توصیه های تغذیه در طب سنتی

0
852

همان طور که می دانیم به جز آب که ماده ی اصلی حیات است ما ۳ گروه ماده ی غذایی اصلی داریم شامل پروتئین ها، قندها و چربی ها که در تامین انرژی و ساختمان بدن به کار می روند و ۲ گروه مواد غذایی فرعی که شامل مواد معدنی یا املاح و ویتامین ها هستند که در فعالیت ها و واکنش های شیمیایی بدن دخالت دارند. ما به این ۵ دسته مواد نیاز داریم. این ۵ دسته مواد غذایی در غذاهای گیاهی و یا غذاهای با منشا حیوانی وجود دارند. توصیه ی اصلی این است که بیش از دو سوم این مواد از منشا گیاهی تامین شود. در این قسمت چند فرمول جهت تنظیم ترکیب مواد غذایی و توصیه های تغذیه در طب سنتی را بررسی خواهیم کرد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

تغذیه در طب سنتی

تغذیه در طب سنتی – ۳ فرمول ۷۰ درصد

 • ۷۰ درصد اول: هفتاد درصد مواد غذایی که مصرف می کنیم منشا گیاهی داشته باشد.
 • ۷۰ درصد دوم: هفتاد درصد این مواد غذایی گیاهی، خام مصرف شود.
 • ۷۰ درصد سوم: هفتاد درصد مواد غذایی گیاهی که می ریزیم آب پز یا بخارپز طبخ شوند.

پس نتیجه می گیریم:

 • ۳۰ درصد مواد غذایی مصرفی منشا حیوانی داشته باشد. ۲۰ درصد شامل انواع گوشت و ۱۰ درصد محصولات حیوانی باشد مثل لبنیات و تخم مرغ
 • ۳۰ درصد از مواد غذایی که می پزیم را سرخ کنیم یا کباب. ۷۰ درصد آن ها را به صورت بخارپز یا آب پز مصرف کنیم.

فرمول گوشت خواری

آموختیم که حداکثر ۳۰ درصد مواد غذایی منشا حیوانی داشته باشد و حداکثر ۲۰ درصد از این ۳۰ درصد گوشت باشد. اما چه مقدار گوشت باید در هفته مصرف شود:

 • حداکثر سه نوبت گوشت در هفته مصرف شود.
 • یک وعده گوشت قرمز
 • یک وعده گوشت پرندگان، مرغ و سایر ماکیان
 • یک وعده گوشت ماهی

فرمول گیاه خواری

می دانیم انسان هم گیاه خوار است و هم گوشت خوار و بدن برای تامین انرژی و حفظ سلامتی به دو دسته مواد غذایی نیاز دارد و بهنرین اصل رعایت نسبت مصرف مواد غذایی حیوانی به گیاهی است که ۳۰ درصد سهم مواد غذایی حیوانی است و ۷۰ درصد سهم مواد غذایی گیاهی که دریافت می کنیم بهتر است که ترکیب زیر را داشته باشد.

 • ۷۰ درصد میوه ها و سبزی ها
 • ۳۰ درصد غلات و حبوبات

توجه کنیم برنج باید سهم کمی در لیست غذایی داشته باشد و ترجیح این است حداکثر هفته ای سه وعده برنج مصرف شود.

توجه مهم: میوه و سبزی های فصل باید مصرف شود.

قانون غذای پختنی

تاکید می شود در شبانه روز یک وعده بیشتر غذای پختنی مصرف نشود که با توجه به توصیه های قبلی متوجه می شویم شام بهترین نوبت مصرف غذای پختنی است و نکته ی مهم دیگر نوع پختن غذاست. بهترین شیوه ی پخت در طب سنتی همان بار گذاشتن غذا است که هم آب پز و هم بخارپز می شود و روش دیگر کباب کردن مواد غذایی است و برای حفظ سلامتی باید از سرخ کردن مواد غذایی پرهیز جدی داشت و جز موارد خاص را شامل نشود.

قانون استراحت دستگاه گوارش

دستگاه گوارش انسان همیشه درگیر هضم و جذب مواد غذایی است یا درگیر دفع و هیچ لحظه ای غیر فعال نیست. باید به این سیستم بدن فرصت استراحت و پاک سازی داد و بهترین راه استراحت و پاک سازی دستگاه گوارش روزه داری است که در آموزه های دیدنی هم توجه جدی به روزه داری شده است. جدا از روزه داری در ماه مبارک رمضان در اینجا توصیه می شود تا هر فرد با توجه به نوع مزاج خود و شرایط خود یکی را انتخاب کند.

توصیه ی مهم: یک روز در هفته، روزه داری که می تواند هر روزی باشد و یا پنج شنبه ها که توصیه شده است ولی بهتر است روز ثابتی در هفته باشد. هفته ای یک روز امساک از خوردن می تواند به یکی از شیوه های زیر باشد:

انواع روزه ی یک روزه در هفته:

 • هفته ای یک روز امساک کامل: فرد در طی هفته یک روز مثل روزه داری دینی روزه ی کامل می گیرد.
 • روزه ی شیر هفته ای یک روز فرد هیچ ماده ی غذایی در طی ۲۴ ساعت دریافت نکند به جز ۶ الی ۸ لیوان شیر و عسل
 • روزه ی گیاه خواری در طی یک روز هفته فرد فقط میوه جات در ۳ ساعت مصرف کند.
 • روزه ی کامل به جز آب

فرد روزه کامل بگیرد فقط طی ۲۴ ساعت ۶ لیوان آب مصرف کند.

درصورتی که روزه یکبار در هفته با یکی از روش های چهارگانه ذکر شده تداوم یابد به بدن فرصت پاک سازی هفتگی می دهیم و واقعا روش موثر و ساده ای برای تضمین سلامتی فرد است.

تغذیه در طب سنتی

قانون غذای ساده

طبق این قانون بهترین غذا، غذایی است که کمتر دست کاری شده باشد. ماده ی اولیه آن منجمد نشده باشد، پخته نشده باشد، کنسرو نشده باشد و برای نگهداری طولانی مدت مواد افزودنی و نگه دارنده به آن اضافه نشده باشد. تا می توانیم خوراکی وحشی (غیر پرورشی) مصرف کنیم.

تغذیه در طب سنتی و قانون کاربرد مزاج ها

در قوانین قبلی توضیح داده شد فرد باید مزاج خود را بشناسد و مزاج مواد غذایی و مصلحات را هم بشناسد. برای شناخت مزاج خود باید به پزشک طب سنتی مراجعه کرد تا به طور دقیق تشخیص مزاج انجام شود. با فرض بر اینکه خواننده مزاج خود را می شناسد دراین بخش مزاج گروهی از مواد غذایی و غذاهای مفید و مهم برای هر فرد با مزاج مشخص ارائه می شود.

غذاهایی با مزاج گرم و تر

این گروه از غذاها خون ساز هستند و در بدن، گرما و رطوبت پدید می آورند. روغن حیوانی، گوشت گوسفند، گوشت  شترمرغ، بوقلمون، گوشت گوساله، تخممرغ ومیگو، گندم، نخود، روغن کنجد، روغن زیتون، انگور، خربزه، توت سفید، سیب، کشمش، خرما، شلغم، هویج، پونه، نعنا، ریحان، انبه، انار شیرین، گلابی، زیتون و ماست چکیده.

غذاهای گرم و خشک

این گروه از مواد غذایی صفرا ساز هستند و موجب گرمی و انرژی در بدن می شوند. فندق، پسته، گردو، گوشت پرندگان مثل گنجشک، کبوتر، مرغابی، شاهدانه، شنبلیله، نارگیل، سیر، پیاز، سیاه دانه، فلفل، روغن گردو، دارچین، زنجبیل، زعفران، زیره

غذاهای سرد و تر

در بدن تولید بلغم می کنند:

همه شیرها، پنیر تازه، گوشت ماهی، گوساله، گاو، اردک، غاز، همه پرندگان آبی، گوشت مرغ و تخم مرغ ماشینی، خیار، کاهو، کاسنی، اسفناج، گوجه فرنگی، آلو، گیلاس، توت فرنگی، زرشک، هندوانه، مرکبات، انار ترش، جو، لوبیا سفید، عدس، ماش

غذاهای سرد و خشک

این غذاها تولید سودا می کنند:

گوشت گاو و گوساله ی فریز شده، ماهی سرخ شده، غذای بیات، برنج، سوسیس، کالباس و کنسروها، چای، قهوه، نوشابه ی گازدار، آبجو، سرکه، آبغوره، گشنیز، کلم، تره، سماق، ماست ترش، کشک، آش دوغ، آش سماغ

غذاهای معتدل

کنجد، خرفه، آب گوشت بره، روغن کنجد، بادام شیرین، توت سفید، انجیر، انگور، نان گندم، شیر و ماست تازه ی گوسفندی

تغذیه در طب سنتی و شناخت مزاج

در طب سنتی هر مزه ی غذایی دارای مزاج مخصوص به خود است. این مزاج می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب غذای مناسب برای مزاجمان باشد.

منبعنیک‌ونو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید