توصیه های مهم قبل و بعد از خوردن شام

231

داشتن شیوه زندگی مناسب برای حفظ سلامتی و تناسب بدن بسیار مهم است. همان طور که صبحانه وعده ای مهم می باشد، شام نیز به همان اندازه مهم و پر اهمیت است. شام مواد مغذی که برای عملکرد بدن موقع خواب نیاز داریم را فراهم می کند. یک شام سبک و سالم همچنین به داشتن خوابی آرام و سالم کمک می کند. کارشناسان سلامت توصیه می کنند که شام حداقل ۲ ساعت قبل از خواب خورده شود.

شام

در حد اعتدال بخورید و از نوشیدنی های کافئین دار یا مشروبات الکلی در حین غذا دوری کنید. علاوه بر این ها، نکاتی درباره بایدها و نبایدهای وعده غذایی شام وجود دارد که در ادامه به آنها میپردازیم

آب گرم بنوشید

۳۰ دقیقه قبل از خوردن غذا یک لیوان آب ولرم بنوشید که به هضم غذا کمک می کند. همچنین شما را سیر نگه داشته و از پرخوری در طول شام جلوگیری میکند.
در حین غذا می توانید کمی آب بنوشید تا به قورت دادن غذایتان کمک کند، ولی از نوشیدن بیش از حد آن دوری کنید چرا که منجر به اختلال در هضم غذا می شود.
بعد از شام حداقل یک ساعت و نیم صبر کرده و سپس یک لیوان آب گرم بنوشید. آب ولرم به تجزیه غذا در معده و هضم آن کمک می کند و باعث می شود مواد مغذی جذب بدن شوند.

بلافاصله بعد از غذا نخوابید

دراز کشیدن بلافاصله بعد از خوردن غذا فرآیند هضم را کندتر میکند. همچنین باعث نفخ شده و می تواند منجر به سوزش سر دل شود.
برای خوابیدن، حداقل ۲ ساعت بعد از خوردن غذا صبر کنید. در این حین می توانید پیاده روی کنید، ضرف هارا بشویید و یا با کودکانتان وقت بگذرانید. هدف، انجام هرکاری به جز خوابین و دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا است.

بعد از شام پیاده روی کوتاهی داشته باشید

پیاده روی ورزش بسیار خوبی برای کل بدن می باشد. به هضم غذا کمک کرده و از نفخ و شکم درد جلوگیری می کند. ۳۰ دقیقه بعد از شام به پیاده روی بروید. نیازی به پیاده روی یک ساعته نیست. می توانید به سادگی از قدم زنی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای خود در کنار خانه تان لذت ببرید.

همچنین بخوانید :  ۶ قدم تا پیشگیری از افتادگی پوست

از ورزش های سنگین دوری کنید

پیاده روی یک ورزش ایده آل بعد از خوردن شام است، اما ورزش های سنگین در اواخر شب گزینه ی خوبی نمی باشند.
بدن سازی در اواخر شب درجه حرارت بدن را به طور قابل توجهی بالا برده و از ترشح ملاتونین جلوگیری می کند. (ملاتونین هورمونی است که چرخه ی خواب و بیداری را تنظیم می کند.)
به عبارت دیگر، ورزش در اواخر شب می تواند در خوابتان اختلال ایجاد کند.

از دوش گرفتن دوری کنید

دوش گرفتن یا حمتم بعد از خوردن شام می تواند در روند هضم غذا اختلال ایجاد کند. هضم غذا به انرژی زیاد و مقدار مناسب جریان خون (در جهت معده) نیاز دارد. وقتی بلافاصله بعد از خوردن شام دوش می گیرید یا حمام می کنید، درجه حرارت بدنتان اندکی پایین می آید.
برای حمام کردن، بهتر است حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بعد از خوردن غذا صبر کنید.
در صورت امکان، قبل از شام دوش گرفته یا حمام کنید و لباس سبک بپوشید.

به میوه ها “نه” بگویید

خوردن میوه بلافاصله بعد از شام توصیه نمی شود، چرا که خوردن آن بلافاصله بعد از غذا، هضم را دشوار می کند. به علاوه، مقدار قند موجود در میوه ممکن است بیدارتان نگه داشته و همچنین مانع عضم غذا شود.
بهتر است ۳۰ دقیقه قبل از شام میوه بخورید.
افراد مبتلا به دیابت باید در انتخاب میوه دقت داشته باشند، چرا که مقدار قند موجود در بیشتر میوه ها می تواند میزان قند خون را افزایش دهد.

کمربند خود را شل نکنید

اگر در حین غذا یا بعد از آن احساس کردید که باید کمربندتان را شل کنید، نشان دهنده این است که پرخوری کرده اید. عادت شل کردن کمربند بعد از یک وعده ی غذایی سنگین باعث شل شدن عضلات شکم شده و منجر به شکمی بزرگ و برآمده می شود.

گذشته از اینها، شام باید سبک بوده تا هضم غذا سریع تر انجام شود.


ترجمه شده توسط تیم ترجمه گیاه یاب

منبع: top10homeremedies.com

توصیه های مهم قبل و بعد از خوردن شام
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید