جلوگیری از سفت شدن مدفوع

0
709

مدفوع سفت می تواند یک تجربه بسیار ناراحت کننده باشد.افراد ممکن است گاها یا همواره در هنگام دفع مدفوع سفت از مقعد با مشکل مواجه شوند.با مرور زمان این وضعیت می تواند موجر بروز ناراحتی های زیادی شود. مدفوع سفت در برخی افراد ناشی از یبوست بوده و برخی از دیگر افراد بدون این که به یبوست دچار باشند مدفوع سفت دارند. در ادامه به دلایل سفت شدن مدفوع و نحوه جلوگیری از سفت شدن مدفوع می پردازیم.

جلوگیری از سفت شدن مدفوع

دلیل سفت شدن مدفوع چیست؟

هنگامی که غذا خورده می شود برای هضم شدن در معده تجزیه می شود و به شکل ذرات ریز در می آید سپس برای عمل جذب مواد مغذی وارد روده باریک شده به مایع و فیبر تبدیل می شود تا به روده بزرگ جایی که مدفوع در آن شکل می گیرد وارد شود. بیشتر آب غذا مجددا جذب روده می شود در نتیجه به  یک مدفوع نسبتا سفت تبدیل می شود که آماده تخلیه از بدن است. اگر مدفوع برای مدت زمان زیادی در روده بزرگ باقی بماند بیشتر میزان آب آن استخراج شده در نتیجه سفت و خشک می شود.

جلوگیری از سفت شدن مدفوع

مدفوع سفت یک وضعیت ناخوشایند است. برای این که حرکات روده بهتر و راحتتر انجام شوند لازم است از نحوه جلوگیری از سفت شدن مدفوع آگاه شویم. در ادامه برخی از توصیه های مفید در این رابطه را می خوانید.

خودداری از مصرف برخی غذاها

مواد غذایی کم فیبر

فیبر در نرم شدن مدفوع نقش مهمی دارد زیرا می تواند مقدار زیادی از مایعات را جذب کند.از جمله مواد غذایی کم فیبر که باید از خوردن آن ها اجتناب کنید می توان به تخم مرغ، گوشت، پاستا، نان سفید، برنج سفید، سبزیجات کنسرو شده، میوه های کنسرو شده، میوه های بدون پوست و آب میوه بدون تفاله اشاره کرد.

غذاهای چرب

غذاهای چرب می توانند منجر به تشدید وضعیت شوند زیرا به آهستگی از روده عبور می کنند و باعث می شوند آب موجود در مدفوع مجددا جذب شود. هرچه که میزان آبی که از مدفوع مجددا جذب شده است بیشتر باشد مدفوع سفت تر خواهد بود.

غذاهای فرآوری شده

غذاهای فرآوری شده از فیبر بسیار کمی برخوردار هستند و باعث سفت شدن مدفوع می شوند. از جمله مواد غذایی فرآوری شده که باید از مصرف آن ها اجتناب کرد می توان به کیک ها، بیسکویت، دونات، غذاهای کنسرو شده و غذاهای بسته بندی شده اشاره کرد.

کربوهیدرات های تصفیه شده

کربوهیدرات های تصفیه شده در سفت شدن مدفوع نقش مهمی را ایفا می کنند و منجر به عدم تعادل باکتری های دل و روده می شوند. از جمله کربوهیدرات های تصفیه شده که باید از مصرف آن ها اجتناب شود می توان به کیک ها و شیرینی ها، پاستا، برنج و نان سفید اشاره کرد.

فیبر غیر محلول

فیبرهای غیر محلول سخت تر هضم می شوند. از جمله مواد غذایی که حاوی فیبر غیر محلول هستند می توان به گندم و سبوس اشاره کرد.

  • کافئین
  • غذاهای تند
  • شیرین کننده های مصنوعی

جلوگیری از سفت شدن مدفوع

مصرف برخی مواد غذایی مشخص

برای جلوگیری از سفت شدن مدفوع از مواد غذایی زیر در رژیم غذایی خود بیشتر استفاده کنید:

مواد غذایی سرشار از فیبر

مصرف مداوم فیبر به جلوگیری از سفت شدن مدفوع کمک می کند. میزان توصیه شده ی مصرف فیبر محلول و غیر محلول تقریبا ۲۰ تا ۳۵mg در هر روز است.

مواد غذایی سرشار از فیبر:

نان، بیسکویت های حاوی غلات، نان گندم کامل

غلات و جو، حریره جو دوسر

میوه ها و میوه های خشک، سیب، توت، گلابی و آلو بخارا

حبوبات و مغزها، لوبیا، تخم شربتی، تخم کتان، عدس و نخود

سبزیجات، مارچوبه، کلم بروکلی، کلم بروکسل، کرفس، تره فرنگی، اسفناج و ذرت شیرین

مواد غذایی سرشار از ویتامین C

مواد غذایی سرشار از ویتامین C به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از سفت شدن مدفوع کمک می کنند. از جمله منابع سرشار از ویتامین C می توان به موارد زیر اشاره کرد:

میوه ها: کیوی و توت فرنگی

سبزیجات: کلم بروکلی، فلفل و گوجه فرنگی

مواد غذایی سرشار از منیزیم

منیزیم به بهبود عملکرد ماهیچه ها و حرکات دودی شکل روده که می تواند مواد زائد بدن را دفع کند کمک میکند. از جمله مواد غذایی سرشار از منیزیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بادام، بادام هندی و تخم آفتابگردان

آووکادو و سبزیجات برگ سبز

نان گندم کامل

کربوهیدرات های پیچیده مانند سبزیجات و غلات کامل

نوشیدن آب

نوشیدن آب به پیشگیری از سفت شدن مدفوع که دفع آن مشکل است کمک می کند.در صورتی که بدن آب کافی نداشته باشد بیشتر آب مدفوع را استخراج می کند در نتیجه مدفوع سفت و خشک می شود.

روزانه دست کم ۸ لیوان آب بنوشید.میوه، نعناع و چای های گیاهی نیز به تسهیل عمل گوارش کمک می کنند.از مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئین دار خودداری کنید زیرا این نوشیدنی ها باعث کم آبی بدن می شوند.

در هنگام لزوم به دستشویی بروید

دفع مدفوع را هرگز نباید به بعد موکول کنید.مدفوع سفت نشان دهنده این است که مدفوع مدت زمان زیادی را در روده بزرگ مانده است.لازم است که به نیازها و موارد ضروری بدن بخصوص هنگامی که آمادگی تخلیه مدفوع را اعلام می کند توجه بیشتری شود.مدفوع یکی از موارد طبیعی بدن است که هرگز نباید دفع آن را به تاخیر انداخت.همچنین نباید عمل دفع مدفوع را با عجله انجام داد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید