تقویت قلب با اسید چرب امگا ۳

0
558

وقتی به اسید چرب امگا ۳ فکر می‌کنیم، اغلب به یاد خواص ضدالتهابی و تقویت‌کننده‌ی سیستم ایمنی امگا ۳ می‌افتیم. اما مطالعات جدید نشان می‌دهند که اسید چرب امگا ۳ می‌تواند به بهبود سلامت قلب کمک کرده و حتی عملکرد آن را بعد از آسیب‌ها و سکته‌ی قلبی بازیابی کند.

اسید چرب امگا 3

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» مطالعه‌ای که در مجله‌ی پزشکی Circulation منتشر گردید، اشاره به مصرف مکمل‌های امگا ۳ و تاثیر آن بر ترمیم و بازیابی سلامتی قلب بعد از سکته دارد. اگرچه قبل از این مطالعه، خاصیت اسید چرب امگا ۳ برای بهبود چرخش گردش خون ثابت شده بود، اما این اولین مطالعه‌ای است که به اثرات مستقیم امگا ۳ بر قلب و قدرت آن در بازیابی قلب بعد از سکته می‌پردازد.

محققین دریافتند که مصرف زیاد امگا ۳ به صورت روزانه در مدت ۶ ماه توانست عوارض قلبی را در افراد کاهش داده و عملکرد قلب را بهبود ببخشد. در حالی که برخی از افراد در این مطالعه دارونما دریافت کرده و چنینی بهبودی را تجربه نکردند. این نتایج می‌تواند خبری خوب برای افرادی باشد که حمله‌ی قلبی را تجربه کرده و یا با بیماری‌های قلبی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

حمله‌ی قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که مسیر جریان خون به عضله‌ی قلب مسدود می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا اکسیژن لازم به قلب نرسیده و حمله‌ی قلبی پدیدار شود. شدت آسیب ناشی از حمله‌ی قلبی بستگی به میزان و مدت زمان محرومیت قلب از اکسیژن دارد که می‌تواند باعث بروز اختلال در عملکرد قلب گردد. به همین دلیل مصرف مکمل‌های امگا ۳ بعد از تجربه‌ی حمله‌ی قلبی برای بازیابی سلامت و عملکرد قلب، بسیار حائز اهمیت است.

منابع غذایی امگا ۳

اگرچه ماهی‌ها به عنوان منبع اصلی امگا ۳ شناخته می‌شوند، اما بسیاری از ماهی‌ها حاوی مواد سمی مانند جیوه هستند. به همین دلیل لازم است که با سایر منابع غذایی – گیاهی اسید چرب امگا ۳ آشنا شوید.

۲۸ گرم بذر کتان – ۶۳۸۸ میلی‌گرم امگا ۳

۲۸ گرم دانه‌های چیا – ۴۹۱۵ میلی‌گرم امگا ۳

۲۸ گرم بذر شاهدانه – ۱۱۰۰ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان اسفناج – ۳۵۲ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان کدو حلوایی – ۳۳۸ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان گل کلم – ۲۰۸ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان بلوبری – ۱۷۴ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان برنج وحشی – ۱۵۶ میلی‌گرم امگا ۳

یک عدد انبه – ۷۷ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان خربزه – ۵۸ میلی‌گرم امگا ۳

¼ فنجان گردو – ۲۷۰۰ میلی‌گرم امگا ۳

۲۸ گرم بادام هندی – ۱۰۵ میلی‌گرم امگا ۳

۲۸ گرم دانه‌های کنجد – ۱۰۵ میلی‌گرم امگا ۳

¼ فنجان تخمه کدو تنبل – ۴۰ میلی‌گرم امگا ۳

روغن خردل – یک قاشق‌غذاخوری از این روغن حاوی ۸۲۶ میلی‌گرم امگا ۳ است. اگرچه باید مراقب باشید که مصرف زیاد این روغن می‌تواند باعث مسمومیت کبد شود.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید