ترفندهای تسکین نفخ قاعدگی

0
457

علائم قاعدگی در زنان می‌تواند متفاوت باشد، اما یکی از شایع‌ترین آنها نفخ قاعدگی است. تغییرات هورمونی در این دوره می‌توانند احتباس آب در بدن را افزایش داده و به بروز احساس نفخ منجر شوند. گزارشات نشان می‌دهند که معمولا زنان در قاعدگی با افزایش وزن 1 تا 2 کیلوگرمی ناشی از احتباس آب مواجه می‌شوند. در ادامه به ترفندهای تسکین نفخ قاعدگی می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

نفخ قاعدگی

مصرف غذاهای حاوی پروتئین و پتاسیم

پروتئین‌های بدون‌چربی نظیر گوشت گاو، مرغ، ماهی (به ویژه سالمون) و سایر غذاهای دریایی می‌توانند به کاهش نفخ کمک کنند. غذاهایی نظیر موز، آووکادو، اسفناج و قارچ نیز سرشار از پتاسیم بوده و به کاهش احتباس آب در بدن کمک می‌کنند.

دوری از غذاهای بادآور

غذاهایی نظیر کلم، گل کلم، بروکلی، لوبیا، کلم بروکسل و لبنیات بادآور هستند و بنابراین مصرف آنها می‌تواند باعث بروز نفخ و حتی در مواردی گرفتگی‌های قاعدگی شود.

ورزش کنید

شاید ورزش کردن در قاعدگی یا روزهای قبل از آن بهترین کار نباشد، اما یافته‌ها نشان می‌دهند که تمرین‌های سبک نظیر یوگا در دوره قاعدگی می‌توانند نفخ را کاهش دهند. علاوه بر این، ترشح اندورفین‌ها توسط بدن در هنگام ورزش باعث بهبود وضعیت عاطفی شده و انرژی را افزایش می‌دهند.

آب بیشتری بنوشید

شاید این توصیه متناقض به نظر برسد، اما نوشیدن آب بیشتر در واقع اثری ادرارآور دارد و بدن را مجبور می‌کند تا مایعات حبس شده را دفع کرده و در عین حال سطح آب خود را حفظ کند. روزانه حداقل 2 لیتر آب بنوشید و از نوشیدنی‌های حاوی شکر نظیر نوشابه حذر کنید.

دوری از کافئین

کافئین اثری مستقیم بر روی عضلات نرم می‌گذارد که در روده‌ها و رحم قرار دارند. نوشیدن کافئین می‌تواند باعث تکرر انقباضات شده و به گرفتگی‌ها و نفخ قاعدگی ختم شود.

استفاده از سرکه سیب

حداقل روزی 2 قاشق سرکه سیب خالص مصرف کنید، یکی در صبح و یکی قبل از ناهار. اگر به سرکه سیب علاقه دارید، می‌توانید این میزان را دو برابر کنید. سرکه سیب به هضم راحت‌تر غذا کمک می‌کند. برندی را انتخاب کنید که ارگانیک بوده و سرکه‌اش تیره‌تر باشد.

کاهش استرس

کنترل استرس می‌تواند به تسکین ناراحتی‌های ناشی از قاعدگی کمک کند. اینکار در بهبود خلق‌وخو، کاهش شدت و مدت زمان گرفتگی‌ها و نفخ قاعدگی موثر است.

برای کاهش استرس از یوگا، مدیتیشن یا تمرینات تنفس استفاده کرده و یا بر روی مبل لم داده و به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید.

سایر روش‌های تسکین نفخ قاعدگی

  • مصرف مکمل‌های کلسیم و منیزیم
  • چای نعناع فلفلی
  • مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه
  • مصرف ادرارآورهای طبیعی
منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید