تره

0
1073

تره در زبان فارسی همان تره نامیده می شود و در نواحی مختلف ایران نظیر کرمانشاه آن را کور و در شمال ایران ، گیلان به تره کوار هم می گویند. تره از لحاظ خواص دارویی نزدیک به پیاز و سیر می باشد و تفاوت کلی آنها در طعمشان است که تره مزه و طعم ملایم تری دارد. تره به قدری خاصیت دارد که در مصرف آن نباید غفلت کرد، در ادامه مطلب به طور کلی با این سبزی اعجاب انگیز آشنا خواهیم شد. با گیاه یاب همراه باشید.

تره

مشخصات

گیاهی است دو ساله و پایا برگهای ان دراز باریک اغلب خمیده و افتاده به رنگ سبز تیره ، قسمت پایین ساقه سفید است که منتهی به یک پیاز کوچکی در داخل خاک می شود . گلهای آن مجتمع و گروهی به شکل یک گلوله مدور در انتهای ساقه گل دهند ه رنگ هر یک از گلها سفید مایل به سبز یا گلی که از آنها دانه های سیاه و پهن و ناصاف تره به دست می آید . به طور کلی دو نوع است ، یکی نوع کوتاه و نازک تابستانه و دیگری تره فرنگی که نوع زمستانه خیلی بلند ( تا یک متر ) و برگها پهن و قوی می شود .
تکثیر تابستانه آن از طریق کشت بذر آن در اوایل بهار صورت می گیرد و کشت نوع زمستانه آن در اواخر زمستان بذر در شاسی کاشته می شود و گیا ههای حاصله که چند برگه و به ارتفاع ۱۵ – ۱۰ سانتی متر و ساقه آ ن به قطر حدود یک مداد رسید در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت به محل اصلی منتقل می شود و فاصله خطوط را ۲۵ و فاصله بوته ها روی خطوط را ۱۵ سانتی متر باید گرفت.

ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی در تزه کمی ارسنیک وجود داردو به علاوه اسانس روغنی فرار دارد که جزء عمده و اصلی آن را الیل دی سولفید تشکیل می دهد . در پیاز آن در حدود ۴/۰ درصد الیئین وجود دارد و به علاوه وجود الانین ، ارژی نین ، اسپارتیک اسید ، اسپاراژین ، هیستیدین ، لوسین ، متیونین ، تریپتوفان ، والین ، فنیل الانین ، پرولین ، سرین ، وترئونین در ان گزارش شده است .S.G. I. M. P در هر یک صد گرم از قسمت پایین سفید تره فرنگی و پیاز تره فرنگی خام به طور متوسط مواد زیر وجود دارد .
آب ۸۵ گرم ، پروتئین ۲/۲ گرم ، هیدراتهای کربن ۱۱گرم ، خاکیتر ۹/۰ گرم ، کلسیم ۵۲ میلی گرم ، فسفر ۵۰ میلی گرم ، اهن ۱/۱ میلی گرم ، سدیم ۵ میلی گرم ، پتاسیم ۳۴۷ میلی گرم ، ویتامین A۴۰ واحد بین المللی ، تیامین ۱۱/۰ میلی گرم ، رایبو فلاوین ۰۶/۰ میلی گرم ، نیاسین ۵/۰ میلی گرم ، ویتامین C۱۷ میلی گرم

خواص تره

درمان تمامی عفونت ها،تره از جمله سبزی های معروف و خوردنی است که ساقه ندارد و برکهای آن دراز و تا خورده است و به نام«گندزدا» نیز خوانده می شود.
تـره ناراحتی طحال را برطرف می کند.

تـره از نظر خواص غذا و شفا و درمان شبیه سیر و پیاز است، ولی طعم و بوی آن ملایم تر از آْنهاست و دهان را خوشبو می کند.

مصزف تازه رای رفع یبوست دائمی، ترش کردن غذا و سوء هاضمه، رفع چاقی و تسکین درد مفاصل و نقرس مفید است.

مصرف سوپ یا شربت تـره برای معالجه تمام بیماری های حاد و مزمن دستگاه تنفس اثر شفا بخش دارد، مثلاً در گریپ، گلو درد، گرفتگی صدا و سیاه سرفه مفید بوده و اثر خلط آور دارد و در این مواد اضافه کرده کمی عسل به آب تره و مصرف آن مفید تر است.

تـره از سبزی های مدر(ادرار آور) است و لذا خوردن سوپ یا شربت تـره و یا جوشانده ۴ گرم تخم تـره در یک لیتر آب برای حبس البول، آب آوردن بافت ها، دفع سنگ کلیه و تسکین قولنج مفید است.

خوردن تره که در سکه پرورده شده باشد، برای دفع سنگ کیسه صفرا وتورم طحال مفید است.

تره پخته و نیم گرم را چنانچه در محل بوا سیر قرار دهند اثر شفا بخش دارد، همچنین خوردن ۱۵ گرم آب تـره خام، خونریزی بوا سیر را قطع می کند.

مالیدن آب تره یا له کرده آن بر روی پوست برای درمان کهیر و رفع خارش مخصوصاً اگر با سماق مخلوط شود مؤثر است.

مخلوط آب تره با سماق را چنانچه بر روی زگیل بمالند اثر شفا بخش دارد.

تـره، ملین، مقوی هاضمه و پیشاب آور است.

تـره دارای مقدار زیادی آهن است و ویتامین«ث» به مقدار زیادی در برگ های سبز آن وجود دارد مخصوصاً در هنگام تابستان ویتامین های ب۱ ـ ب۲ در تره یافت می شود و دارای کاراتین نیز است.

تره به واسطه داشتن سلولز، نفخ آور است. لذا برای اشخاصی که مبتلا به اختلالات روده هستند چندان خوب نیست.
جوشانده تـره در رفع ذات الریه و رسوبات ادرای کمک زیادی می کند.

مصرف جوشانده و شربت تره، در موارد گرفتگی صدا، زکام، سرفه، برونشیت و تمامی اختلالات حاد دستگاه تنفشی مؤثر است.

انواع تـره فشار خون را پایین می آورد و خوردن آن برای معالجه تمامی عفونت ها مفید است.

در کاربرد خارجی، اگر تـره به صورت له شده بر روی محل گزیدگی زنبور قرار گیرد، باعث تسکین درد می شود.

خوردن ۹ گرم تخم تـره بو داده در روز، برای درمان اسهال مزمن و نفخ شکم مفید است.

برای بند آمدن خونریزی بینی، چند قطره مخلوط از آب تـره با سرکه را دربینی بچکانید. در این موقع متوجه خواهید شد که خونریزی بینی بند می آید.

ضماد (مرهم) تخم تـره، برای معالجه کک و مک، معالجه پیسی و تسکین دردهای عصبی و تحریکات جلدی اثر شفا بخش دارد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید