حمام شیر و فواید بی‌نظیر آن برای سلامتی

0
2221

بر اساس شواهد تاریخی، گفته می شود که رومیان باستان معمولا از حمام شیر استفاده می کرده‌اند. در ایالات متحده ی آمریکا نیز شستن صورت در کرۀ گرفته شده از شیر بسیار رایج بوده است. بر اساس افسانه ها، کلئوپاترا نیز زیبایی زبانزد خود را با حمام شیر و عسل بدست آورده بود. امروزه نیز دوباره حمام شیر در بین مردم رایج شده است و افراد مشهور دائما در مورد چگونگی حمام شیر به عنوان بخشی از رژیم زیبایی صحبت می کنند.

حمام شیر

فواید حمام شیر

مطالعات علمی خوبی در مورد فواید حمام شیر انجام شده است. اما با این حال آمار و شواهد بسیاری نشان می دهند که حمـام شیر برای مراقبت از پوست بسیار مفید می باشد. شیر به دلیل چربی‌ای که دارد باعث نرمی و صافی پوست می شود. با استفاده از شیر برای پوست احساس می کنید که پوست تان به لطافت ابریشم شده است و از طرفی هم هیچگونه چربی بر روی پوست تان احساس نمی کنید.

حمام شیـر همچنین باعث روشنی و لایه برداری پوست نیز می شود. شیر و مخصوصا کره ی آن، دارای اسید لاکتیک هستند. اسید لاکتیک نوعی آلفا هیدروکسی اسید است که معمولا در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می گیرد. اسید لاکتیک به از بین بردن چسبندگی بین سلول های مرده ی پوست کمک می کند. این سلول ها خراشیده شده و باعث نرم تر و روشن تر به نظر رسیدن پوست می شوند.

اما بهتر است توجه داشته باشید که حمام شیر به اندازه ی کرم های مرطوب کننده و لوسیون های مخصوص، دارای اسید لاکتیک نمی باشد. زیرا این محصولات مختص نرم کنندگی پوست می باشند و برای نتایج بهتر و موثرتر طراحی و تولید شده اند. بنابراین درصد اسید لاکتیک موجود در آن ها از شیر بسیار بیشتر می باشد.

اما حمام شیر نیز – حداقل بطور موقتی – می تواند از خشکی زیاد پوست جلوگیری کند. این مسئله به دلیل وجود چربی ها و پروتئین های شیر می باشد که اثر لایه برداری بر روی پوست دارد.

همچنین نباید خاصیت روانی که حمام شیر بر انسان دارد را نادیده بگیریم. حمام شیر بخصوص اگر با دیگر محصولات معطر و گیاهی همراه باشد، می تواند به دلیل بوی ملایم و خوبی که دارد به انسان احساس خوشبختی و سرزندگی بدهد. استراحت کردن در یک وان پر از شیر می تواند راه خوبی برای رلکسیشن و تسکین خستگی باشد.

باورهای غلط

حمام شیر چه فوایدی برای پوست ندارد؟ با این که حمام شیر خواص بسیاری بر روی پوست دارد اما بیماری های پوستی را درمان نمی کند.

شیر به عنوان درمانی برای مشکلات پوستی همچون آفتاب سوختگی، تحریکات پوستی، هیپرپیگمانتاسیون، اگزما و پسوریازیس استفاده شده است؛ و شواهد قطعی وجود ندارد که شیر باعث برطرف کردن و بهبود این مشکلات شده است. تاثیر محصولات موضعی شیر بر روی اگزما نیز مورد بررسی قرار گرفته اند؛ اما تحقیقات بر روی این مسئله با یکدیگر در تضاد هستند. همچنین بررسی های دیگری نیز بر روی شیر مادر انجام شده است، و مشخص شده است که اکثر مردم از این شیر برای حمام کردن استفاده نمی کنند.

اگر شما دارای مشکل پوستی خاصی هستید به جای استفاده از حمام شیر بهتر است سریعا با پزشک متخصص مشورت کنید.

حمام شیر

انواع شیرهای مورد استفاده

شما می توانید از شیر های معمولی (شیر هایی که معمولا می نوشیم) برای حمام شیر استفاده کنید. البته برای این کار شیر های متفاوتی وجود دارد که هر کدام از آن ها باعث می شوند تا تاثیر حمام شیر را طور دیگری احساس کنید.

شیر هایی که مختص حمام شیر هستند اندکی گران می باشند، بنابراین می توانید این شیر ها را در وان حمام خود استفاده کنید:

  • شیر گاو یکی از شیر هایی است که برای حمام شیر از آن استفاده می شود زیرا هم ارزان قیمت است، هم رایج است و همه می توانند آن را تهیه کنند. شیر های پر چرب باعث احساس بهتر بر روی پوست تان می شوند.
  • شیر بز نیز یکی دیگر از شیر هایی است که می توانید برای حمام شیر از آن استفاده کنید. شیر بز نسبت به شیر گاو کره ی بیشتری دارد و از این جهت باعث احساس چربی و لطافت بیشتر بر روی پوست تان می شود.
  • آب‌دوغ یا پس‌آب کره نسبت به دیگر انواع شیر، اسید لاکتیک بیشتری دارد بنابراین از نظر تئوری باید خاصیت لایه برداری بیشتری نیز داشته باشد. اما شواهد و بررسی های زیادی برای صحت این مسئله وجود ندارد.
  • حمام با شیر مادر معمولا خیلی رایج نمی باشد- مگر برای خود مادران. شیر اضافی مادر، به جای دوشیدن و دور ریختن می تواند برای حمام شیر هم برای خود مادر و هم نوزاد استفاده شود. تحقیقات و بررسی ها معمولا بر روی این مسئله که شیر مادر می تواند بر روی پوست تاثیر موضعی خوبی داشته باشد یا خیر، با یکدیگر در تناقض هستند. برخی مادران فقط از این جهت که شیرشان را هدر نداده اند، با این کار احساس خوبی خواهند داشت.
  • شیر مغزهای خوراکی و شیر سویا نیز برای گیاهخواران آپشن خوبی است. اگرچه این شیر ها از نظر شیمیایی مشابه شیر های لبنی نیستند، اما هنگام استفاده در حمام تاثیر و احساس مشابهی را به شما می دهند. شیر بادام و شیر نارگیل به دلیل چربی زیادی که دارند برای صافی و لطافت پوست بسیار تاثیر گذار هستند.
  • شیر خشک یا شیر پروئین نیز به منظور جلوگیری از فاسد شدن به صورت بسته بندی شده به عنوان نوعی از محصولات شیر حمام در بازار موجود هستند.

عدم تحمل لاکتوز

اگر شما جزء آن دسته افراد هستید که به لاکتوز حساسیت دارید و با مصرف شیر دچار بدحالی می شوید، بهتر است بدانید که حمام شیر هیچ اثر سوء و بدی بر روی شما ندارد و می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. شاید شما به مصرف شیر حساس باشید، اما بر روی پوست تان هیچ تاثیر بدی نخواهد داشت.

این توصیه برای کسانی که به شیر حساسیت دارند درست نمی باشد. شما اگر به خود شیر حساسیت دارید بهتر است از حمام شیر استفاده نکنید. زیرا افرادی که به شیر حساسیت دارند اگر با آن تماس برقرار کنند دچار خارش، التهاب و … خواهند شد.

منبعverywellhealth.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید