جوش ها بی فایده نیستند!

0
511

جوش یا همان آکنه نوعی عارضه‌ی پوستی است که به دلایل گوناگونی رخ میدهد و در واقع اولین و شایع‌ترین دلیل مراجعه افراد به متخصص پوست با جوش و آکنه مرتبط است. مطمئنا هیچکسی دوست ندارد که صورتش پُر از دانه‌های قرمز رنگ متورم باشد، اما بهتر است نیمه‌ی پُر لیوان را هم ببینید! جوش زدن شما میتواند فواید متعددی برای سلامت پوست و بدن شما داشته باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم تا شاید اینبار با دیدن جوشی برروی صورتتان به آن فحش ندهید! با گیاه یاب همراه باشید.

جوش ها

جوش زدن از پیری زودرس پوست پیشگیری میکند

متخصصان پوست مدت هاست مشاهده کرده اند پوست افرادی که قربانی جوش و آکنه هستند، کندتر از پوست افرادی که اصلا جـوش نمی زند پیر می شود.

علائم پیری پوست همچون چین و چروک و نازک شدن پوست اغلب در بین افرادی که جـوش می زنند دیرتر بروز می کند. راز این جوانی نیز به تولید سبوم بیشتر مربوط می شود.

این نوع جوان ماندن پوست در خصوص همه افرادی که پوست چرب دارند صدق می کند. البته شاید عوامل دیگری بر جوان ماندن پوست های چرب و جـوش دار موثر باشد که محققان در پی کشف آنها هستند.

پژوهش ها چه می گویند؟

نتایج بررسی ها نشان داده است که طول تلومرها یکی از فاکتورهای پیشگویی کننده پیری بیولوژیک بدن است. تلومرها ، پایانه های فیزیکی کروموزوم ها هستند و در روند رپلیکاسیون آنها را از تخریب در امان نگه می دارند.

تلومرها تجزیه و باریک می شوند و سلول ها پیر می شوند و در نهایت مرگ سلولی و پیری فرا می رسد. محققان دانشگاه کینگ کالج لند به این نتیجه رسیده اند افرادی که دچار آکنه بوده اند، تلومرهایی با طول بلندتر در گلبول های سفیدشان دارند.

این بدین معنی است که سلول های آنها بهتر در برابر پیری مقاومت می کند. نتایج این پژوهش جدید که در Journal of Investigative Dermatology به چاپ رسیده است نشان می دهد افراد قربانی جوش و آکنه خوش شانس تر هستند و دیرتر پیر می شوند. بنابراین این بار که جـوش جدیدی زدید و یا چشمتان به جوش های قبلی افتاد، نگاه خصمانه را کنار بگذارید.

بهبود بهداشت و سلامت

بهتر است بدانید که آکنه بهداشت زندگی شما را با تغییرات مثبتی همراه می کند. در واقع جـوش ها باعث می شوند که شما از خیر مواد غذایی چرب و شیرین که احتمالا وضعیت جوش ها را بدتر می کنند بگذرید. حتما هم می دانید که چربی و قند چندان برای سلامتی خوب نیستند.

علاوه بر این افرادی که جوش می زنند، وقت بیشتری به مراقبت از پوست خود اختصاص می دهند. در واقع جوش زدن نشان می دهد که رسیدگی به پوست خیلی با اهمیت است.

تبیان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید