توصیه های لاغرکننده برای وعده شام

0
548

برای کاهش وزن علاوه بر ورزش و فعالیت فیزیکی، باید یک برنامه‌ی غذایی دقیق و منظم نیز داشته باشید. وعده شام یکی از مواردی است که ذهن افراد را هنگام کاهش وزن درگیر میکند.

«شام چه بخوریم تا چاق نشویم؟» یا «اگر اصلا شام نخوریم چطور؟» و یا «آیا میتوان میوه ها را جایگزین شام کرد؟» ، این‌ها سوالاتی هستند که بسیاری از افراد به دنبال پاسخی مناسب برای آنها می‌گردند. در این نوشتار ترفندها و توصیه‌هایی را با شما به اشتراک می‌گذاریم که باعث میشود یک وعده‌ی شام سالم و لاغرکننده را تجربه کنید و دیگر نگران سوالات این چنینی نباشید. با گیاه یاب همراه باشید.

وعده شام

میزان کالری‌ وعده شام

محدوده‌ای بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ کالری را هدف قرار دهید. اگر شما سعی در کاهش وزن دارید به ۴۵۰ کالری نزدیک‌تر بمانید و اگر برای حفظ وزنتان تلاش می‌کنید، خصوصاً اگر در حال ورزش کردن هستید، ۵۵۰ کالری را هدف قرار دهید.

بیخیال کربوهیدرات‌ها نشوید!

حدود ۴۵ تا ۵۵ درصد کالری وعده شام شما باید به کربوهیدرات‌ها اختصاص پیدا کند که شامل ۵۵ تا ۷۵ گرم کربوهیدرات است. از خوردن کربوهیدرات‌ها در شب هراس نداشته باشید، چون شما نگران این موضوع هستید که زمان کافی برای سوزاندن آن‌ها ندارید. همان‌طور که شما به مقدار کالری مصرفی‌تان در روز ادامه می‌دهید، خوردن کربوهیدرات‌ها در این وعده غذایی نیز با احتمال بیشتری موجب افزایش وزن نخواهد شد. در واقع خوردن کربوهیدرات به میزان کافی در وعده شام، احساس ولع برای خوردن کربوهیدرات‌هایی نظیر شیرینی و چیپس بعد از شام را مرتفع می‌کنند.

پروتئین

حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کالری وعده شام شما بایستی به پروتئین‌ها اختصاص پیدا کند که شامل ۲۵ تا ۳۵ گرم پروتئین است. پروتئین برای کمک به حفظ و بازسازی عضلات ضروری است و از آنجایی‌که بدن شما در طول شب به میزان زیادی بازسازی را انجام می‌دهد، اطمینان از وعده شامی حاوی مقادیر کافی پروتئین دارای اهمیت است. همچنین پروتئین احساس رضایت بیشتری در شما ایجاد می‌کند که خود وسیله‌ای برای جلوگیری از خوردن وعده‌های غذایی سرپایی بعد از وعده شام است.

چربی‌های اشباع نشده

۱۵تا ۲۵ گرم چربی که حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد میزان چربی وعده شام شما را شامل می‌شود هدف قرار دهید. به‌جای استفاده از چربی‌های اشباع‌شده نظیر گوشت گاو و پنیر از چربی‌های تک‌اشباع‌نشده نظیر روغن زیتون، روغن کنجد، آووکادو، زیتون‌ها و مغز و دانه‌های خوراکی استفاده کنید.

فیبر

برای به دستیابی به میزان ۲۵ گرم توصیه‌شده در روز، برای مصرف حداقل ۸ گرم فیبر در وعده شام برنامه‌ریزی کنید؛ این مقدار عمدتا باید از مواد غذایی کربوهیدراتی غنی از فیبر مانند غلات کامل، سبزی‌های نشاسته‌ای، لوبیاها، مقدار کمی میوه و مواد غذایی چرب حاوی فیبر مانند آووکادو، تخمه‌‌ها و مغزهای خوراکی باشد.

قندها

میزان مصرف کلی قندها در روز نباید از هفت گرم تجاوز کند. و هنگامی که موضوع قند افزوده‌شده مطرح است نباید میزان آن از ۴ گرم تجاوز کند- یعی حدود قاشق چای‌خوری از هرگونه شیرین‌کننده استفاده‌شده در سس یا چاشنی سالاد.

دیر شام نخورید

مطلوب این است که شما بایستی ۲ تا ۳ ساعت بعد از میان وعده ساعت ۳:۳۰ بعدازظهر، شام بخورید. اگر شما برنامه‌ای برای ورزش بعد از کار دارید، میان وعده خود را دیرتر و حدود ۴:۳۰ بعدازظهر میل کرده و سپس در ساعت ۵:۳۰ به‌به مدت یک ساعت ورزش کنید و حدود ساعت ۷ تا ۷:۳۰ شام بخورید. همان‌طور که در قبل ذکر شد، در مورد خوردن شام دیروقت نگران نباشید تا زمانی که میزان کالری روزانه شما از حد مجاز تجاوز نکند، زمان غذا خوردن تأثیری بر وزن شما نخواهد داشت.

اشتباهاتی که در وعده شام مرتکب میشویم

حذف کربوهیدرات‌ها: افرادی اغلب به رژیم‌های غذایی فاقد کربوهیدرات به‌عنوان روشی برای کاهش وزن سریع روی می‌آورند، اما خود را از یک ماده مغذی مهم محروم کرده و حتی ولع آن‌ها به خوردن کربوهیدرات‌ها بیشتر می‌شود و در نهایت کارشان به افراط در خوردن کربوهیدرات‌ها می‌شود. کربوهیدرات‌های غنی از فیبر نظیر غلات سبوس‌دار، سبزی‌های نشاسته دار و لوبیاها هستند و درواقع شما را به مدت طولانی‌تری سیر نگه‌داشته و یک رژیم غذایی متعادل که تداوم بلندمدت آن آسان‌تر است را به وجود می‌آورند.

بشقاب غذایی بزرگ و حجیم: اندازه بشقاب‌های شام کاملاً استاندارد است اما مقدار غذایی که شما می‌توانید در یک بشقاب غذایی بریزید می‌تواند به دو تا سه برابر میزان کالری که باید از یک وعده شام دریافت کنید افزایش یابد. اندازه بشقاب غذایی خود را کاهش داده یا حتی از بشقاب‌های سالاد یا کاسه‌های غلات با اندازه کوچک‌تر استفاده کنید. نگران اندازه‌گیری وعده‌های غذایی خود نباشید، باقیمانده وعده غذایی خود را برای ناهار فردا در یخچال نگهدارید، بنابراین برای خوردن چند لقمه بیشتر وسوسه نخواهید شد.

تعیین یک زمان دقیق برای صرف شام: با وجود اینکه مواردی وجود دارد که بایستی گفته شود نظیر نخوردن غذاهای سرپایی بعد از یک زمان خاص (مثلاً خوردن آن‌ها بعد از اینکه شما به‌تازگی شام خورده‌اید)، اما اگر شما وعده شام را به علت اینکه دیروقت است، حذف کنید این موضوع ممکن است موجب پرخوری شما در روز بعد شود. غذا خوردن بعد از ساعت ۸ بعدازظهر موجب اضافه‌وزن شما نخواهد شد بنابراین شما نیازی به حذف وعده شام ندارید. فقط مطمئن شوید که وعده شام شما از نظر کالری متوازن است و شما بیش‌ازحد نیاز روزانه کالری دریافت نمی‌کنید.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید