تعریق شبانه در دوره قاعدگی

0
1465

اگر به تازگی تعریق شبانه را در دوره قاعدگی تجربه کرده‌اید، ممکن است کمی مضطرب شده باشید. اما نترسید، زیرا شما تنها نیستید و زنان بسیاری با این مشکل مواجه هستند. «مدیریت موثر» راه‌حلی کلیدی است که می‌تواند به شما در برابر تعریق شبانه کمک کند. در این مطلب به بررسی بیشتر این موضوع و روش‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از این مشکل می‌پردازیم.

تعریق شبانه

علت تعریق شبانه در دوره قاعدگی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث‌رمدیز» تعریق شبانه در علم پزشکی به «هایپرهیدروسیس شبانه» (Nocturnal hyperhidrosis) معروف است. در این وضعیت ناحیۀ تنظیم‌کنندۀ گرما در مغز، دچار ناکارآمدی شده و باعث تعریق فراوان بدن می‌شود. بسته به میزان تعریق، ممکن است مجبور به تعویض ملافه تخت‌تان شوید.

نوسانات هورمونی فراوان در در دورۀ قاعدگی، ممکن است باعث ناکارآمدی هیپوتالاموس گردد که در نتیجه منجر به تعریق شبانه می‌شود. علت این پدیده این است که هیپوتالاموس به طور اشتباهی افزایش دمای بدن را در مغز ثبت می‌کند و منافذ به منظور تولید عرق و کاهش دمای بدن –حتی در حالتی که تعریق فراوان به هیچ‌وجه ضروری نمی‌باشد– منبسط می‌‌شوند.

سایر دلایل

اگرچه هورمون‌ها شایع‌ترین دلیل تعریق شبانه در دوره قاعدگی هستند، اما برخی از مشکلات و بیماری‌ها نیز می‌توانند باعث تعریق شوند. اضطراب، دیابت، مشکلات عصبی، اختلال تیروئید، آپنه خواب و سرطان همگی می‌توانند باعث عرق کردن در طول شب شوند.

روش‌های مقابله با تعریق شبانه

تغییرات رژیمی

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل که شامل چربی‌های سالم، سبزیجات سرشار از آنتی‌اکسیدان و پروتئین باشد، می‌تواند به تنظیم بودن هورمون‌ها در بدن کمک کرده و از بروز تعریق شبانه در قاعدگی جلوگیری کند.

ورزش منظم

ورزش می‌تواند به تقویت بدن برای تنظیم کردن دمای خود کمک کند. البته فراموش نکنید که ورزش کردن تا ۲ ساعت قبل از خوابیدن، می‌تواند احتمال بروز تعریق شبانه را افزایش دهد. پس بهتر است ورزش را در طول روز انجام دهید و آن را برای شب نگذارید.

درمان‌های گیاهی

این باور وجود دارد که برخی از نسخه‌های گیاهی برای تنظیم کردن هورمون‌های بدن مفید هستند. این گیاهان عبارتند از: جینسنگ، توت مار و آنجلیکا سینسیس. استفاده از این گیاهان باید در دوره‌های کوتاه‌مدت و زیر نظر متخصص باشد.

پوشیدن پیژامه راحت و خنک

پیژامه‌هایی را انتخاب کنید که از جنس کتان یا پنبه باشند. این پارچه‌ها اجازه می‌دهند تا گرمای بیشتری آزاد شود، در حالی که پارچه‌های اسپندکس یا اطلس پیشنهاد نمی‌شوند.

ترفندهایی برای جلوگیری از تعریق شبانه

علاوه بر روش‌هایی که در بالا اشاره شد، می‌توانید از ترفندهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم نیز استفاده کنید.

نوشیدن آب: اطمینان از هیدراته بودن بدن نه تنها به بهبود تغذیۀ شما کمک می‌کند، بلکه برای تنظیم کردن دمای بدن نیز مفید می‌باشد.

اجتناب از مصرف زیاد کافئین: کاهش مصرف کافئین می‌تواند برای بهبود سیستم عصبی سمپاتیک مفید باشد که در نتیجه از بروز تعریق شبانه جلوگیری می‌کند.

حمام/دوش آب گرم: اینکار نه تنها آرامش‌بخش بوده، بلکه بدن را نیز خنک می‌کند. در واقع حمام یا دوش آب ولرم به بدن کمک می‌کند تا از بیش از حد گرم شدن جلوگیری کند.

یوگا: یوگا برای رهایی از استرس عالی است. انجام تمرینات یوگا به طور موثر می‌تواند برای تنظیم کردن هورمون‌های بدن مفید واقع شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید