جلوگیری از سرطان روده بزرگ با یک رژیم سالم

0
616

متاسفانه در دنیای امروزی و دسترسی راحت و ارزان به غذاهای فرآوری‌شده و مضر، شیوع انواع سرطان را شاهد هستیم. همانطور که می‌دانید بسیاری از موارد بیماری‌های سرطانی ریشه در تغذیۀ افراد داشته و در واقع این رژیم ناسالم آنهاست که شرایط را برای بروز سرطان در بدن‌شان مهیا می‌سازد. یکی از این موارد سرطان روده بزرگ است که ارتباط نزدیکی با عادت‌های غذایی دارد. برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ کافیست این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا با غذاهای مفیدی که به پیشگیری از آن کمک می‌کنند آشنا شوید.

جلوگیری از سرطان روده بزرگ

توفو و جایگزین‌های گوشت

مصرف منظم گوشت، به ویژه گوشت قرمز یا گوشت های فرآوری شده، می تواند احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را به شدت افزایش می دهد. در حقیقت، مصرف روزانه گوشت قرمز می تواند یکی از بزرگترین عوامل خطرآفرین برای ابتلا به این بیماری بالقوه کشنده باشد.

بر همین اساس، افرادی که درباره ابتلا به سرطان روده بزرگ نگران هستند – از قبیل افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان روده بزرگ هستند – باید برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ کاهش مصرف گوشت را مد نظر قرار دهند.

سیر

سیر ماده غذایی خوشبویی محسوب نمی شود، اما مصرف آن می تواند به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. خواص ضد باکتری سیر می تواند به پیشگیری از تشکیل یا تکثیر سلول های سرطانی کمک می کند.

افزودن سیر به رژیم غذایی آسان است، زیرا محصولی مقرون به صرفه بوده و در بسیاری از دستورالعمل های غذایی می توانید از آن استفاده کنید.

انواع توت

یکی از اقدامات کلیدی برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ حذف مواد غذایی مانند گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده است که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند و جایگزینی آنها با مواد غذایی است که به مبارزه با سرطان کمک می کنند.

توت ها یکی از بهترین گزینه هایی هستند که می توانید در این زمینه مد نظر قرار دهد. آنها سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که به پیشگیری از تشکیل سلول های سرطانی کمک می کنند.

سبزیجات برگدار

برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ می توانید مصرف سبزیجات برگدار مانند کیل، اسفناج، برگ چغندر سوئیسی، آراگولا، و کاهوی رومی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. تمام این سبزیجات برگدار سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند به مبارزه با سرطان ها، از جمله سرطان روده بزرگ، کمک کنند.

روغن زیتون

روغن زیتون یکی از بهترین روغن هایی است که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ به رژیم غذایی خود اضافه کنید. روغن زیتون می تواند به کاهش اسید صفرا و تولید آنزیم هایی که در حفظ سلامت دیواره داخلی دستگاه گوارش، از جمله روده بزرگ، نقش دارند، کمک کند. برای کسب بیشترین فایده مصرف روغن زیتون فوق بکر و کاهش مصرف چربی های مضر دیگر را در دستور کار خود قرار دهید.

سلنیم

مواد غذایی سرشار از سلنیم مانند قارچ ها، پیاز، ماهی (از جمله سالمون، ساردین، تن)، مغزهای خوراکی و غلات کامل می توانند به جلوگیری از سرطان روده بزرگ به واسطه مهار رشد سلول های سرطانی کمک کنند. از آنجایی که تنوع مواد غذایی حاوی سلنیم زیاد است افزودن آنها به رژیم غذایی نیز دشوار نیست.

ماهی سالمون

ماهی سالمون طی سال های اخیر شاهد روند افزایشی محبوبیت خود بوده است. این ماده غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ است که توانایی خود در مبارزه با التهاب را نشان داده اند و سلامت مغز و قلب را بهبود می بخشند. با کاهش التهاب، مواد غذایی و روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ می توانند احتمال تشکیل و تکثیر سلول های سرطانی را در بدن کاهش دهند.

البته ماهی سالمون تنها ماده غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ نیست و از منابع دیگر می توان به ماهی های سادرین، خالمخالی، و کاد اشاره کرد.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید