جلوگیری از بارداری با دیافراگم

0
579

دیافراگم‌ها و دیگر شیوه‌های بدون هورمون، شیوه‌های حفاظت فیزیکی برای کنترل و جلوگیری از بارداری هستند. دیافراگم، نوعی فنجان انعطاف‌پذیر است که در واژن قرار می‌گیرد و از ورود اسپرم به رحم جلوگیری می‌کند. اثربخشی دیافراگم زمانی به بالاترین حد خودش می‌رسد که همزمان با اسپرم‌کش (spermicide) استفاده شود.

جلوگیری از بارداری

دیافراگم برای جلوگیری از بارداری باید توسط پزشک در محل مناسب قرار بگیرد و جایگزینی آن پس از یک سال توصیه می‌شود. همچنین شما باید وضعیت دیافراگم را هر از گاهی بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ‌گونه سوراخ یا مشکلی در سطح لاتکس آن وجود ندارد. اگر اخیرا دچار افزایش وزن یا کاهش وزن شده‌اید، باز هم باید محل قرارگیری دیافراگم را بررسی کنید.

کلاهک رحم (cervical cap) هم وسیله‌ای شبیه به دیافراگم است. این وسیله نیز باید توسط متخصص جاگذاری شود و بهترین اثربخشی‌اش در کنار استفاده از اسپرم‌کش به‌ وجود می‌آید. کلاهک رحم در واژن قرار می‌گیرد تا مانع از ورود اسپرم به دهانه رحم شود. این وسیله هم باید سالانه جایگزین شود.

اسفنج (sponge) ضدبارداری هم نوعی فوم نرم آغشته به اسپرم‌کش است. این وسیله نیز در واژن قرار می‌گیرد و دهانه رحم را می‌پوشاند.

جنبه‌های مثبت

همه این وسیله‌ها کاملا بدون هورمون هستند. شما می‌توانید دیافراگم یا کلاهک رحم را در هر زمانی، از لحظاتی پیش از رابطه جنسی تا ۶ ساعت پیش از آن، در محل مورد نظر قرار بدهید. اگر به بیماری‌های خاصی مانند سرطان پستان مبتلا باشید،‌ این گزینه‌ها واقعا برای شما عالی هستند، چون استفاده از شیوه‌های هورمونی در صورت مبتلا بودن به این بیماری‌ها واقعا ناایمن است. برخلاف شیوه‌های نام‌برد، ‌اسفنج ضدبارداری در گروه گزینه‌های بدون نسخه قرار می‌گیرد.

جنبه‌های منفی

برای کسب بیشترین اثربخشی، دیافراگم و کلاهک رحم باید همراه با اسپرم‌کش استفاده شوند و حداقل تا ۶ ساعت پس از رابطه جنسی در جای خود باقی بمانند. همچنین، استفاده از دیافراگم می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه ادراری را هم افزایش بدهد، اما دفع ادرار پس از رابطه جنسی می‌تواند به جلوگیری از این مشکل کمک کند. در صورت استفاده از کلاهک رحم نیز شانس ابتلا به عفونت‌های مثانه وجود دارد.

با این‌که چنین مساله‌ای نادر است، اما هر سه این شیوه‌ها می‌توانند باعث سندرم شوک سمی شوند. پس دیافراگم را بیش از ۲۴ ساعت و کلاهک رحم را بیش از ۴۸ ساعت در بدن باقی نگذارید.

اگر در معرض خطر ابتلا به HIV قرار داشته باشید، باید از دو شیوه نام‌برده دوری کنید، چون ترکیبی در اسپرم‌کش وجود دارد که می‌تواند خطر انتقال HIV را افزایش بدهد. به‌علاوه، دیافراگم فقط ۸۸ درصد در پیشگیری از بارداری موثر است و اسفنج نیز در زنانی که تا کنون بچه‌دار نشده‌اند، اثر می‌کند. بهترین درصد موفقیت کلاهک رحم نیز ۸۶ درصد تخمین زده می‌شود.

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید