تداخل داروهای گیاهی و شیمیایی

0
471

داروهای گیاهی و شیمیایی ساختار متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و در برخی موارد ممکن است مصرفشان در کنار یکدیگر سبب تداخل دارویی گردد و عوارضی را برای فرد ایجاد کند. البته در بسیاری از موارد نیز داروهای گیاهی و سنتی بعنوان یک داروی مکمل در کنار داروهای شیمیایی تجویز میشوند. در ادامه به روابط برخی از داروهای گیاهی و شیمیایی خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

داروهای گیاهی

فلفل قرمز

در سنین بالا، ضعف و ناتوانی جسمی ناشی از عدم گردش خون مناسب، دردهای عصبی و گلو درد به وجود می‌آید. فلفل قرمز یکی از مواد خوراکی است که نقش موثری در بهبود این مشکلات دارد و معمولا به شکل غرغره کردن استفاده می‌شود.

تداخل با آسپرین

یکی از عوارض شایع مصرف طولانی مدت آسپرین‌، آسیب مخاط معده و خونریزی است که در بسیاری از افراد منجر به قطع مصرف دارو می‌شود‌. براساس مطالعات انجام شده، ترکیب کاپسایسین و ماده‌ی موثر اصلی موجود در جدار معده، سبب کاهش بروز آسیب‌های مخاطی و زخم معده ناشی از مصرف آسپرین می‌شود. فلفل قرمز از دیرباز به عنوان گیاهی که سبب افزایش فعالیت ترشحی و مکانیکی دستگاه گوارش می‌شود و جذب بیشتر داروها را افزایش می‌دهد، شناخته شده است‌. از این رو در طب سنتی از فلفل قرمز به عنوان داروی کمکی در کنار سایر داروهای گیاهی استفاده می‌شده است تا جذب آن‌ها را افزایش دهد‌.

توصیه: برای افرادی که مدت طولانی از داروی آسپرین استفاده کرده‌اند، مصرف فلفل قرمز در رژیم غذایی روزانه توصیه می‌شود. مقدار فلفل قرمزی که در مطالعات توانسته است در برابر عوارض گوارشی آسپرین اثر محافظتی ایجاد کند، ۲۰ گرم قبل از مصرف آسپرین است.

نکته‌: مصرف فلفل قرمز در رژیم غذایی جهت افزایش جذب و اثربخشی بیشتر داروها‌، البته پس از مشورت با پزشک‌، توصیه می‌شود.

شیرین بیان

شیرین بیان گیاهی با خواص درمانی مفید است و ضد التهاب، زخم معده و دوازدهه، ضد ویروس و تقویت کننده‌ی عملکرد کبد شناخته می‌شود.

تداخل با داروهای کورتونی شامل پردنیزولون، تریامسینولون، بتامتازون و دگزامتازون

شیرین بیان طبیعی سبب افزایش طول اثر کورتون‌ها در بدن می‌شود، به همین دلیل مصرف مقادیر زیاد آن در بیماران تحت درمان با داروهای کورتونی می‌تواند سبب کاهش سطح پتاسیم و افزایش سطح سدیم خون و بروز عوارضی نظیر آلکالوز متابولیک (قلیایی شدن خون)، احتباس مایعات در بدن، افزایش وزن و هیپرتانسیون ( افزایش فشار خون) شود.

توصیه: بیماران تحت درمان با داروهای کورتونی به ویژه بیماران دچار فشار خون بالا باید از مصرف توام مقدار زیاد شیرین بیان پرهیز کنند، اما اگر به هر دلیلی از ترکیبات شیرین بیان استفاده می‌کنند بهتر است میزان مصرف دارویی کورتونی را تحت نظر پزشک کاهش داده و فشار خون، وزن و سطح سدیم و پتاسیم خون خود را به طور مداوم کنترل کنند.

مدرهای لوپ و مدرهای تیازیدی

تداخل با مدرهای لوپ و مدرهای تیازیدی به عنوان مدر‌های کاهنده‌ی پتاسیم خون شناخته می‌شوند، زیرا با افزایش دفع پتاسیم سبب کاهش سطح پتاسیم خون می‌شود. ‌از طرفی، ترکیب گلیسریزین موجود در گیاه شیرین بیان نیز دارای اثرات کاهندگی پتاسیم خون است، به همین دلیل مصرف مدرهای لوپ یا تیازیدی با شیرین بیان می‌تواند سبب کاهش سطح پتاسیم خون و بروز عوارض سمی ناشی از آن شود.

تداخل با آسپرین‌ و داروهای ضدالتهاب غیر‌استروئیدی (مثل ایبوپروفن، دیکلوفناک، پیروکسیکام، ایندومتاسین، ناپروکسن و تولمتین

بر‌اساس مطالعات متعدد انجام شده، شیرین بیان به واسطه‌ی داشتن ترکیبات فلاونوئیدی سبب ترمیم غشاهای مخاطی و زخم‌های دستگاه گوارش می‌شود و عوارض گوارشی و خون‌ریزی ناشی از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر‌استروئیدی را به نحو بسیار موثری کاهش می‌دهد.

سنبل الطیب

مهم‌ترین کاربرد درمانی این گیاه خواب‌آور، مسکن، ضد نفخ، پایین آورنده‌ی فشار خون و ضد اسپاسم بودن آن است.

تداخل با بنزودیازپین‌ها مانند دیازپام، لورازپام، اگزازپام، کلردیازپوکساید، کلونازپام و آلپرازوام : مصرف گیاه سنبل الطیب سبب تشدید آثار داروهای بنزودیازپینی می‌شود.

تداخل با داروهای بیهوش کننده‌ی عمومی

گیاه سنبل الطیب دارای آثار آرام بخشی و خواب آوری قوی است و مصرف آن در بیمارانی که قصد عمل جراحی دارند، سبب افزایش مدت زمان بیهوشی و تاخیر در بازگشت از بیهوشی می‌شود.

توصیه: بیمارانی که قصد انجام عمل جراحی دارند بهتر است قبل از عمل از مصرف خودسرانه‌ی گیاه سنبل‌الطیب و مشتقات آن و سایر داروهای گیاهی آرام‌بخش و خواب‌آور پرهیز کنند.

جنسینگ

این‌ گیاه تقویت ‌کننده‌ی سیستم ایمنی بدن، ضد ‌آلرژی، تقویت کننده‌ی قلب و عروق، پایین‌ آورنده‌ی قند خون، خون‌ساز، محرک، اشتهاآور و خواب‌آور است.

تداخل با انسولین

 گیاه جنسینگ دارای اثرات کاهندگی قند خون است و مصرف آن در بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم تحت درمان با انسولین سبب کاهش دوز مورد نیاز، افزایش اثر بخشی انسولین و کاهش وزن بدن در این افراد می‌شود.

توصیه

در بیماران دیابتی تحت درمان با انسولین، مصرف روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم جنسینگ تحت نظر پزشک توصیه می‌شود‌. البته در مورد تمام گیاهان کاهنده‌ی قند خون لازم است که قند خون مرتب چک شود تا در صورت بروز هیپوگلیسمی (کاهش قند خون به میزان کمتر از حد نرمال) از دوز انسولین کاسته شود.

تداخل با وارفارین

براساس مطالعه‌ی انجام شده، مصرف این گیاه به خصوص جنسینگ کره‌ای با داروی وارفارین سبب کاهش فعالیت وارفارین در بدن می‌شود.

توصیه: بیماران تحت درمان با داروی وارفارین باید از مصرف خودسرانه‌ی گیاه جنسینگ و مکمل‌های حاوی ترکیبات این گیاه خودداری کنند.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید