جیکاما چیست

0
413

جیکاما گیاهی ریشه ای با پوست کاغذی قهوه ای طلایی و درون نشاسته ای سفید رنگ است.  این گیاه ریشه ی گیاهی است که دانه هایی شبیه لوبیا تولید می کند. با این حال، دانه های جیکاما سمی هستند.

جیکاما در ابتدا در مکزیک رشد کرد و سرانجام در فیلیپین و آسیا گسترش یافت. این گیاه نیازمند دوره رشد طولانی مدت بدون یخ زدگی است، بنابراین در مناطق گرم رشد می یابد.

گوشت آن آبدار و ترد با طعمی شیرین و معطر است. بعضی ها معتقدند که طعمی بین سیب زمینی و گلابی دارد و دیگران آن را با خس سه کله مقایسه می کنند.

دیگر نام های جیکاما شامل yam bean، Mexican potato، Mexican water chestnut و Chinese turnip می باشند. در این جا ۸ مزیت سلامت و تغذیه جیکاما برای شما ذکر می شوند.

جیکاما چیست

بسته ای با مواد مغذی فراوان

جیکاما دارای ویژگی های مغذی چشم گیر است. بیشتر کالری آن را کربوهیدرات و مقدار کمی پروتئین و چربی تشکیل می دهد. جیکیما حاوی مواد معدنی و ویتامین های مهم و نیز مقدار قابل توجهی فیبر است. درواقع، یک فنجان (۱۳۰ گرم) آن حاوی مواد مغذی زیر است:

  • کالری: ۴۹
  • کربوهیدرات: ۱۲ گرم
  • پروتئین: ۱ گرم
  • چربی: ۰.۱ گرم
  • فیبر: ۶.۴ گرم
  • ویتامین C: 44% RDI
  • Folate: 4% RDI آهن: ۴% RDI
  • منیزیم: ۴% RDI
  • پتاسیم: ۶% RDI
  • منگنز: ۴% RDI

جیکاما همچنین حاوی مقدار کمی ویتامین E، تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین B6، اسید پانتوتنیک، کلسیم، فسفر، روی و مس است.

این گیاه ریشه ای دارای کالری کم و فیبر و آب بالا است و آن را به غذایی تبدیل می کند که به کاهش وزن کمک می کند.

تنها یک فنجان (۱۳۰ گرم) آن حاوی ۱۷% RDI فیبر برای مردان و ۲۳% RDI برای زنان است.

جیکاما منبعی عالی از ویتامین C، و یک ویتامین ضروری قابل حل در آب است که در بدن شما به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و برای بسیاری از واکنش های آنزیمی ضروری است.

دارای سطح آنتی اکسیدان بالایی است

جیکاما دارای چندین آنتی اکسیدان است که ترکیبات گیاهی مفیدی برای جلوگیری از آسیب سلول هستند.

یک فنجان (۱۳۰ گرم) جیکاما حاوی نزدیک به نیمی از RDI آنتی اکسیدان ویتامین C، آنتی اکسیدان ویتامین E، سلنیوم و بتاکاروتن است.

آنتی اکسیدان ها از طریق مقابله با رادیکال های آزاد (مولکول های مضری که موجب تنش اکسایشی می شوند) به محافظت در مقابل آسیب سلولی کمک می کنند.

تنش اکسایشی با بیماری های مزمن شامل سرطان، دیابت، بیماری های قلبی، و cognitive decline مرتبط است.

خوشبختانه، رژیم های غذایی دارای غذاهای غنی از آنتی اکسیدان همچون جیکاما می توانند در مقابله با تنش اکسایشی کمک کننده باشند و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهند.

می تواند سلامت قلب را بالا ببرد

جیکاما دارای مواد مغذی متعددی است که آن را به انتخابی عالی برای بهبود سلامت قلب تبدیل می کند.

این گیاه حاوی مقدار قابل توجهی فیبر غذایی محلول است که می تواند با جلوگیری از جذب مجدد صفرا در روده و نیز جلوگیری از چرب شدن بیشتر کبد به کاهش سطح کلسترول کمک کند.

بررسی ۲۳ مطالعه نشان داد که افزایش مصرف فیبر باعث کاهش چشم گیر کلسترول و کلسترول “بد” LDL می شود. در صورتی که سیستم گوارش شما قادر به هضم یا جذب پروبیوتیک هایی همچون اینولین نباشد، باکتری در روده تان می تواند آن ها را تحریک کند.

بالا بردن هضم در بدن

فیبر غذایی به افزایش حجم مدفوع کمک می کند. این مسئله کمک میکند تا مدفوع بسیار آرام تر در مسیر دستگاه گوارش شما حرکت کند.

یک فنجان (۱۳۰ گرم) جیکاما حاوی ۶.۴ گرم فیبر است که می تواند به شما در رسیدن به اهداف روزانه تان کمک کند.

علاوه بر آن، جیکاما حاوی نوعی فیبر به نام اینولین است. مطالعات نشان می دهند که اینولین می تواند فرکانس حرکت های روده ای را در افراد مبتلا به یبوست تا ۳۱ درصد افزایش دهد.

جیکاما دارای آب زیادی است که می تواند به تسکین یبوست کمک کند. غذاهای دارای حجم آب بالا همچون جیکاما می توانند به شما در تامین نیازهای مایع روزانه بدنتان کمک کند.

برای باکتری های روده شما مفید است

جیکاما دارای اینولین ( که یک فیبر پروبیوتیک است) بالایی می باشد.

یک پروبیوتیک ماده ای است که می تواند توسط باکتری ها در بدن شما استفاده شود و منجر به منفعت های بهداشتی گردد.

درصورتی که سیستم گوارش شما قادر به هضم یا جذب پروبیوتیک هایی مانند اینولین نباشد، باکتری در روده تان می تواند آن ها را تحریک کند.

یک رژم غذایی پروبیوتیک باعث افزایش جمعیت باکتری های “خوب” در روده و کاهش تعداد باکتری های ناسالم می شود.

مطالعات نشان داده اند که نوع باکتری در روده شما می تواند وزن، سیستم ایمنی و حتی خلق و خوی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

جیکاما حاوی ویتامین های آنتی اکسیدان C و E، سلنیوم و بتاکاروتن است. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد که می توانند باعث آسیب سلول و سرطان شوند را خنثی می کنند.

همچنین، جیکاما منبع مناسبی از فیبر غذایی است. یک فنجان (۱۳۰ گرم) این گیاه حاوی بیش از ۶ گرم فیبر است.

فیبر غذایی به دلیل اثرات محافظتی بر سرطان روده بزرگ موثر شناخته شده است.

مطالعه ای نشان داده است که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افرادی که بیش از ۲۷ گرم فیبر در روز مصرف می کنند در مقایسه با کسانی که کم تر از ۱۱ گرم مصرف می کنند، ۵۰% کم تر است.

علاوه بر این، جیکاما یک فیبر پروبیوتیک به نام اینولین است.

می تواند به کاهش وزن کمک کند

جیکاما ماده ای غذایی با مواد مغذی فراوان است. این گیاه دارای مواد مغذی بالا و کالری کم است. جیکاما دارای آب و فیبر زیادی است که کمک میکند تا شما احساس سیری کنید.

علاوه بر این، وجود فیبر در جیکاما می تواند به ثابت ماندن قند خون شما کمک کند. فیبر باعث کند شدن هضم می شود، که به جلوگیری از افزایش سریع قند خون پس از خوردن غذا کمک می کند.

مقاومت به انسولین یکی از مهم ترین عوامل چاقی است. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که سلول های شما به انسولین حساسیت کم تری پیدا می کنند و ورود گلوکز به سلول هایی که می توانند برای انرژی مصرف شوند را دشوار می سازد.

در عوض، گلوکز در جریان خون شما باقی می ماند و سطح قند خون را افزایش می دهد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید