ترک دخانیات و جلوگیری از سرطان مثانه

0
135

وقتی صحبت از مصرف دخاینات و بروز سرطان میشود، اغلب به یاد سرطان ریه می‌افتند، اگرچه مصرف سیگار، قلیان و به طور کلی دخانیات میتواند خطر ابتلا به سرطان ریه را به شدت افزایش دهید؛ اما این تنها نوع سرطان نیست در کمین افراد سیگاری است. تحقیقات نشان میدهند که مصرف دخانیات در بروز سرطان مثانه نیز موثر میباشد. در ادامه به همراه یک متخصص به بررسی این موضوع و ارتباط میان ترک دخانیات و سرطان مثانه میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

ترک دخانیات

حسن جمشیدیان، اورولوژیست و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: سرطان پروستات شایعترین سرطان در بین مردان درایران و جهان است و سرطان مثانه نیز آمار ابتلایی تقریبا معادل سرطان پروستات دارد؛ اما این سرطان بسیار خطرناک تر از سرطان پروستات است.

وی توضیح داد: سرطان مثانه درمانش سخت تر و هزینه درمان آن بسیار سنگین تر است و احتمال مرگ و خطر آن بیشتر از سرطان پروستات است اما سرطانی است که به میزان قابل توجهی قابل پیشگیری است.

جمشیدیان ادامه داد: اگر ترک دخانیات انجام شود و ازمصرف توتون و تنباکو جلوگیری شود، می توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد؛ در صورتی که پیشگیری از سرطان پروستات به دلیل اینکه بیشتر عوامل ارثی در آن دخیل هستند، تقریبا غیرممکن است.

اورولوژیست و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران عوامل محیطی مانند تغذیه نامناسب و آلودگی های هوا را نیز در بروز سرطان مثانه دخیل دانست و گفت: افرادی که به دلایل شغلی در محیط های رنگ سازی بوده یا در مشاغل چرم سازی هستند یا آنهایی که در باتری سازی و در معرض موادی مانند کادمیوم قرار دارند، با احتمال بروز سرطان مثانه روبه رو هستند.

جمشیدیان همچنین وجود طولانی مدت سنگ در مثانه را عامل دیگری در بروز سرطان مثانه عنوان کرد.

شایعترین سرطان ها در زمینه اورولوژی؛ علل و عوامل

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شایعترین نوع سرطان ها در زمینه اورولوژی، سرطان های مجاری ادراری مانند سرطان مثانه، کلیه، بیضه و پروستات است.

جمشیدیان اظهار کرد: عمده سرطان ها در زمینه اورولوژی منشا کروموزومی و ژنتیکی دارند ولی مهمترین عامل سرطان های پروستات، کلیه و مثانه مصرف دخانیات و سیگار است.

وی افزود: مصرف غذاهای چرب و غذاهای آماده (فست فودها) در بروز این نوع سرطان ها نقش زیادی دارند و در مقابل مصرف موادغذایی با منشا گیاهی مانند گوجه فرنگی به دلیل داشتن لوکوپن احتمال بروز این سرطان ها به ویژه سرطان پروستات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

جمشیدیان اظهار کرد: در مورد سرطان کلیه عامل مهمی در خصوص عوامل محیطی شناسایی نشده اما نقش سیگار در این زمینه به اثبات رسیده است بنابراین می تواند به راحتی قابل پیشگیری باشد.

ایرنا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید