدا شده‌اند. باقی ماندن این ترکیبات روی بدن می‌تواند به تحریک پوست و انسداد منافذ پوستی منجر شود و درنهایت شما را با آکنه‌ها مواجه کند. افرادی که با آکنه‌های خاص در ناحیه پشت بدن‌شان مواجه می‌شوند نیز باید آب‌کشی موهای‌شان را طوری انجام بدهند که موها به سمت جلو خم شده باشند. با این کار، ترکیبات باقی‌مانده به ناحیه پشت بدن انتقال پیدا نمی‌کنند.

برای استفاده از لوسیون بیش از حد صبر می‌کنید

 بهترین زمان برای استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و لوسیون‌ها، وقتی است که بدن‌تان را کمی خشک کرده‌اید و پوست بدن هنوز رطوبت دارد. در این حالت، ترکیبات مرطوب‌کننده به‌خوبی وارد پوست می‌شوند و اثرگذاری مطلوبی از خودشان نشان می‌دهند.

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید