تعطیلات نوروز ۹۷ و توصیه‌های تغذیه‌ای

0
548

کمتر از یک ماه به سال نو مانده و مردم در تکاپوی خریدهای عید و خانه‌تکانی هستند. شاید یکی از نکات منفی عید نوروز، اضافه وزنی باشد که اغلب مردم آن را در تعطیلات تجربه می‌کنند. علت این اضافه وزن به طور کلی خوردن بیش از حد خوراکی‌ها و تنقلات ناسالم و کم‌تحرکی در این دورۀ ۱۰-۱۵ روزه می‌باشد. اگر نگران این موضوع و افزایش وزن‌تان در تعطیلات نوروز ۹۷ هستید، این مطلب را با دقت مطالعه کنید تا با نکات و توصیه‌های تغذیه‌ای مخصوص نوروز آشنا شوید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

نوروز 97

آجیل و مغزهای خوراکی

پسته، بادام، گردو و سایر خشکبار تشکیل دهنده آجیل عید سرشار از کالری است. یک کاسه کوچک آجیل که ۲۰۰ گرم وزن داشته باشد معادل دو بشقاب پر از پلو حاوی کالری است. به بیان دیگر در صورتی که یک فرد طی دو هفته هر روز یک کاسه کوچک آجیل را در کنار غذاهای روزانه بخورد، در پایان تعطیلات دو کیلوگرم به وزنش افزوده می‌شود. تازه این در صورتی است که از خوردن مواد غذایی پر کالری دیگر مثل شیرینی و شکلات اجتناب کند.

شیرینی‌جات

شیرینی‌ها کمتر از آجیل کالری دارند ولی خیلی زودهضم هستند و به همین خاطر بیشتر افراد در طول روزهای عید هر یک یا دو ساعت شیرینی می‌خورند. خوردن یک کاسه آجیل به‌علاوه چهار عدد شیرینی و شکلات در روز می‌تواند موجب حدود سه کیلوگرم اضافه وزن شود.

مهمانی ناهار و شام

بیشتر مردم در روزهای عید به مهمانی می‌روند یا مهمان دارند. در مهمانی‌ها غذای زیادی آماده و مصرف می‌شود. در واقع بیشتر مردم در روزهای عید، علاوه بر مصرف زیاد آجیل و شیرینی، غذای زیاد هم می‌خورند. سعی کنید در تعطیلات نوروز ۹۷ غذای کمتری را مصرف کنید.

میوه‌ها

برخلاف تصور بیشتر مردم، میوه‌ها هم قند زیادی دارند و هم اگر زیاد مصرف شوند کالری زیادی را ایجاد می‌کنند.

مجموع بحث را در قالب یک مثال مرور می‌کنیم؛ وزن خانم جوانی را در نظر بگیرید که اسفند سال گذشته ۸۰ کیلوگرم بوده است. در این فرد به دلیل چاقی اشتها بالا نیست و جذب مواد غذایی کم است. به این ترتیب او با وجود مصرف شیرینی، آجیل و غذاهای متنوع در پایان تعطیلات دارای وزنی معادل ۸۲ کیلوگرم است.

همین خانم طی ماه‌های فروردین تا اسفند امسال با تلاش زیاد توانسته است هشت کیلوگرم وزن کم کند. وزن او اکنون ۷۲ کیلوگرم است. او اشتباه بزرگی را مرتکب می‌شود و به اشتباه تصور می‌کند اگر امسال هم مثل سال گذشته خوب بخورد فقط دو کیلوگرم افزایش وزن خواهد داشت.

به دلیل وزن مناسب و متابولیسم خوب، او هم اشتهای بیشتری دارد و هم برخلاف سال گذشته جذب مواد غذایی در او بسیار بالاست. با خوردن غذا، آجیل و شیرینی در طول سه هفته او حدود هفت کیلوگرم اضافه‌وزن خواهد داشت. باورش مشکل است ولی این فرد تمام زحمات یک سال گذشته را طی ۲۰ روز به باد داده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید