جلوگیری از گرسنگی بی موقع و پرخوری با این غذاها

200

گرسنگی احساسی ناخوشایند است و اغلب مردم را به سمت غذاهای ناسالم می کشاند. این امر باعث افزایش مصرف کالری شده و کاهش یا کنترل وزن را سخت تر میکند. برای رفع درد گرسنگی بی موقع و پرخوری، باید برنامه غذاییتان را اصلاح کنید. با مصرف غذاهایی که به مدت طولانی تری سیرتان نگه می دارند، می توانید تمایل به خوردن زیاد غذا را کنترل کنید.

گرسنگی

چند مورد از غذاهایی که باعث می شوند به مدت طولانی تری احساس سیری کنید :

سیب

اگر نیم ساعت قبل از غذا یک عدد سیب بخورید، مطمئناً کم تر غذا خواهید خورد. فیبر بالا و میزان آب موجود در سیب به پر کردن معده تان کمک می کند. علاوه بر این، پکتین موجود در سیب به جلوگیری از بالا رفتن قند خون، که باعث تحریک گرسنگی می شود، کمک می کند.

از آنجایی که سیب دارای کالری کمی می باشد، نیازی به نگرانی در مورد مصرف کالری تان ندارید. تحقیقات نشان می دهند، یک سیب کامل بیشتر از پوره سیب یا آب سیب می تواند مدت سیری را افزایش دهد.

سیب یکی از بهترین تنقلات برای اواسط صبح یا بعد از ظهر می باشد. پس فراموش نکنید هروقت بیرون می روید یک سیب همراه خود داشته باشید. آن را با پوست بخورید و کامل بجوید.

توجه: همیشه سعی کنید سیب ارگانیک بخورید و قبل از خوردن به طور کامل بشوید.

ماست چکیده

ماست چکیده که منبع بسیار خوبی از پروتئین می باشد،کمک می کند به مدت طولانی تری احساس سیری کنید. همچنین، غنی از کلسیم بوده و قند پایینی دارد. پروبیوتیک های موجود در آن نیز دارای خواص بسیاری می باشند.

علاوه بر این، ماست چکیده دارای قدرت چربی سوز بوده که به حفظ وزنی سالم کمک می کند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد، ماست چکیده به عنوان عصرانه، باعث کاهش گرسنگی و افزایش احساس سیری می شود.

برای صبحانه و یا به عنوان یک عصرانه سالم، یک فنجان ماست چکیده کم چرب یا بدون چرب بخورید. می توانید با آجیل و یا میوه هایی مثل توت فرنگی یا سیب نیز مخلوط کنید. یک لیوان اسموتی (نوعی نوشیدنی مخلوط شده) ماست نیز انتخاب خوبی است.

جلوگیری از گرسنگی با بادام

بادام یکی دیگر از مواد غذایی سیر کننده است که به کنترل اشتها کمک کرده و باعث می شود کمتر بخورید.  در کنار پروتئین و فیبر، بادام همچنین غنی از چربی اشباع نشده ی سالم می باشد که هضمش زمان بر بوده و باعث می شود به مدت طولانی تری احساس سیری کنید. علاوه بر این، به پایین نگه داشتن کلسترول نیز کمک کرده و از افزایش خطرناک قند خون جلوگیری می کند. بادام همچنین خطر افزایش وزن را نیز کاهش می دهد.

بادام طبیعی و بدون نمک بهترین انتخاب می باشد، اما باید در حد اعتدال مصرف کرد. می توانید روزانه به مقدار ¼ فنجان بادام بین وعده های غذایی تان داشته باشید.

تخم مرغ

خوردن ۱ یا ۲ عدد تخم مرغ برای صبحانه می تواند تیر کشیدن ناشی از گرسنگی را تا قبل از موقع ناهار دور کند. ‌اثر سیرکننده ی تخم مرغ حاصل از پروتین باکیفیت و چربی موجود در آن می باشد که به تأمین انرژی بی وقفه کمک می کند. در واقع، تخم مرغ منبع کاملی از پروتئین است، که یعنی تمام اسیدهای آمینه ضروری را دارا می باشد.

مطالعات انجام شده نشان می دهد، خوردن تخم مرغ برای صبحانه به کاهش مصرف کالری تا ۱۸٪ در طول روز کمک می کند.

لوبیا و حبوبات

لوبیا و حبوبات کالری پایینی داشته و سرشار از فیبر و پروتئین می باشند. پس اگر می خواهید برای مدت طولانی تری سیر بمانید، حبوبات انتخاب خوبی هستند. در واقع، لوبیا و حبوبات گزینه بسیار خوبی از پروتئین برای گیاه خواران می باشد.

علاوه بر این، سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین های گروه B و آهن هستند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد، خوردن یک سروینگ (واحد غذایی) لوبیا، نخود فرنگی، نخود یا عدس در روز می تواند مدت زمان سیری را افزایش دهد. این امر می تواند به کاهش و مدیریت بهتر وزن کمک کند.

* یک سروینگ لوبیا برابر است با ½ فنجان لوبیای پخته شده

می توانید از انواع لوبیا و حبوبات آب پز شده یا جوانه زده در سالادها، اسموتی ها و سوپ هایتان استفاد کنید، که میل غذایی در اواسط صبح و بعد از ظهر را کاهش می دهد.

آبِ لیمو دار

یک لیوان آبِ لیمو دار می تواند به کاهش میلی غذایی کمک کرده و به مدت طولانی تری سیر نگه دارد. آبلیمو دارای پکتین می باشد. پکتین نوعی فیبر محلول است که فرآیند هضم را آهسته تر کرده و باعث میشود بیشتر احساس سیری کنید.

علاوه بر این، به هیدراته نگه داشتن بدن (وجود آب کافی در بدن)  نیز کمک می کند. گاهی اوقات کم آبی بدن می تواند منجر به تیر کشیدن های ناشی از گرسنگی شود و این امر باعث می شود در مورد اینکه گرسنه هستید یا تشنه به اشتباه بیافتید.

آبِ لیمو دار کالری پایینی داشته و حتی می تواند به بهبود هضم و کاهش وزن نیز کمک کند.


ترجمه شده توسط تیم ترجمه گیاه یاب

همچنین بخوانید :  تغذیه در فصل بهار از نظر طب سنتی

منبع: top10homeremedies.com

بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید