ثبت و نوشتن خاطرات چه فوایدی دارد

0
418

به طور معمول نوشتن خاطرات برابر است با تراوشات ذهنی نوجوانانی که خط پشت خط راجع به معضلات بزرگ شدنشان می ‌نویسند. اگرچه بسیاری از ما با پا گذاشتن به دوران جوانی این عادت را ترک کرده ایم ولی هنوز مفهوم کلی و مزایای خاطره نویسی به کارمان می‌آید. این کار ثبت وقایع روزانه نامیده می‌شود. در اینجا به برخی از دلایلی که شما باید از امروز ثبت وقایع زندگی‌تان را شروع کنید اشاره می‌کنیم.

نوشتن خاطرات

تقویت قدرت تفکر

از سالها پیش اثبات شده است که ارتباط محکمی بین شادی و تفکر وجود دارد. عادت ثبت روزانه‌ی خاطرات برای شما یک حالت متفکرانه ای به ارمغان می اورد مانند: توانایی اساسی انسان برای در لحظه زندگی کردن ،آگاه بودن از مکانی که در آن قرار دارید یا کاری که قرار است انجام دهید و همچنین غرق نشدن در اتفاقاتی که در اطرافتان و در آن لحظه در حال رخ دادن هستند.

هر موقعی که شما افکار و احساساتتان را روی کاغذ می نویسید، گذشته متاثرتان می کند و نگرانی های آینده آن اندازه که فکر می کردید روی دوشتان سنگینی نمی کنند. ثبت وقایع، قدرت انکار ناپذیری برای هل دادن فکر سرگردانتان به لحظه ی حال حاضر است وآن را مجبور می کند تا فعالانه با افکارتان درگیر باشد.

اهداف دست یافتنی

اهدافتان را روی کاغذ بنویسید و این پیام را به مغزتان بفرستید که ” این مهم است” این کار مغزتان را تحریک می کند تا راه هایی که می‌توانید به هدفتان برسید را هموار کند. هرچه که در خاطراتتان اهدافتان را جزئی تر بیان کنید برنامه ی کار روانشناسانه یتان بهتر عمل می کند و فرصت بهتری برای موفقیت و انجام دادنشان دارید.

هوش احساسی

نوشتن خاطرات روزنه ای به سمت پردازش و تحلیل احساسات و تحریک خودآگاهانه است. این شناخت خود – درونی فرد، باعث ایجاد توانایی همدلی می شود  و قادر به درک بهتر اینکه افراد پیرامونتان چه احساسی دارند، خواهید بود.

التیام بخشیدن

تجربه ثابت کرده که از فواید خاطره نویسی می توان به کاهش استرس، نگرانی و همچنین خواب بهتر اشاره کرد. چرا که نوشتن صریح و صادقانه گذرگاهی به سمت التیام حسی، جسمی و روانی است. وقتی که شما احساسات و هیجانات خود را می‌نویسید قادر خواهید بود که چیزی ناملموس را به زبانی که باعث می‌شود آسانتر درک شود ترجمه کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا خودتان را از درهم پیچیدن افکارتان رها کنید.

جرقه زدن قدرت خلاقیت

برخلاف باورعام، تلاش ما انسان ها برای اینکه خلاق باشیم یا نه بی فایده است. این امر به این بستگی دارد که شما چگونه به قدرت خلاقیتتان اجازه بدهید تا نمود داشته باشد. متخصصان پیشنهاد می کنند که  به صورت ساده و بدون فکر و بدون تمرکز بر موضوعی خاص، فقط بنویسید. جدای از حالت متوقف شدن ذهن نویسنده، عادت انشای منظم و هوشیارانه افکار ذهنی و حتی گاهی اوقات آن دسته احساساتی را که درون خود احساس نمی کنید ولی وجود دارند را نیز بیرون می‌ریزد.این امر کمک می کند تا کانال های جدیدی از فکر را در ذهن شما باز کند وهمچنین کمک می کند تا قوه ی تفکرتان گسترش یابد.

اعتماد بنفس

نوشتن خاطرات در مورد چیزی که باعث می‌شود به خودتان افتخاره کنید به مغزتان این اجازه را می دهد تا در آینده دوباره آن را مرور کنید. وقتی که از اضطراب منزجرکننده ی عدم اعتماد به نفستان رنج می‌برید فقط کافی است که چند صفحه به عقب برگردید و خاطرات لحظه ی خوشتان را بخوانید.این کار باعث آزاد شدن  اندورفین و دوپارمین می‌شود و حس و حال و اعتماد بنفس تان را بیشتر بالا می برد. نوشتن چنین متن هایی می‌توانند کلکسیونی از دستاوردهای شخصی و لحظات افتخارآمیزی باشند که می‌توانید به آن ها رجوع کنید.

منبعcurejoy.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید