توصیه‌های تغذیه‌ای برای جلوگیری از سنگ کلیه

0
454

برای جلوگیری از سنگ کلیه باید مقداری با دقت بیشتر به خورد و خوراک خود توجه کنید و مصرف برخی از مواد غذایی را تحت کنترل داشته باشید. خوراکی‌هایی مثل قهوه اگر بیش از حد مصرف شوند، خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهند. البته قهوه فقط یکی از مواد غذایی است که مصرف زیادش با بروز سنگ کلیه ارتباط دارد. در ادامه به بررسی برخی از این خوراکی ها میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

جلوگیری از سنگ کلیه

کافئین

مصرف بی از حد نوشیدنی‌های کافیئن‌دار مانند قهوه، چای و نوشابه استرس‌تان را بالا برده و کلیه‌هایتان را برای ساخت سنگ تحریک می‌کند. با مصرف کافئین میزان کلسیم در ادرار زیاد شده و علاوه بر سنگ کلیه ممکن است دجار نارسایی کلیوی نیز شوید لذا برای جلوگیری از سنگ کلیه ، مصرف این دسته از نوشیدنی ها را به حداقل برسانید.

ریواس

اگر سنگ کلیه در خانواده‌تان ارثی است، باید برای جلوگیری از سنگ کلیه از غذاهایی حاوی اگزالات (ماده‌‎ای که موجب سنگ کلیه می‌شود) دوری کنید. ریواس یکی از خوراکی‌های سرشار از اگزالات است.

شیرین کننده‌های مصنوعی

به احتمال زیاد در برخی نوشیدنی‌هایتان از شیرین کننده‌های مصنوعی استفاده می‌کنید. مطالعات نشان داده است شیرین کننده‌های مصنوعی کم کالری نیز باعث اختلال در عملکرد کلیه‌ها می‌شود. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از سنگ کلیه شیرین کننده‌های طبیعی چون عسل را جایگزین قند و شکر کنیم.

گوشت

تحقیقات نشان داده است پروتئین‌های حیوانی ابتلا به سنگ کلیه و آسیب جدی به این ارگان را افزایش می‌دهد. افرادی که از رژیم غذایی سرشار از پروتئین پیروی می‌کنند استرس و فشار روی کلیه‌های خود را چندین برابر کرده و مستعد ساخت سنگ کلیه می‌شوند. گوشت دارای اسید اوریک فراوان بوده و این ماده علت شایع ساخت سنگ کلیه شناخته شده است.

ساردین

اگر کلیه‌هایتان مستعد ساخت سنگ کلیه است و برای جلوگیری از چاقی مواد غذایی سرشار از پوربن(یک ترکیب آلی برای افزایش عطر) استفاده می‌کنید بزودی منتظر سنگ کلیه باشید. ساردین منبغ غنی از پوربن است.

نمک

مقدار سالم نمک در رژیم غذایی برای سطوح مایع بدن ضروری است، اما مصرف بیش از اندازه آن باعث احتباس آب بدن و مشکلات جدی و شدیدتر دیگری می‌شود. یکی از مهم‌ترین عوارض مصرف زیاد نمک ابتلا به قاتل خاموش، فشارخون است که این عارضه در صورت کنترل نشدن باعث نابودی کلیه‌ها می‌شود.

نوشیدنی‌های گازدار

این دسته از نوشیدنی‌ها مانند نوشابه، نوشیدنی‌های انرژی زا، برخی از آبمیوه‌ها و… خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد حتی ممکن است به مشکلات جدی تر از سنگ کلیه مبتلا شوید لذا نوشیدنی‌های طبیعی را جایگزین این دسته از مایعات کنید.

برخی سبزیجات برگ سبز

همان طور که گفتیم مصرف اگزالات و کلسیم بیش از اندازه باعث بروز سنگ کلیه می‌شود و کسانی که سطح بالایی از ترکیب شیمیایی را در ادرار خود داشته باشند مستعد این عارضه نیز هستند همچنین مصرف برخی از سبزیجات مانند اسفناج و بامیه به افرادی که سنگ کلیه را بارها تجربه کردند پیشنهاد نمی‌شود.

لبنیات

خوردن محصولات لبنی برای ساختن استخوان‌های قوی و مستحکم بسیار مفید است اما کلسیم و اگزالات موجود در مواد لبنی بسیار زیاد است و افراد مستعد به سنگ کلیه بهتر است در مصرف آن کمی دقت داشته باشند. کلسیم برای افرادی که کلیه‌های ناراحتی دارند دشمن است .

غذاهای فراوری شده

غذاهای فراوری شده برای تمامی ارگان‌های بدن مضر است و کلیه‌ها از این قاعده مستثنا نیستند. مصرف این دسته از محصولات فراوری شده به کبد و کلیه‌ها بیشترین آسیب را وارد می‌کند.

جام جم

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید