تسکین دردها با طب سوزنی

0
202

همانطور که می دانیم، طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری ها کمک شایانی می کند. در این طب با استفاده از قرار دادن سوزن در نقاط مختلف بدن، می توان مشکلات به وجود آمده را کنترل و سلامتی را دوباره بدست آورد. طب سوزنی در زبان چینی با نام ژن جیو شناخته می شود و از دوران قدیم بسیاری از بیماری ها و درد های مزمن را با این شگرد معالجه می کردند، برای آگاهی بیشتر با گیاه یاب همراه باشید.

طب سوزنی

طب سوزنی و درمان بیماری‌های مغز و اعصاب

در کتاب‌های قدیمی طب چینی گزارش‌های متعددی از درمان بیماری‌های مغز و اعصاب به وسیله‌ی طب سوزنی آمده و حتی به قدرت طب سوزنی در ترمیم بافت عصبی نیز اشاره شده است. در حال حاضر پزشکان سراسر جهان از طب سوزنی برای درمان این بیماری‌ها استفاده می‌کنند. تاثیر طب سوزنی در برخی از این بیماری‌ها به شکل کنترل کننده و توانبخشی است، اما قدرت کنترلی این روش تا حدی است که زندگی سالم و مناسبی را به بیماران می‌بخشد.

بیماری‌های اسکلتی-عضلانی و دردهای مزمن 

این بیماری‌ها معمولا مزمن هستند و با روند پیری، بدتر می‌شوند. از طرفی بیماران برای رفع علائم این بیماری‌ها نیاز به مصرف داروهای مسکن پیدا می‌کنند که بر وضعیت گوارشی آثار نامطلوبی می‌گذارد، بنابراین پیدا کردن روش‌های طبیعی و بی‌عارضه در این بخش اهمیت زیادی دارد. طب سوزنی یکی از روش‌های عالی در کنترل بیماری‌های اسکلتی-عضلانی است که می‌تواند باعث کاهش درد، کاهش گرفتگی‌های عضلانی، بهبود خون رسانی به مفاصل و کاهش خشکی و ورم مفصلی می‌شود.

بیماری‌های قابل درمان یا کنترل: دیسک گردن و کمر، گرفتگی‌های عضلانی، فیبروم یالژی، فروزن شولدر، آرتروز زانو، شانه و گردن، روماتیسم مفصلی، دردهای باقی مانده بعد از شکستگی یا دررفتگی، خار پاشنه، کاهش انحراف‌های مفصلی و …

سینوزیت و زخم بستر

آنتی بیوتیک‌ها در درمان این بیماری‌ها حرف اول را می‌زنند، اما در موارد مزمن و مقاوم به درمان می‌توان از طب سوزنی هم به عنوان مکمل درمان دارویی بهره برد. استفاده‌ی هم زمان از طب سوزنی و داروها باعث سرعت درمانی بالاتر، عود کمتر بیماری و کاهش مصرف داروها می‌شود.

بیماری‌های قابل درمان یا کنترل : سینوزیت عفونی، زخم بستر، عفونت گوش میانی، علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا، بیماری‌های عفونی پوستی، ذات‌الریه، عفونت‌های چشمی، عفونت‌های گوارشی، کمک به کنترل هپاتیت، ایدز و …

سکته‌های مغزی و نوروپاتی

طب سـوزنی غیر از اثرات درمانی، اثرات توانبخشی فوق‌العاده‌ای نیز دارد. قدرت توانبخشی طب سوزنی تا حدی است که گاهی بیمار را تا مرز بهبودی کامل علائم پیش می‌برد. توانبخشی طب سوزنی در بیماری‌های مادرزادی و اکتسابی تفاوتی ندارد و همه‌ی این بیماران می‌توانند از این روش برای افزایش قدرت بدنی استفاده کنند.

نکته‌ی قابل توجه این است که هنگام درمان با طب سوزنی چینی بدون توجه به نوع بیماری مادرزادی، می‌توان به درمان پرداخت.

بیماری‌های قابل درمان یا کنترل: فلج مغزی، اختلالات حسی و حرکتی بعد از سکته‌ی مغزی، پارکینسون، ام.اس، التهاب‌های نخاعی، آسیب‌های مغزی-نخاعی، نوروپاتی‌های مادرزادی، نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی‌های ناشی از مصرف داروها، سندروم‌های نادر مادرزادی، بیماری‌های آتروفیک عضلانی، بیماری‌های چشمی مثل مشکلات شبکیه‌ی چشم، التهاب و آلرژی، کوری عصبی، رتینوپاتی دیابتی، آب مروارید بیماری‌های گوش مثل عفونت‌های گوش، بیماری منیر، کاهش شنوایی در اثر آرتروز استخوان گوش میانی، برخی انواع وزوز گوش، کاهش شنوایی در اثر عوارض دارویی و … . بیماری‌های قلبی-عروقی مثل تپش قلب، آریتمی قلبی، سکته‌ی قلبی، آنژین صدری، فشارخون بالا و پایین، واریس و … همچنین از طب سوزنی برای افزایش اشتها و انرژی در ورزشکاران نیز می‌توان بهره برد.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید