توصیه های مهم هنگام وقوع زلزله

0
263

همانطور که می‌دانید ایران یکی از کشورهای زلزله‌خیر در جهان است و این بلای طبیعی همواره در طول تاریخ صدمات شدیدی را به مردم کشورمان وارد کرده است. بسیار مهم است که مسئولان کشور به فکر راه حلی مناسب برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله باشند و از الگوها و روش‌های مورد استفاده در سایر کشورهای زلزله‌خیز و توسعه‌یافته نظیر ژاپن و کره جنوبی، برای به حداقل رساندن خسارات مالی و جانی بهره بگیرند. در این حال مردم نیز باید آگاهی داشته باشند تا هنگام وقوع زلزله چه اقداماتی را باید انجام دهند تا خود را از خطر آسیب دیدن و یا حتی مرگ دور کنند. در این مطلب به بررسی مهم‌ترین نکات و توصیه‌های لازم که هنگام وقوع زلزله باید آنها را به یاد داشته باشید می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

زلزله

۱. پناهگیری هنگام وقوع زلزله کار ساده‌ای نیست و تمرین و تکرار آن موجب افزایش سرعت عمل می‌شود.

۲. در زمان وقوع زلزله فرار نکنید؛ چون در حین حرکت، تعادل خود را از دست خواهید داد و زیر آوار می‌مانید.

۳. زیر اشیای محکمی که اطراف آن باز است همچون میزهای محکم و مقاوم و نه شیشه‌ای پناه بگیرید و با گرفتن پایه‌های میز از حرکت و پرتاب شدن خود و میز جلوگیری کنید.

۴. گوشه دیوارهای داخلی خانه از مقاومت نسبتا خوبی برخوردارند. در حالت ایستاده دو دست خود را باز کنید و محکم به دیوار بچسبید.

۵. اگر نتوانستید زیر میز یا در زاویه دیوار پناه بگیرید در کنار ستون‌ها یا راهروهای کم عرض بنشینید و از سر و گردن با دو دست محافظت کنید.

۶. اگر هنگام زلزله روی تخت کنار دیوار بودید خود را به دیوار چسبانده و از سرد و گردن با بالش یا پتو محافظت کنید.

۷. در صورتی که در زمان لرزش زمین در اماکن عمومی بودید هرگز به سمت درهای خروجی هجوم نبرید و کنار دیوارهای شیشه‌ای پناه نگیرید.

۸. در زمان رانندگی به‌دلیل این‌که لرزش‌ها از تسلط شما بر خودرو می‌کاهد بهتر است در سمت راست خیابان متوقف شوید.

۹. سه دقیقه پس از وقوع زلزله، مکان ناامن را به آرامی و با خونسردی کامل ترک کنید.

۱۰. سه ساعت پس از زلزله، مراقب پس لرزه‌ها باشید و از دیوارها و اجسام ناپایدار فاصله بگیرید.

۱۱. تا سه روز پس از زلزله از ورود به ساختمان‌های آسیب دیده خودداری کنید و فقط از آب و غذاهایی که توسط نیروهای امدادی توزیع می‌شود، استفاده کنید و هرگز به شایعات توجه نکنید.

۱۲. در اوقات فراغت، مکان‌های امن برای پناهگیری در خانه و محل کار خود را پیدا کنید.

۱۳. پس از وقوع زلزله تا حد امکان به نیروهای امدادی برای جست وجوی افراد زیر آوار مانده کمک کنید و از ایستادن روی آوار خودداری کنید، چون احتمال ریزش بیشتر روی افراد محبوس وجود دارد.

۱۴. بهترین راه برای درخواست کمک از زیر آوار این است که به آرامی ضربات ممتدی به لوله یا دیوار زده یا در صورت ضرورت سوت بزنید و از فریاد زدن و درخواست کمک به‌صورت مکرر بپرهیزید، چون باعث هدر رفتن انرژی و ورود گرد و خاک به مجاری تنفسی می‌شود.

۱۵. بسیاری از گروه‌های نجات از سکوت شب برای یافتن افراد زیر آوار استفاده می‌کنند. بنابراین در صورت عدم نجات فوری، امید خود را از دست ندهید و به خدا توکل کنید.

جام جم آنلاین
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید