تاول و نکاتی مهم درباره آن

0
197

شاید برای شما هم پیش آمده است که طی یک اتفاق و حادثه کوچک دست و یا بخش دیگری از بدنتان به دلایلی در اثر برخورد با آب جوش یا آتش التهاب جوش مانندی پیدا کرده است ، این عارضه تاول نام دارد که در اثر بالارفتن دمای پوست در اثر سوختگی به وجود می آید. در ادامه به نکاتی مهم درباره این عارضه خواهیم پرداخت،  با گیاه یاب همراه باشید.

تاول

بالا رفتن دمای پوست در سوختگی موجب گشادی رگ های ناحیه شده و ادامه این روند موجب شروع واکنش های التهابی در پوست می شود. بنابراین مقدار زیادی مایعات و سرم مورد نیاز بدن همراه با تعداد زیادی از سلول های التهابی، به ناحیه آسیب دیده رفته و در درون تاول های سوختگی جمع می شوند.

تاول ناشی از مالش پوست هنگامی رخ می‌دهد که پوست در معرض اصطکاک قرار می‌گیرد و در نتیجه توده حساسی که درون آن پر از مایع است روی پوست تشکیل می‌شود. این تاول ها اغلب روی دست و پا در نتیجه پوشیدن کفش‌های تنگ یا کار کردن با یک ابزار جدید به وجود می‌آیند.

واکنش به داروهایی مثل برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، مدرها و مسکن‌ها ممکن است به‌صورت پیدایش تـاول در هر جای بدن باشد.

عفونت‌های زیادی باعث ایجاد تاول می‌شوند، از عفونت پای ورزشکار و تبخال گرفته تا زونا (آبله مرغان در بزرگسالان).

اگر برای ‌مدت زیاد در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، آفتاب سوختگی همراه با بروز تاول ممکن است دیده شود.

تماس نزدیک با موادی که به آن حساسیت دارید؛ مثلا پیچک سمی می‌تواند باعث پیدایش تاول‌های خارش‌دار شود.

جدا از ترکاندن تاول‌های پوستی خودداری کنید، اما اگر اندازه تاول زیاد بزرگ بود یا موجب بروز درد و ناراحتی می‌شود، می‌توانید تحت نظر پزشک آن را تخلیه کنید.

راه های بهبود تاول پوستی

تاول را دستکاری نکنید. جدا از ترکاندن تـاول‌های پوستی خودداری کنید، اما اگر اندازه تاول زیاد بزرگ بود یا موجب بروز درد و ناراحتی می‌شود، می‌توانید تحت نظر پزشک آن را تخلیه کنید. پزشک این کار را با کشیدن مایع درون تـاول به‌وسیله یک سرنگ استریل انجام می‌دهد.

اگر چیزی پوست روی تـاول را پاره کرد، پوست را بر روی آن برگردانید تا از زخم آن محافظت کند. سپس کمی پماد ضدعفونی کننده بر روی آن بمالید و آن را با پارچه (تمیز)، نه با مواد نایلونی یا پلاستیکی، باندپیچی کنید. وسایل مخصوص باندپیچی تاول‌ها را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید.

محل تـاول را خشک و تمیز نگه دارید.

هرگز روی تاول را نپوشانید، مگر در صورتی که در معرض سایش با چیزی مثل کفش باشد. در این صورت می‌توانید با بانداژ شل روی آن را ببندید که البته باید بانداژ را مرتبا تعویض کنید.

بهترین شیوه برای جلوگیری از تـاول پا، پوشیدن جوراب‌های ضخیم و کفش‌های راحت و اندازه است.

کفش هایی را که منطقه تـاول را تحریک می کنند نپوشید.

با عوض کردن مرتب کفش‌هایتان و در نتیجه آزادکردن نقاط تحت فشار، به پاهایتان استراحت دهید.

برای محافظت از دست هایتان بهتر است هنگامی که با ابزار یا وسیله‌ای کار می‌کنید که  ممکن است تـاول ایجاد کند، دستکش ضخیم بپوشید.

تا حد امکان از کارهایی که باعث بروز تـاول می‌شوند پرهیز کنید. همیشه قبل از دست زدن به تـاول دستهایتان را خوب با آب و صابون بشویید.

برای پیشگیری از عفونت در محل تـاول می‌توانید از پمادهای آنتی بیوتیک تحت نظر پزشک استفاده کنید

روی تاول را فشار ندهید. بهترین کار برای دور کردن فشار از روی تاول‌های پا، گذاشتن بالشتک نمدی یا اسفنجی به دور آن است. ناحیه تـاول را باندپیچی کرده و برای جلوگیری از مالش آن، کفش‌ها را عوض کنید. مراقب باشید که بالشتک را کمی دورتر از تـاول بگذارید تا لبه آن با تـاول برخورد نکند.

مراقب تاول‌های کوچک باشید. تاول‌های کوچک پاره شده را با چیزی غیر چسبناک، مثل گاز وازلین، بپوشانید و سپس آن را با گاز استریل باندپیچی کنید.

علت ایجاد تـاول را بیابید. تاول‌های ناشی از داروها یا عفونت‌ها را به پزشک نشان دهید (بهتر است هر تاولی را که ظرف یک هفته خوب نمی‌شود به پزشک نشان دهید) . ممکن است با تغییر دارو یا تجویز آنتی‌بیوتیک برای عفونت، تـاول بهبود یابد.

 

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم

– اگر اخیرا شروع به خوردن داروی تازه‌ای کرده‌اید (حتی اگر قبلا این دارو را بدون ناراحتی مصرف کرده‌اید) و تـاول زده اید.

– اگر سنتان بالاست، یا دیابت دارید و ناگهان تـاول‌هایی بر روی پا و قوزک تان پیدا شده‌‌اند.

– تاول‌ها بعد از یکی دو روز بهبود نمی یابند، یا چرکی، قرمز، داغ یا دردناک می‌شوند.

– تاول‌هایی با قطر بزرگ‌تر از پنج‌ سانتی‌متر پیدا شده‌اند.

– تاول‌های دردناکی به دور دهان ظاهر شده‌اند.

– علت پیدایش تاول‌ها را نمی‌‌دانید.

 

نکات مهم درباره تاول در اثر سوختگی

تعیین میزان و درجه سوختگی از نکات اولیه ای است که باید هنگام مواجهه با سوختگی، آن را در نظر گرفت.

سوختگی درجه اول، سوختگی است که فقط سطح پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و تنها به بافت سطحی پوست آسیب می زند. سوختگی درجه دوم، کمی عمیق تر بوده و وارد بخش عمقی پوست می شود و در نتیجه منجر به بروز تاول و درد و قرمزی می شود.

سوختگی درجه سوم بسیار عمیق است و می تواند منجر به سیاه شدن پوست فرد (قانقاریا) شود.

بلافاصله پس از سوختگی، باید آن منطقه از پوست را زیر آب سرد بگیرید یا از کمپرس سرد (مثل کیسه حاوی یخ) برای کاهش ورم آن منطقه از پوست استفاده کنید.

توجه داشته باشید که استفاده مستقیم از یخ هرگز پیشنهاد نمی شود، زیرا یخ به پوست سوخته می چسبد و جدا کردن آن منجر به بدتر شدن ناحیه آسیب دیده خواهد شد.

تاول ناشی از سوختگی بهتر است با پانسمان پوشیده شود، زیرا اغلب افراد وسوسه می شوند که آن را دستکاری کنند و یا حتی ممکن است حین کارکردن فشاری به آن وارد شود و منجر به ترکیدن تاول ها شود

استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک برای کاهش عفونت احتمالی منطقه سوخته توصیه می شود. استفاده از این پمادها بهتر است با تجویز پزشک باشد. پس از مالیدن پماد در منطقه آسیب دیده، از گاز استریل برای محافظت هر چه بیشتر آن باید استفاده کرد .

با پزشک خود تماس بگیرید و اگر درد زیادی در آن منطقه احساس می کنید را برای او بازگو کنید تا به صلاحدید پزشک خود، داروی مخصوص برای شما تجویز گردد.

هرگز از مسکن هایی مانند استامینوفن و یا بروفن برای کاهش درد ناشی از سوختگی در کودکان نباید استفاده کرد، زیرا مصرف آن در کودکان، خطر ابتلا به سندرم رای (Reys syndrome) را در آنها افزایش می دهد.

اگر بعد از سوختگی، تـاول پوستی ایجاد شد، هرگز آن را دستکاری نکنید و از ترکاندن آن اجتناب کنید، زیرا ترکاندن تاول ها سبب تراوش مایع زیر تاول به سایر مناطق پوست شده و احتمال بروز عفونت و ایجاد تـاول در مناطق اطراف را افزایش می دهد.

تـاول ناشی از سوختگی بهتر است با پانسمان پوشیده شود، زیرا اغلب افراد وسوسه می شوند که آن را دستکاری کنند و یا حتی ممکن است حین کارکردن فشاری به آن وارد شود و منجر به ترکیدن تـاول ها شود.

اگر تـاول سوختگی بسیار گسترده شد و با راه های گفته شده، بهبودی حاصل نشد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر نشانه هایی از ترشح چرک و عفونت به دیگر نقاط پوست مشاهده کردید و یا درد آن منطقه زیاد شد و یا رنگ تاول ها تغییر کرد (معمولا به رنگ سبز در می آید)، باید این احتمال را بدهید که عفونت آن زیاد شده و باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تبیان ، بیتوته

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید