تدابیر روزه داری در طب سنتی ایران

0
608

روزه گرفتن در روزهای گرم سال نسبت به دیگر فصل ها به خصوص اگر شاغل باشید، انرژی و توان جسمی بیشتری می خواهد، زیرا انجام فعالیت های روزانه و گرمای هوا، خیلی زود تشنه تان می کند و انرژی شما را می گیرد، اگر می خواهید توان جسمی و روحی لازم را برای روزه داری داشته باشید و ماه رمضان را به سلامت بگذرانید باید تدابیر روزه داری از نظر طب سنتی را رعایت کنید. ما این نکته های حفظ سلامتی را برایتان در این مطلب آماده کرده ایم. با گیاه یاب همراه باشید.

تدابیر روزه داری

تدابیر روزه داری برای سحری

متاسفانه بسیاری از افراد بدون خوردن سحری روزه می گیرند و غافل از این هستند که این کار باعث طولانی شدن گرسنگی و ضعف شدید طی روز می شود و مهم تر از آن به سلامت بدن خود بخصوص معده و روده ها آسیب می رسانند. طب سنتی در رابطه با تدابیر روزه داری توصیه می کند حتما متناسب با مزاج خود سحری بخورید. یادتان باشد هرگز قبل، بعد یا بین غذا آب ننوشید. غذای تان را خوب بجوید و پرخوری نکنید. در روزهای ماه مبارک رمضان بهتر است کمتر از شیرینی ها به ویژه شیرینی هایی مانند زولبیا و بامیه یا پشمک استفاده کنید. همچنین توصیه شده در مناطقی که درخت نخل رشد نمی کند، از مصرف زیاد خرما پرهیز شود، ولی در مناطق خرماخیز زیاد خوردن آن مانعی ندارد.

با چهار مغز افطار کنید!

در طب سنتی افطار کردن نیز تدابیر خاصی دارد. در برخی از منابع طب سنتی آمده است ۳۰ دقیقه قبل از افطار، به اندازه یک قاشق غذاخوری مغز بادام، گردو، فندق و پسته بکوبید، آن را در یک لیوان شیر داغ بخیسانید و مخلوط را با کمی عسل شیرین کرده یا یک خرمای بدون هسته به آن اضافه کنید. در زمان افطار، ابتدا خرما را میل کنید، سپس مخلوط را هم بزنید و قاشق قاشق با کمی نان برشته شده بخورید. هر مزاجی که دارید هنگام افطار، روزه خود را با یک استکان آب گرم و یک عدد خرما باز کنید و اگر خیلی احساس گرسنگی می کنید، دو تا سه لقمه غذا بخورید تا کمی گرسنگی تان رفع شود. افطار باید سبک باشد، سپس با یک ساعت فاصله شام بخورید. باز کردن روزه با خوراک های سنگین به خصوص در افراد گرم و کسانی که معده های گرمی دارند، به بدن آسیب می رساند.

به اندازه بخورید

یک نکته بسیار مهم که رعایت آن در ماه مبارک رمضان توصیه می شود، اعتدال در مصرف خوردنی ها و نوشیدنی ها در وعده سحر و افطار است. بسیاری از افراد تصور می کنند هر چه بیشتر بخورند و بنوشند دیرتر گرسنه و تشنه می شوند، در حالی که باید غذا و آب را به اندازه ای بخورید که بدن تان نیاز دارد. رعایت این اصل باعث بهبود قدرت هضم و حفظ سلامت معده و بدن خواهد شد. از خوردن خوراکی های چرب بخصوص در وعده سحری بپرهیزید چون باعث عطش و تشنگی زیاد طی روز می شود. اما اگر گاهی غذای چرب می خورید کافی است پس از آن کمی پودر رازیانه را با نبات در آب مخلوط کنید و بنوشید تا عوارض آن را کم و به گوارش بهتر خوراک کمک کند.

خودتان را تقویت کنید

روزه داری در برخی از افراد باعث ضعف بنیه می شود، بنابراین باید به فکر تقویت بدن تان هم باشید. گلاب یک عرق گیاهی مناسب برای همه مزاج هاست که معده و دهانه آن و همچنین در اعصاب را تقویت می کند. همچنین در ایام روزه داری بخصوص در روزهای گرم سال باید از خوردن مواد غذایی و میوه های دارای طبع گرم و خشک مانند موز و انبه بپرهیزید، زیرا زیاده روی در مصرف آنها موجب افزایش غلظت خون می شود.

تدابیر روزه داری

بدن تان را آبیاری کنید

فعالیت های بدنی سنگین، گرمای هوا و تابش آفتاب، دغدغه های ذهنی، استرس، هیجان و مصرف غذاهای ادویه دار گرم و خشک، مولد صفرا، چرب و سرخ کردنی در ماه رمضان باعث افزایش گرما در مغز، قلب، معده، کبد و کاهش آب بدن می شود در نتیجه طی روز تشنه می شوید. اگر می خواهید در ایام روزه داری بدن تان دچار کاهش رطوبت نشود ماءالشعیر طبیعی تهیه کرده و به جای آب و چای در سحر و پس از افطار میل کنید. به این منظور، ۵۰ گرم جوی پوست کنده سالم را با چهار لیوان آب روی حرارت ملایم بگذارید و اجازه دهید آهسته بجوشد تا جوها کاملا پخته شوند. سپس آن را صاف کنید و در جای خنک قرار دهید تا سرد شود. از این چهار لیوان، بیش از سه لیوان آب جو به دست می آید که تا دو روز در یخچال قابل نگهداری است. ماءالشعیر طبیعی نباید غلیظ و ژله ای شود و رنگ آن سرخ ملایم و کمرنگ است.

اگر مزاج تان گرم و خشک است مصرف این نوشیدنی خشکی و زردی رنگ پوست بدن، گودافتادگی چشم ها، یبوست، غلظت خون، تحریک پذیری عصبی و مشکلات کلیوی را از بین می برد. اگر معده سرد و تری دارید، یک قاشق مرباخوری عسل به لیوان ماءالشعیر خود اضافه کنید و سپس بنوشید.

خوب بخوابید

در ماه مبارک رمضان، برنامه خواب و بیداری شما تغییر کرده و ممکن است کم خوابی یا بی خوابی شما را دچار مشکلاتی کند. طب سنتی توصیه می کند ساعات خواب تان را طوری تنظیم کنید که دچار کم خوابی آزار دهنده یا پرخوابی زیان بخش نشوید و به عبارت دیگر به اندازه کافی بخوابید.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید