تقویت حافظه کوتاه مدت

0
591

تا حالا شده مکالمه‌ای را شروع کرده باشید و ناگهان یادتان رفته باشد که چه چیزی می‌خواستید بگویید؟ یا مثلا به سوپرمارکت بروید و ندانید چه چیزی می‌خواهید بخرید؟ اگر پاسخ‌تان به این سوال‌ها مثبت است، احتمالا نیاز به تقویت حافظه کوتاه مدت خود دارید.

تقویت حافظه کوتاه مدت

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» حافظه کوتاه مدت نوعی پروسۀ ذهنی است که اطلاعات را برای ۱۵ تا ۳۰ ثانیه نگهداری می‌کند. گرچه احتیاجی نیست که تمام اطلاعات را به یاد داشته باشید، اما فراموشکاری می‌تواند آزاردهنده باشد و حتی باعث بروز خطر در انجام کارهای روزانه مثل آشپزی و رانندگی گردد.

روش‌های طبیعی تقویت حافظه کوتاه مدت که در ادامه آورده‌ایم به شما کمک می‌کنند تا دیگر اسامی افرادی که تازه ملاقات کرده‌اید را فراموش نکرده و کلیدهایتان را در خانه جای نگذارید.

زنجبیل بخورید

تحقیقات نشان می‌دهند که زنجبیل برای درمان از دست دادن حافظه و زوال عقل مفید است. در مطالعه‌ای که بر روی زنان میانسالِ سالم انجام شد، مشخص گردید که مصرف مکمل‌های زنجبیل به  بهبود توجه، حافظه و زمان واکنش آنها کمک کرده است.

روش‌های متنوعی برای خوردن زنجبیل وجود دارد؛ می‌توانید با این ادویه غذا و نوشیدنی‌های مختلف درست کنید.

مدیتیشن

مدیتیشن به تقویت حافظه کوتاه مدت و بلند مدت کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند، افرادی که حتی تا به حال مدیتیشن انجام نداده‌اند، می‌توانند با این روش در طی ۸ هفته حافظۀ خود را بهبود ببخشند.

اجتناب از مصرف شکر و غذاهای قنددار

محققین می‌گویند شکر می‌تواند باعث تخریب حافظه کوتاه مدت شود. شکر باعث بالا رفتن قند خون شده که در نتیجه منجر به کاهش توجه و خرابی خلق‌وخو می‌گردد. شکر تقریبا در تمام غذاهای فرآوری شده وجود دارد؛ پس کاهش مصرف این نوع غذاها می‌تواند برای حافظه‌تان مفید باشد.

استفاده از مکمل

ثابت گردیده که مصرف این مکمل‌ها می تواند برای تقویت حافظه کوتاه مدت مفید باشد:

کورکومین: ترکیبی که در زردچوبه یافت می‌شود و بر اساس نتایج مطالعات، برای بهبود حافظه و توجه مفید است.

کهن‌دار یا جینکو: یکی از بهترین مکمل‌ها برای مغز انسان است. محققین باور دارند که این مکمل قدرت بالایی در تقویت حافظه کوتاه‌مدت دارد.

منیزیم ال-تریئونیت (L-threonate): ثابت شده که این مکمل نیز برای تقویت حافظه بلند مدت و کوتاه مدت موثر است.

۸ ساعت خواب روزانه

داده‌ها نشان می‌دهند که تقریبا نیمی از مردم آمریکا به اندازۀ لازم خوابِ باکیفیت شبانه ندارند. نداشتن خواب مطلوب می‌تواند عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار دهد. تحقیقات نشان می‌دهند که داشتن خواب مناسب باعث می‌شود تا ما بتوانیم در دفعه تا ۷ بیت اطلاعات را به یاد بیاوریم، در حالی که نداشتن خواب باکیفیت باعث می‌شود این عدد به ۱ یا ۲ بیت تقلیل پیدا کند.

شکلات تلخ بخورید

شکلات تلخ فقط برای سرکوب اشتها مفید نیست، بلکه به تقویت حافظه نیز کمک می‌کند. ترکیبات موجود در شکلات تلخ به بهبود جریان خون به مغز کمک کرده که در نتیجه به تقویت پاسخگویی و توجه منجر می‌شوند. در مطالعه‌ای محققین دریافتند که نوشیدن دو فنجان شکلات داغ می‌تواند به مدت ۲ تا ۳ ساعت، حافظه را به میزان ۳۰ درصد بهبود ببخشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید