توصیه های طب سنتی برای عید نوروز

0
493

جشن نوروز و دید و بازدید‌های آن از سنت‌های زیبا و بسیار کهن ایرانیان هستند و هرساله خانواده‌ها با شروع فصل بهار آن را جشن می‌گیرند و به خانه‌های یکدیگر می‌روند. در این دید و بازدید‌ها خوراکی‌های مختلفی برای پذیرایی میهمانان مورد استفاده قرار می‌گیرد که متاسفانه برخی از آنها در صورت مصرف زیاد می‌توانند باعث بروز مشکل در وضعیت سلامتی شوند. در این نوشتار به همراه یک متخصص به بررسی توصیه های طب سنتی برای عید نوروز خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

توصیه های طب سنتی برای عید

توصیه های طب سنتی برای عید

محمود خدادوست مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت توجه به سلامت در دیدگاه طب ایرانی گفت: مردم هر سال یک بار به متخصصان طب سنتی و سلامتکده های طب سنتی مراجعه کنند زیرا در سلامتکده های طب سنتی فقط بیماران مراجعه نمی کنند بلکه انسان های سالم نیز می توانند از خدمات این سلامتکده ها بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه توجه به نو شدن زمان و آغاز فصل طراوت باید با نو شدن رفتارها و کنار گذاشتن عادات غلط همراه باشد، افزود: بیایید یک قدم برای سلامتی به جلو برداریم و امسال یک عادت سلامت بخش را در زندگی خود نهادینه کنیم.

مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت بیان کرد: این عادت می تواند توجه هر روزه به مبدا خلقت و سلامت، و کمک گرفتن از طبیب ازلی باشد، همچنین می توانید برای توصیه های کلی سلامت بخش راه کارهای جزئی بیابید، به عنوان نمونه می توان برای افزایش فعالیت روزانه قبل از رسیدن به مقصد (مثلا یک ایستگاه زودتر) پیاده شده و بقیه مسیر را پیاده بروید، نخریدن نوشابه های گاز دار و بجای آن مصرف شربت سکنجبین یا شربت آبلیمو نیز می تواند از این قدم ها باشد.

وی تصریح کرد: همچنین استفاده از چای بدون طعم دهنده های مصنوعی، جایگزین کردن دمنوش های گیاهی، کمتر کشیدن روزی یک نخ سیگار برای سیگاری ها یا مصرف سبزی خوردن به جای ماست و ترشی و سالاد همراه غذا می تواند از این گزینه ها باشد، این قدم ها باید برای شما قابل انجام بوده و خیلی ایده آل گرایانه و دشوار نباشد و برای انجام آن باید مصر و مصمم باشید.

خدادوست با بیان اینکه در موقع خوردن آجیل و تنقلات و همچنین میوه ها تنها از یک نوع مصرف کنیم، افزود: البته در خصوص شیرینی ها؛ شیرینی های ساده مثل نخودچی یا برنجی گزینه های بهتری هستند شاید خوب باشد اگر اضافه وزن دارید کلا میوه را جایگزین شیرینی کنید.

وی گفت: در ضمن حذف وعده ناهار و غنی تر کردن وعده صبحانه توصیه همیشگی ما در ایام نوروز است، اگر احساس سیری می کنید یک وعده در میان، غذا بخورید، مثلاً اگر ناهار خوردید شب شام نخورید.

مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت اظهار داشت: اگر مشکل معده و سوء هاضمه دارید سعی کنید آب و مایعات را همراه با غذا نخورید، کبابها غذای مناسبی برای شما هستند اما غذاهای سرخ شده در روغن و مصرف سبزیجات و میوه جات خیلی برای شما مناسب نیست، در میوه ها سیب و موز برای این دسته بیماران مناسب تر است.

وی مصرف دمنوش گزنه و سبزیجات پخته نظیر هویج، کلم، زیتون، جو و کرفس و شنبلیله را برای بیماران دیابتی مناسب دانست.

توصیه های طب سنتی برای عید

خدادوست توصیه کرد: فشار خونی ها گریپ فروت را می شناسند اما شاید ندانند که مصرف همزمان آن با داروهای فشار ممکن است آنها را به شوک ببرد، پس مراقب باشید و چای ترش (رز چینی) را هم فراموش نکنید.

وی در خصوص عیدی دادن نیز گفت: یک پیشنهاد این است که همراه عیدی به فرزندانتان یک گلدان گل کوچک هدیه بدهید، هر روز از او بخواهید که به آن نگاه کند و آن را آب دهد، اینطور هم به سلامت روحی او کمک کردید و هم علاقه به طبیعت را در او زنده نگه داشته اید.

مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت در رابطه با سیزده بدر بیان کرد: مهم نیست کجا می روید، مهم این است که از این روز حتی اگر جایی نرفته اید بتوانید لذت ببرید حتی اگر در ترافیک خروج از شهر یا ورود به شهر قرار بگیرید، مهم این است که به رغم همه کمبود ها بتوانید شاد باشید و دیگران را شاد کنید.

وی افزود: تعادل اعراض نفسانیه یعنی کنترل خشم، ناراحتی و شادی یکی از مهمترین اصول حفظ تندرستی طب ایرانی است و این روز برای ایجاد تعادل، مناسب است.

خدادوست با بیان اینکه ۱۴ فروردین را شروع ماراتون نفس گیر تا سال بعد و یک سال کار خسته کننده نبینید، تصریح کرد: شما احتیاج دارید روز خود را به ۴ قسمت تقسیم کنید، کار، استراحت، عبادت و تفریح بدانید که سه قسمت اول وابسته به قسمت آخر هستند.

وی یادآور شد: پس هر روز ساعاتی را به تفریح اختصاص دهید و هر هفته نیز در آخر هفته ها برنامه تفریحات ساده و سالم داشته باشید تا روح پرنشاط و بدن سالم ابزار پرواز دائمی شما به سمت سلامت و کمال باشد.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید