بهترین تغذیه برای پیشگیری از سرطان پوست

0
271

پوست یکی از مهم‌ترین عضوهای بدن انسان‌هاست که ما را در برابر بسیاری از آلودگی‌های و آسیب‌های محیطی محافظت می‌کند. برای حفظ سلامت و عملکرد مطلوب پوست، باید تغذیه‌ای مناسب و سالم داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است بیماری‌های پوستی به سراغ شما آیند. در این نوشتار به بررسی بهترین تغذیه برای پیشگیری از سرطان پوست می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

پیشگیری از سرطان پوست

سرطان پوست یکی از شایع ترین سرطان ها در جهان بوده که سالانه ۵.۴ میلیون مورد جدید تشخیص داده می شوند.

این سرطان نرخ مرگ و میر بالایی ندارد اما سالانه ۸.۱ میلیارد دلار صرف درمان بیماران مبتلا به این سرطان شده وشمار مبتلایان رو به افزایش است.

عواملی زیادی در ابتلا و پیشگیری از سرطان نقش دارند که یکی از آنها سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب است.

پیشگیری از سرطان پوست با گوجه فرنگی

مطالعه اخیر دانشمندان نشان داده است که مصرف روزانه گوجه فرنگی خطر ابتلا به سرطان پوست را به ویژه در مردان تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

محققان در یک مطالعه بر روی موش ها دریافته اند که رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را تا میزان زیادی تغییر دهد.

موش های نر با رژیم غذایی حاوی ۱۰ درصد پودر گوجه فرنگی به مدت ۳۵ هفته تغذیه شدند و سپس در معرض نور ماوراء بنفش قرار گرفتند که در مقایسه با موش هایی که گوجه فرنگی مصرف نکرده بودند به طور متوسط ۵۰ درصد کمتر به سرطان پوست مبتلا شده بودند.

جسیکا کوپر استون، از دانشگاه ایالتی اوهایو محقق این مطالعه می گوید: بین گوجه فرنگی و ابتلا به سرطان رابطه ای وجود دارد؛ در واقع کاروتنوئیدهای غذایی و ترکیبات رنگدانه ای گوجه فرنگی پوست را مقابل آسیب نور ماورابنفش خورشید محافظت می کند.

این محقق افزود: آزمایش های بالینی انسانی پیش از این نشان می دهد که خوردن رب گوجه فرنگی در مدت طولانی می تواند آفتاب سوختگی را کاهش دهد که می تواند به کاروتنوئیدهای این ماده غذایی و محافظت پوست در برابر اشعه UV مرتبط باشد.

لیکوپن، کاروتنوئید اولیه در گوجه فرنگی است که به عنوان موثرترین آنتی اکسیدان شناخته شده و محققان اظهار کردند که این ماده در جلوگیری از قرمز شدن پوست پس از قرار گرفتن در معرض نور ماورابنفش موثر است

این تیم تحقیقاتی دریافتند که تنها موش های نری که گوجه فرنگی قرمز خشک استفاده می کردند رشد تومورها کندتر بود اما موش هایی که نارنگی و گوجه فرنگی مصرف می ‌کردند با وجود اینکه کاروتنوئید بیشتری مصرف کردند اما تومورهایشان کمتر تحت کنترل قرار داشتند، به همین دلیل محققان بر روی سایر مواد موجود در گوجه فرنگی و ابتلا به سرطان در حال تحقیق هستند.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید