توصیه‌های مهم برای روزه داران دیابتی

0
669

روزه گرفتن برای افرادی که بیماری دیابت دارند کار آسانی نیست و به خصوص در فصل‌های گرم سال که روزهای بسیار بلندی را پشت سر میگذارند، این موضوع در بیماران دیابتی باعث میشود تا آب بدن کاهش پیدا کرده و در نهایت منجر به افت شدید قند خون گردد. در ادامه توصیه‌های مهم را برای افراد دیابتی که روزه دار هستند ارائه می‌کنیم.

دیابتیدیابت ( به انگلیسی: Diabetes ) نوعی بیماری است که در آن بدن فرد بیمار توانایی خود در تولید انسولین را از دست می‌دهد. وظیفه‌ی انسولین در بدن انسان، کاهش قند خون است.

سهیلا مروستانی، متخصص غدد گفت: با توجه به اینکه روزهای ماه مبارک رمضان بسیار طولانی و گرم است، آب بدن کم می شود و این مسئله در بیماران دیابتی باعث افزایش غلظت خون و افت شدید قند خون می شود در نتیجه باید این افراد قبل و بعد از افطار و تا پایان شب در چند مرتبه قند خون خود را آزمایش کنند.

توصیه های مهم برای روزه داران دیابتی

وی تآکید کرد: این بیماران از مصرف غذاهای شیرین و نشاسته ای مثل زولبیا یا غذاهای چرب و حجیم مثل حلیم، کله پاچه و آش خودداری کنند.

این متخصص غدد ادامه داد: بیماران دیابتی که هنوز بیماری خود را کنترل نکرده اند و قند خون آنها هنوز به حد قابل قبولی نرسیده بهتر است روزه نگیرند.

مروستانی گفت: بیمارانی که انسولین مصرف می کنند یا دچار فشار خون بالا هستند نیز مجاز به روزه گرفتن نیستند.افراد سالخورده، زنان باردار و شیرده مبتلا به دیابت نیز نمی توانند روزه بگیرند.

وی در رابطه با علائم افت قند خون گفت: اگر فرد دچار تعریق، عرق سرد و تپش قلب شود، این نشان دهنده افت قند خون است که در این صورت باید روزه افطار شود.

این متخصص غدد ادامه داد: اما اگر قبل از سحر قند خون حداکثر ۱۳۰ میلی‌گرم درصد، دوساعت بعد از سحر حداکثر ۱۸۰ ، بین ساعت یک تا ۳ بعدازظهر کمتر ۷۰ نباشد، قبل از افطار حداکثر ۱۳۰ و دو ساعت بعد از افطار حداکثر ۱۸۰ باشد روزه داری منعی ندارد.

فارس

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید